Większość z nas ma już za sobą tegoroczne wyjazdy, również te z dziećmi. Ale chyba powoli można zastanawiać się, co i jak zdziałać w przyszłym roku. Tym, co chcą wyjechać z maluchem, ale nie wiedzą jak, z pomocą przychodzą Anna i Krzysztof Kobusowie, którzy spisali swoje bogate doświadczenie z podróży z dwoma synami i wydali książkę Podróżuj z dzieckiem. Poradnik praktyczny.

Już sama okładka strzela do nas hasłem – 100% porad sprawdzonych przez rodziców i dzieci. I co tu dużo pisać – to prawda. Książka skonstruowana jest przejrzyście. Podzielona jest na kilka rozdziałów, dzięki którym z łatwością znajdziemy interesujące nas informacje. Przeczytamy w niej między innymi o samym sensie podróżowania z dziećmi, o przygotowaniu się do wyjazdu, zdrowiu i jedzeniu w podróży. Z tematów bardziej błahych (tylko pozornie – ­ kto jeździ z dziećmi, ten wie) poruszane są również kwestie zabawek w podróży czy pamiątek z nich przywożonych.

Krok po kroku autorzy przeprowadzają nas przez cały cykl organizowania, sprawdzania miejsc, cen, atrakcji, pakowania, aż w końcu bycia gdzieś. Ciekawe są wstawki o tym, „jak to się robi w innych kulturach”, np. w kontekście noszenia dzieci. Oprócz suchych porad, poradnik wzbogacony jest o historie z życia wzięte, czyli studia przypadków z życia podróżników.

Ogromnym plusem książki Podróżuj z dzieckiem. Poradnik praktyczny jest skorzystanie z porad innych podróżujących rodzin. Choć są to tylko wstawki i krótkie, wręcz lakoniczne wiadomości, to odsyłają najczęściej do blogów czy stron, z których można dowiedzieć się dużo więcej na interesujący nas temat. Niestety czytając tę książkę kilka miesięcy po wydaniu, natrafiamy na część odnośników, które już nie działają, przydałaby się zatem aktualizacja.

Poradnik Anny i Krzysztofa Kobusów ma prawie czterysta stron, wydawałoby się więc, że można temat potraktować wyczerpująco, ale chyba nie jest to możliwe w kwestii podróży z dziećmi. Po pierwsze, każdy maluch jest inny, ma inne potrzeby, przyzwyczajenia czy charakter. Po drugie, sposób podróżowania i cel podróży determinują wiele czynników takiej podróży, choćby to, w jaki sposób się spakować. Z doświadczenia wiem, że część informacji, które znalazłam w książce, nijak się ma na przykład do podróży rowerowych, bo to kompletnie inna bajka. Część porad jest jednak uniwersalnych i przydają się w każdej sytuacji. Pozycja ta jest napisana dobrym i rzeczowym językiem, a przy okazji urozmaicona wieloma świetnymi fotografiami.

Jak zwykle przyczepię się do wydawcy, bo znowu, jak dla mnie, niepotrzebnie zastosowano papier kredowy. Choć dobra, jest to książka do poczytania w domu, zawiera dużą ilość zdjęć, więc może taka jakość jest uzasadniona. Książka mogłaby mieć również mniejszą czcionkę, a przez to być cieńsza i tańsza… tak, wiem, to moja logika, a nie wydawcy:). Tego nie zmienię.

Książka jest poradnikiem. Poradnikiem dla rodziców, którzy chcą z dzieciakami podróżować, ale nie bardzo wiedzą jak. Rodziny, które choć raz pojechały ze swoimi pociechami na dłużej zapewne mają serię opatentowanych i sprawdzonych na swoich dzieciach myków. Zatem książka dla początkujących – owszem! Dla wtajemniczonych – do przejrzenia. Święta tuż, tuż. Może macie jakichś niewiedzących jak rodziców?

Podróżuj z dzieckiem. Poradnik praktyczny, Anna i Krzysztof Kobusowie. National Geographic, 2013

Ola Fasola Pająk-Gałęza

Geografka i mama. Wsiąknięta w literaturę. Cieszy się, bo cieszyć się lubi, a ostatnio najwięcej radości odczuwa na rowerze. Woli przestrzeń niż ludzi, dlatego bliżej jej do Azji Centralnej niż Azji Południowo-Wschodniej. Obecnie korektorka na zasłużonym urlopie wychowawczym.

Komentarze: 2

Podróżowanie z dzieckiem 31 grudnia 2013 o 14:00

Książka bardzo fajna i bardzo przydatna dla tych, którzy chcą bądź ‚muszą’ podróżować z dziećmi. Dosyć fajną pozycją jest również Pępek Świata. Z dzieckiem w drodze Anny Kuziemskiej. Książka otwiera ‚horyzonty’ dla tych, którzy mają jakiekolwiek obawy nt podróży z własnymi pociechami. Książka zawiera również wywiad z Anną i Krzysztofem Kobusami:)

Odpowiedz

Monika 12 stycznia 2014 o 17:52

Są różne sposoby żeby wzbogacać życie młodych ludzi, ale podróże od najmłodszych lat to dla dziecka takie bogactwo doświadczeń, otwarcia na świat, tolerancji i wiedzy, że nie można porównać tego z niczym innym. Żaden film, bajka czy książka tego nie zastąpi. Ja naprawdę wierzę w to, że moje dziecko będzie miało dzięki temu łatwiejsze życie…Podróżujmy więc z dziećmi!!!

Odpowiedz