Dzieciaki w Sudanie Południowym nie mają w życiu najłatwiejszego startu. Zwykle rodzą się z dala od opieki medycznej, w różnych, zazwyczaj dość kiepskich, warunkach. Śmiertelność jest tu wysoka.

W pierwszym po narodzinach etapie życia zajmuje się nimi matka, ale nie trwa to tak długo jak u nas. Po roku czy dwóch, rolę zajmowania się dzieciakami przejmuje ich często niewiele starsze rodzeństwo, bądź kuzynostwo. Ten etap życia jest zwykle gwarny i wesoły.

Galeria przedstawia kilka fotografii dzieciaków z Sudanu Południowego w wieku pomiędzy pierwszym a dziesiątym rokiem życia.

Dziecko, Sudan Południowy

1. SUDAN POŁUDNIOWY, Ilbari. Głowę dzieciakom – w tym temu noworodkowi – posypuje się popiołem by ochronić je przed ostrym słońcem. (Fot. Piotr Horzela)

Dziecko w Sudanie Południowym - galeria zdjęć

2. SUDAN POŁUDNIOWY, Okolice Kapoety. Jak pączek w maśle. (Fot. Piotr Horzela)

Dzieciaki z Afryki - zdjęcia z podróży do Sudanu Południowego

3. SUDAN POŁUDNIOWY, Dżuba. Moja piegowata twarz wzbudzała zdziwienie. Swoją drogą tutejsze dzieci prawie nie płaczą, wiedzą, że płaczem nic nie wskurają. (Fot. Piotr Horzela)

Afrykańska rodzina

4. SUDAN POŁUDNIOWY, okolice Kapoety. Błogo prawda? (Fot. Piotr Horzela)

Dzieciaki z Sudanu Południowego

5. SUDAN POŁUDNIOWY, Dżuba. Mamy zajmują się dziećmi przez pierwszy rok czy dwa, później rola rodziców spada na starsze rodzeństwo. Młodymi zajmują się zarówno dziewczynki… (Fot. Piotr Horzela)

W górach Sudanu Południowego

6. SUDAN POŁUDNIOWY, góry Immatong. … jak i chłopcy. (Fot. Piotr Horzela)

Fuck you biały turysto :D

7. SUDAN POŁUDNIOWY, okolice Ilbari. Ten młodzieniec pochwalił się znajomym gestem. Długo czekałem aż spoważnieje. Biorąc pod uwagę całą gamę min i zachowanie nie miał pojęcia co to może oznaczać. Widział, że to „nasze” więc uznał że będzie fajnie się pochwalić ; ) (Fot. Piotr Horzela)

Sudańskie dziecko z kłami

8. SUDAN POŁUDNIOWY, okolice Ilbari. Afryka niebezpieczną jest! Trzeba uważać na wampiry… (Fot. Piotr Horzela)

Zły dzieciak, Afryka

9. SUDAN POŁUDNIOWY, Dżuba. Zwykle nie robię pozowanych zdjęć. Tym razem zrobiłem wyjątek i poprosiłem chłopca by się uśmiechnął. Nie zrozumiał więc mu pokazałem o co mi chodzi. Powtórzył. Widocznie tak się uśmiecham :P (Fot. Piotr Horzela)

Afryka, dzieci

10. SUDAN POŁUDNIOWY, Dżuba. Trening? (Fot. Piotr Horzela)

Południowosudańskie dziecko ze skaryfikacjami twarzy

11. SUDAN POŁUDNIOWY, okolice Kapoety. W samej stolicy rzadko stosuje się zabiegi upiększające (identyfikujące grupę etniczną) polegające na skaryfikacji czy modyfikacji uzębienia. Ale wystarczy odjechać trochę od miast i… (Fot. Piotr Horzela)

Afrykańskie dzieci w kukurydzy

12. SUDAN POŁUDNIOWY, góry Immatong. Gdy odjedziemy kawałek od miast (szkół), dzieciaki przestają krzyczeć „good mornink!” Gdy odjedziemy kawał jest duża szansa, że będziemy pierwszymi białymi jakich widzą. Potwierdza to ich zachowanie, no i informacje uzyskane od mieszkańca pobliskiej wioski, który poprowadził nas w góry. (Fot. Piotr Horzela)

Prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

13. SUDAN POŁUDNIOWY, Dżuba. Coś tu nie pasuje, prawda? Ten pan w tle to prezydent. Kilka dni po wykonaniu tego zdjęcia odwołał ze stanowisk radę ministrów i wiceprezydenta co było jednym z pierwszych kroków do wojny domowej. (Fot. Piotr Horzela)

Afryka is ok

14. SUDAN POŁUDNIOWY, Dżuba, obóz uchodźców. Dzieciaki jak to dzieciaki. Uśmiech zwykle z ich twarzy nie schodzi. (Fot. Piotr Horzela)

Dzieci z obozu dla uchodźców

15. SUDAN POŁUDNIOWY, Dżuba, obóz uchodźców. Czasem można się umazać farbką. (Fot. Piotr Horzela)

Afrykańskie dziecko, Sudan Południowy

16. SUDAN POŁUDNIOWY, Dżuba, obóz uchodźców. Czasem jednak humor podupada. (Fot. Piotr Horzela)

Afryka, radosny dzieciak

17. SUDAN POŁUDNIOWY, Dżuba, obóz uchodźców. By chwilę później… Wygłupiać się szczerząc zęby do obiektywu :P (Fot. Piotr Horzela)

Dzieciaki z Afryki, Dżuba

18. SUDAN POŁUDNIOWY, Dżuba, obóz uchodźców. Jak by nie było, tęskno czasem za światem zewnętrznym. (Fot. Piotr Horzela)

Piotr Horzela

Leśnik z urodzenia i wykształcenia. Podróżuje, notuje, dokumentuje fotograficznie. Gdy jest w Polsce żyje opowiadaniem o podróżach. Więcej na: pH on Tour.

Komentarze: Bądź pierwsza/y