ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Szukasz oryginalnego prezentu dla podróżnika? Zajrzyj do największej w polskim internecie galerii Sztuki Konga. Całość ekspozycji dostępna jest na stronie EtnoBazar.pl.

Obejmuje ręcznie wykonane maski, figurki i przedmioty użytkowe. Wszystkie eksponaty są niepowtarzalne, jednorazowe, przywiezione wprost z serca Afryki przez Stanisława Wadeckiego – biznesmena i podróżnika, wielkiego miłośnika tradycyjnej sztuki kongijskiej.

Figurka z konga

1. KONGO. Fetysz plemienia Songye. Takie fetysze tworzyć mogą jedynie czarownicy. Ich zadaniem jest chronić swego właściciela przed wszelkim nieszczęściem. (Fot. EtnoBazar.pl, galeria Sztuka Konga)

Afrykański grzebień

2. KONGO. Grzebień plemienia Luba. Przykład sztuki użytkowej – nawet tak pospolity przedmiot jak grzebień wykonywany jest z najwyższą dbałością o detale. (Fot. EtnoBazar.pl, galeria Sztuka Konga)

Afrykańska łyżka na prezent

3. KONGO. Łyżka plemienia Tabwa. Twarz wieńcząca trzonek łyżki pokryta jest nacięciami, podobnymi do tych, jakimi zdobią oblicza członkowie plemienia Tabwa, sygnalizując tym samym miejsce w hierarchii społecznej. (Fot. EtnoBazar.pl, galeria Sztuka Konga)

Maska z Afryki na prezent

4. KONGO. Maska plakietowa plemienia Tabwa. Czasownik "tabwa" oznacza "być związanym" i odnosi się do czasów, kiedy ludzie należący do tego plemienia żyli pod panowaniem Królestwa Luba. Od XIX wieku Tabwa są niezależni od plemienia Luba, jednak ich historia pozostawiła ślad w nazwie ludu. (Fot. EtnoBazar.pl, galeria Sztuka Konga)

Afrykańska maska

5. KONGO. Maska plemienia Bembe. Bembe – „Ludzie z jeziora” to jedno ze słabiej poznanych plemion afrykańskich. Ich sztukę charakteryzuje minimalizm i prymitywizm, związany z wierzeniami tego ludu. (Fot. EtnoBazar.pl, galeria Sztuka Konga)

Afrykańska maska - twarz wojownika

6. KONGO. Maska bólu plemienia Pende. Maska o znaczeniu magicznym, używana w momencie, gdy któryś z członków plemienia czuje się źle. Odpędza ból i chorobę. (Fot. EtnoBazar.pl, galeria Sztuka Konga)

Czerwona maska z Afryki

7. KONGO. Maska plemienia Tetela. Tetela to jedno ze słabiej poznanych plemion kongijskich – kontakty z nimi utrudniają zarówno warunki geograficzne terenu, który zamieszkują, jak i ciągle gorąca sytuacja polityczna w tym regionie świata. (fot. EtnoBazar.pl, galeria Sztuka Konga)

Tańczący wojownik - afrykańska rzeźba

8. KONGO. Figura „Tańczący” plemienia Pende. Figura została wykonana z niezwykłym pietyzmem – ma ruchome ręce, strój ze sznura i trawy, pomalowaną twarz. (Fot. EtnoBazar.pl, galeria Sztuka Konga)

Pamiątka z Afryki

9. KONGO. Wahadło. Pochodzenie plemienne przedmiotu nie jest znane, jednak warto mu się przyjrzeć – ramię wahadła stanowi osobny element, niepołączony z podstawą przedmiotu, mimo to, wprawione w ruch utrzymuje stabilność i długo się porusza. (Fot. EtnoBazar.pl, galeria Sztuka Konga)

Pamiątki z podrózy do Kongo

10. KONGO. Waza plemienia Chokwe. Sztuka ludu Chokwe jest bardzo różnorodna i wyrafinowana stylistycznie. Pięknie i bogato zdobione krzesła, trony, fajki, siekierki, grzebienie oprócz znaczenia praktycznego służą także do określania statusu społecznego ich właścicieli. (Fot. EtnoBazar.pl, galeria Sztuka Konga)

Etnobazar

Zachwyt obcymi kulturami sprawił, że z czasem zaczęliśmy je wchłaniać. Począwszy od uwielbienia dla azjatyckiej kuchni, popijania yerba mate, czy palenia shishy, aż po przedmioty codziennego użytku. Kiedy każdy z nas wyposażył już swoje mieszkanie w ozdoby z Maroka, Tajlandii czy Kenii przyszło nam do głowy, że może warto dzielić się tą pasją z innymi. I tak powstał Etnobazar.pl.

Komentarze: Bądź pierwsza/y