Po prostu śpią. Zastygają na nikt nie wie ile, kto by się nad tym w ogóle zastanawiał. Na chodniku, na ulicy, w przejściu, pod bramą, pod straganem ulicznych sprzedawców, na schodach…

Tuż obok nich, czasami na odległość psiej łapy, kłębi się życie. Klaksony trąbią, ludzie się śpieszą, dzieci biegają, motory warczą, sprzedawcy krzyczą, przechodnie charczą i plują. Ale psów to nie dotyczy. Oddziela je od tego całego zgiełku jakaś pancerna osłona. Są ponadto, poza tym, w krainie snu, który owija je w jakąś ochronną otulinę. Kiedy śpią stadami wydaje się jakby robiły to ostentacyjnie. W chaosie Katmandu, mieście dusznym od spalin i tłoku, trudno o kawałek ciszy, skrawek własnej przestrzeni. Śpiące psy cynicznie wydzierają ją miastu oddając się spaniu gdzie im się tylko przyśni.

A co się śni psom w Katmandu? Być może Pani z mięsnego, bo kiedy nie śpią robią do niej maślane oczy spod lady…

Psy z Kathmandu

1. NEPAL, Katmandu. Śpiące psy na stopniach jednej ze świątyń na Durbar Square, placu królewskim w starej części miasta. (Fot. Katarzyna Komorek)

W stolicy Nepalu śpią psy

2. NEPAL, Katmandu. W Boudanath, na północy miasta, nie przeszkadza im nawet tłum wiernych okrążających nieprzerwanie tą największą stupę Azji, oczywiście zgodnie z ruchem wskazówek zegara. (Fot. Katarzyna Komorek)

Podróż do Nepalu - zdjęcia psów

3. NEPAL, Katmandu. Przechodnie nawet nie patrząc pod nogi w cudowny sposób omijają śpiące psy. Ze sklepikarzami psy również zdają się żyć i śnić w symbiozie. (Fot. Katarzyna Komorek)

Psy w Nepalu - foto

4. NEPAL, Patan. W Patan, siostrzanym mieście Katmandu… (Fot. Katarzyna Komorek)

Zdjęcia z podróży do Nepalu - zwierzęta

5. NEPAL, Patan. ... mają trochę więcej spokoju. Na schodach pilnując by turyści nie wchodzili do zakazanej części buddyjskiego klasztoru na wzgórzu Swayambu. (Fot. Katarzyna Komorek)

Swayambunath - jedna z najważniejszych buddyjskich świątyń Nepalu

6. NEPAL, Katmandu. W Swayambunath, jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymek buddystów przyjeżdżających do Doliny Katmandu. (Fot. Katarzyna Komorek)

Spacer przez Kathmandu

7. NEPAL, Katmandu. W dzielnicy Kapurdhara, nie straszna im nadchodząca godzina szczytu i już zbliżające się zza węgła ryczące motocykle. (Fot. Katarzyna Komorek)

Spacer przez Katmandu - foto

8. NEPAL, Katmandu. W dzielnicy Kapurdhara. To błotko obok to dzielnicowa droga wewnętrzna, żeby nie było. (Fot. Katarzyna Komorek)

Psy w Kathmandu są wszędzie - foto z podróży

9. NEPAL, Katmandu. W Samakushi śpiące psy strzegą wejścia do skupu złomu. (Fot. Katarzyna Komorek)

Świątynie na Durbar Square w Kathmandu - foto

10. NEPAL, Katmandu. Na Durbar Square zaadaptowały sobie świątynne progi, które idealnie spełniają funkcję piętrowego łóżka. (Fot. Katarzyna Komorek)

TTamel - turystyczna dzielnica Katmandu

11. NEPAL, Katmandu. Nie wstydzą się zasnąć nawet w dzielnicy Thamel, turystycznej mekce Katmandu, gdzie nikt nie śpi nawet do późnych godzin nocnych. (Fot. Katarzyna Komorek)

Śpiące w Kathmandu psy

12. NEPAL, Katmandu. Niedaleko New Road, w sąsiedztwie dzieci, które też mieszkają na ulicy. (Fot. Katarzyna Komorek)

Zdjęcia z Kathmandu - stolicy Nepalu

13. NEPAL, Katmandu. Przechodnie idą bądź wracają z Asan, lokalnego targu w starej części miasta, a psy jak spały tak śpią. (Fot. Katarzyna Komorek)

Główny plac w miejscowości Patan - foto

14. NEPAL, Katmandu. Na Durbar Square w Patan. (Fot. Katarzyna Komorek)

Bezdomne psy to normalny widok w nepalskich miastach

15. NEPAL, Katmandu. Śpiący strażnicy bankomatu. (Fot. Katarzyna Komorek)

Transport w Nepalu i bezpańskie psy

16. NEPAL, Katmandu. W Samakushi ludzie przepychają się by zapełnić sobą każdy centymetr kwadratowy mikrobusu. A pies śpi w najlepsze. (Fot. Katarzyna Komorek)

Zdjęcia z podróży do Nepalu - bezpańskie psy

17. NEPAL, Katmandu. Pod świątynią służącą akurat jako stragan, przy drodze… Każde miejsce jest dobre na drzemkę. (Fot. Katarzyna Komorek)

Psy śpiące na targu w Nepalu - foto

18. NEPAL, Katmandu. Na placu targowym Asan… (Fot. Katarzyna Komorek)

Zdjęcia Nepal - psy na targu

19. NEPAL, Katmandu. … bynajmniej nie zajmują się handlem. (Fot. Katarzyna Komorek)

Nepal - fptp. Pies pod świątynią Sziwy

20. NEPAL, Katmandu. W Pashupatinath, świątyni Sziwy, śpią snem sprawiedliwego za nogami przybyłych na kremację. (Fot. Katarzyna Komorek)

Psy śpiące w Katmandu to widok powszedni dla turysty

21. NEPAL, Katmandu. Przed wejściem do głównej świątyni w Pashupatinath zamiast warować by nie hinduiści nie wchodzili... Śpią... (Fot. Katarzyna Komorek)

Komentarze: (1)

Natalia 14 października 2013 o 9:32

W Ameryce Poludniowej generalnie tez baaaaardzo duzo bezpanskich psow

Odpowiedz