10 godzin filmów i 10 prezentacji z najdalszych zakątków świata. Najmocniejszych wrażeń dostarczą Natasza Caban i Wojciech Jagielski. Festiwalowi Podróżników Trzy Żywioły towarzyszą warsztaty i wystawy fotograficzne, spotkania podróżników i konkursy z cennymi nagrodami.

Program 2. dnia Festiwalu:

12.00-14.00 warsztaty „Fotografia dla Podróżników. Ekspozycja, czyli teatr światła.” ” – Grzegorz Lityński
W czasie zajęć uczestnicy będą mogli poznać tajniki prawidłowego naświetlania zdjęć.. Dowiemy się jak optymalnie wykorzystać światło zastane w podróży, poznamy różnicę pomiędzy oświetleniem przednim, bocznym a tylnym, wpływ pory dnia oraz pory roku na nasze zdjęcia czy wreszcie jak radzić sobie z ekspozycją w trudnych warunkach atmosferycznych, o zmierzchu, w nocy i podczas zachodów słońca. Zajęcia będą bogato ilustrowane zdjęciami z kilkudziesięciu krajów świata, a poprowadzi je Grzegorz Lityński ze Szkoły Fotografowania dla Podróżników.

14.00 Antoni Myśliborski – Mali buddowie – mnisi z klasztoru Tawang (Indie pn-wsch.)
Mnisi do klasztoru trafiają zwykle w wieku zaledwie kilku lat. Oderwani od spódnicy, przywdziewają się w szkarłatne szaty i otrzymują Wielkie Zadanie – podążyć śladami Buddy, osiągnąć oświecenie. Jak wygląda życie tych, którzy podjęli się tak karkołomnego zadania? Sacrum i profanum, sprawy wzniosłe i zwykłe, codzienne. Od najważniejszych świąt w kalendarzu buddyjskim po psoty małych mnichów, gdy nauczyciel nie patrzy. Antek zamieszkał na miesiąc wśród mnichów w klasztorze, dzieląc z nimi trudy i radości ich życia.

15.00 Chiny z wysokości siodełka – Robert Robb Maciąg
Chiny z wysokości siodełka, to historia podróży „z przypadku”. Na zwykłym chińskim rowerze, bez przerzutek i bez konkretnego planu. Historia o tym, jak prosty rower, plecaki zamiast sakw, szeroki uśmiech i dużo dobrych chęci pozwolą poznać kraj i ludzi. Opowieść o kontrastach Państwa Smoka, kraju super technologii i średniowiecznych wsi. Kraju kontrastów, marzeń o potędze, wszechobecnej policji i wielkiej gościnności. Dowiemy się jak się je zupę z gęsich języków, rozmawia na migi i drepcze kilometry serpentyn.

16.00 250 dni na czarnym lądzie – Ola Bednarska
Gorąca jak słońce gościnność, uśmiechy szerokie jak sawanna, różnorodność kultur, tradycji i obyczajów tak wielka jak bezkresna Sahara. Wschód i zachód Czarnego Lądu zamknięte w jednym doświadczeniu, od Kairu przez Nairobi do Lilongwe w Malawi, od Akry przez Bamako do białej Casablanki. Dziesiątki tysięcy kilometrów pokonanych w przeładowanych do granic autobusach, ciężarówkach i buszowych taksówkach po najgorszych drogach świata. Oszołamiające piękno przyrody, dzikie zwierzęta na wyciągnięcie ręki i historia ludzkości ujrzana w czarnych, plemiennych oczach.

17.00 Podróżnicze fotokasty, czyli multimedialne prezentacje z podróży

17.30 Duchy dżungli – Yanomami, ostatni wolni Indianie Amazonii – Janusz Kasza
Yanomami, ostatni wolni Indianie Amazonii mieszkają z dala od wielkich rzek, w głębi deszczowego lasu. Unikają obcych: jeśli przyjdziesz do nich bez zaproszenia – zginiesz. Niewielu ludzi spotkało Yanomami, nieliczni mogli poznać ich życie, obyczaje i wierzenia. Tym ciekawsza jest relacja Janusza Kaszy, który w 1998 roku podczas wyprawy do Wenezueli mieszkał w wiosce Yanomami, z bliska podpatrywał ich codzienne życie i rytuały. Janusz opowie, co przeżył i czego się o tych tajemniczych ludziach dowiedział.

18.30 Gwiazda 3Ż: Dookoła świata po uśmiech dziecka – Natasza Caban
Samotny Rejs Dookoła Świata rozpoczął się i zakończył na Hawajach, trwał od lipca 2007, do grudnia 2009. Na 10-metrowym jachcie Tanasza Polska Ustka samotna żeglarka przepłynęła ponad 26 tys. mil morskich, pokonując 3 oceany. Zawitała m.in. na Vanuatu, w Porcie Moresby, Darwin, na Wyspach Kokosowych, na La Reunion, w Durbanie, East London i Mossel Bay, w Kapsztadzie, na Wyspie Świętej Heleny i Świętej Łucji, w Panamie, na Galapagos i Markizach. W czasie spotkania Natasza podzieli się także wspomnieniami z akcji charytatywnych, które zorganizowała we współpracy z fundacją Mimo Wszystko.

21.00 Etno-Party

Źródło: 3 Żywioły

Komentarze: Bądź pierwsza/y