10 godzin filmów i 10 prezentacji z najdalszych zakątków świata. Najmocniejszych wrażeń dostarczą Natasza Caban i Wojciech Jagielski. Festiwalowi Podróżników Trzy Żywioły towarzyszą warsztaty i wystawy fotograficzne, spotkania podróżników i konkursy z cennymi nagrodami.

Program 3. dnia Festiwalu:

12.00-14.00 warsztaty Jak fotografować w podróży – Piotr Trybalski
W czasie zajęć uczestnicy dowiedzą się jak przygotować się do wyjazdu fotograficznego i jak zrobić dobre zdjęcia w czasie urlopu czy wakacji. Prowadzący wyjaśni m.in. co lepsze: kompakt czy lustrzanka. Opowie jak fotografować ludzi, jak fotografować na ulicy, jak skomponować portret. Jak poradzić sobie z piaskiem na pustyni i z wodą na łódce, niskimi temperaturami i deszczem. Piotr Trybalski jest dziennikarzem i fotografującym podróżnikiem.

14.00 Iracki Kurdystan – Bartek Piziak
Ropa naftowa, wojna i Saddam Hussajn – to 3 najczęstsze skojarzenia z Irakiem, jakie kreują media, nie tylko w Polsce. Mimo, że jest to aktualnie jeden z najrzadziej odwiedzanych krajów świata, jego północna część jest inna. To autonomia kurdyjska, zamieszkiwana przede wszystkim przez Kurdów – jeden z największych narodów świata bez swojego własnego państwa. Zobaczymy jak wygląda codzienne życie Kurdów. Reportaż powstał podczas dwóch pobytów Bartka na Bliskim Wschodzie w 2007 i 2009 roku.

15.00 Kobieta w Islamie (Iran, Pakistan) – Ania Maciąg
Kobieta w Islamie to opowieść z podróży rowerowej przez Iran i Pakistan. O tym jak to jest być turystką w krajach muzułmańskich. O irańskiej gościnności, z jaką się spotkała. O tym jak to jest być jedyną w męskim pakistańskim tłumie. Opowieść o emocjach ze spotkań z kobietami muzułmankami, o tym jak wygląda ich życie w tamtejszej rzeczywistości. Posłuchamy jak śpiewają za zamkniętymi drzwiami, w co się ubierają się w domu i na zewnątrz. O relacjach kobieta muzułmanka i mężczyzna. O tradycjach zamążpójścia. O tym jak dbają o urodę, i o tym jak ją tracą. Będzie to fascynująca podróż po krajach muzułmańskich z punktu widzenia kobiety.

15.30 Podróżnicze fotokasty czyli multimedialne prezentacje z podróży

16.00 Inny Afganistan – Bartek Tofel
Inny Afganistan to zielone pastwiska i skute lodem morze dziewiczych szczytów. Kirgiscy nomadzi i wędrowni pasztuńscy kupcy. Źródła Amu-Darii i zapomniane odcinki jedwabnych szlaków. Opowieść o podróży pieszej, konnej i na grzbiecie osła daleko poza te obszary Korytarza Wachańskiego, na których w latach 60-tych i 70-tych działali polscy alpiniści. Opowieść o miejscu, w którym talibowie są zaledwie obiektem żartów. Afganistan, jakiego nie znacie.

17.00 Sri Lanka – w głąb zranionych serc – Grzegorz Lityński
Fotograficzna opowieść pogłębiona o wzruszające rozmowy z mieszkańcami Cejlonu. Urzekające zdjęcia malowniczych świątyń, słoni pluskających w rzece lub rybaków wypływających na połów przeplatają się z pełnymi bólu opowieściami ludzi dotkniętych tragedią wojny domowej czy tsunami. To pokaz, który prowadzi nas tam, gdzie podróżnik zwykle nie dociera – w głąb serc, w zakamarki dusz, w delikatny świat uczuć pokrzywdzonych przez los ludzi. Prezentacja zmusza do zadumy i refleksji nad brutalną i często tragiczną rzeczywistością odwiedzanych krajów i konfrontuje widza-podróżnika z własnymi emocjami. Prezentacja otrzymała Grand Prix Festiwalu Podróżników we Wrocławiu (listopad 2009 r.)

18.00 Gwiazda 3Ż: Nocni wędrowcy (Uganda) – Wojciech Jagielski
reporterskie studium jednego z najbardziej niespokojnych państw na Ziemi – Ugandy. Tytuł prezentacji został zaczerpnięty z niedawno wydanej książki. Autor poprowadzi nas przez najtrudniejszy okres w dziejach tego kraju – czasy rządów dwóch krwawych dyktatorów – Miliona Obotego i Idi Amina – którzy razem odpowiadają za śmierć niemal miliona ludzi. Opowie o Gulu, gdzie poznaje dzieci-weteranów wojny w kraju Aczolich na prawym brzegu Nilu. Prawie wszystkie z nich zmuszone były zabijać. Nocni wędrowcy są nie tylko o polityce i wojnie. To również zbiorowy portret Ugandyjczyków, którzy zmęczeni niemal trzydziestoma latami wojen, od dwóch dziesięcioleci sukcesywnie odbudowują swój kraj.

Źródło: 3 Żywioły

Komentarze: Bądź pierwsza/y