Poznański Klub Podróżnika zaprasza na spotkanie z dziennikarzem i fotografem Jerzym Pawletą, który opowie o swojej samotnej podróży przez południowo-wschodnią Afrykę.

Jerzy Pawleta jest dziennikarzem i fotografem na stałe współpracującym z Gazetą Wyborczą “Turystyka” oraz Polską Agencją Fotografów FORUM. Na przełomie 2007 i 2008 roku samotnie przemierzył z plecakiem południowo – wschodnią Afrykę. Od najbardziej na południe wysuniętego cypla kontynentu – Cape Agulhas w RPA po niemal równik. Siedem krajów w cztery miesiące: RPA, Lesoto, Suazi, Mozambik, Malawi, Tanzania i Zanzibar (jeśli liczyć go jako osobny kraj). Z biletem lotniczym tylko w jedną stronę, do Cape Town. Bo tu był start. Mety nie znał.

Nie miał pojęcia ile czasu zajmie mu podróżowanie przy założeniu, że korzystać będzie z transportu publicznego i autostopu. Na ile starczy budżet przeznaczony na tę podróż przy założeniu: maksimum przygody minimum kosztów.

Celem było poznanie Afryki „z bliska”, jej prawdziwego oblicza. Bo jego, i pewnie Wasze, wyobrażenia o tym kontynencie kształtują z jednej strony wiadomości telewizyjne, czyli Afryka to głód, wojna i korupcja oraz z drugiej strony filmy przyrodnicze o parkach narodowych pełnych dzikich zwierząt czy o barwnych prymitywnych plemionach.

Jaka jest Afryka? Poznał jej skrawek, ale jedno m mówi na pewno… uśmiechnięta! I ani taka zła jak z newsów, ani taka kolorowa jak z reklamówek. Na pewno jest niezwykła. Warta poznania. A podróż przez kontynent afrykański jest przygodą samą w sobie. Jej trasa często ulegała modyfikacjom z uwagi na sytuację pogodową czy polityczną. Nie mniej znaczną część z założonych celów i miejsc udało się osiągnąć.

Prezentacja, na którą zaprasza Poznański Klub Podróżnika będzie migawką obrazów, które napotkał na swojej drodze. Jest próbą uchwycenia choćby cienia różnorodności tej części Afryki. Jest wyborem spośród kilku tysięcy zdjęć, które przywióz ze sobą…

Zapraszamy 27 październia o godz. 19

Klub Zak

Poznań

Komentarze: Bądź pierwsza/y