USA to kraj drogi. Jednak przemierzanie bezkresnych autostrad Ameryki Północnej to marzenie, po które da się sięgnąć.

Każdy z nas czuje zew amerykańskiego marzenia, gdy słucha piosenek Born to be wild czy Highway to hell. To właśnie na tym nienazwanym uczuciu polega wielka i wspaniała amerykańska wolność. Przystanki w małych, przydrożnych dinerach, gdzie kelnerka wciąż dolewa nam kawy, pustynia po horyzont, niekończące się słoneczne dni. Oto jak wygląda nasze Fandango.

Każda wielka podróż zaczyna się od małego kroku. Tym razem pierwszym krokiem musiało być wypożyczenie auta, które w drodze będzie naszym domem. Oto kilka przydatnych informacji w tej kwestii:

  • Auto rezerwuje się przez internet, na stronie wypożyczalni lub pośrednika. Sama rezerwacja do niczego nie zobowiązuje, a za auto nie płaci się z góry, jeśli się tego nie chce. Przed odebraniem auta należy jednak potwierdzić rezerwację, najlepiej do dwóch dni przed faktem.
  • Jeśli ma się już rezerwację, warto co jakiś czas sprawdzać stronę wypożyczalni czy nie pojawiła się korzystniejsza oferta.
  • Wypożyczyć auto można tylko i wyłącznie (!) na imienną kartę kredytową jednego z kierowców.
  • Opcją obowiązkową dla obywateli zza granicy jest ubezpieczenie LDW lub CDW, które obejmuje wszystkie koszty w razie kolizji i kradzieży. Opłata za ubezpieczenie naliczana jest za każdy dzień. Wypożyczając auto przez internet należy upewnić się, czy ostateczna cena zawiera ubezpieczenie, jeśli nie – zapłacimy za nie już na miejscu.
  • Additional driver / Dodatkowy kierowca – Samochód może prowadzić tylko wypożyczający i zgłoszeni kierowcy (bardzo ważne w razie wypadku). Jest to dodatkowa opłata za każdego dodatkowego kierowcę za każdy dzień. Wysokość zależy od wypożyczalni i od prawa danego stanu, przeważnie jest to ok. 15$/dzień.
  • Under age fee / Opłata za wiek poniżej – Zdecydowana większość wypożyczalni w USA pobiera dodatkową opłatę od kierowców poniżej 25 lat, z reguły w okolicach 20-25$/dzień (od wszystkich zgłoszonych kierowców poniżej 25 roku życıa).
  • Drop off charge / Opłata za oddanie auta – Oddanie auta w innym punkcie zdecydowanie podnosi koszt wynajmu (czasem np. 200$ za oddanie w innym punkcie w tym samym mieście). Warto sprawdzać opcje w sąsiadujących stanach, bo różnice prawa mogą pozwolić oszczędzić nam sporo gotówki.
  • Rest Area / Strefa odpoczynku – Co kilkadziesiąt mil na autostradach znajdują się punkty z toaletami, maszynami z przekąskami (vending machines), ławkami gdzie można odpocząć (nocowanie w aucie w rest area jest dozwolone!).
  • Gas/Lodging/food/attraction exit / Oznaczone zjazdy z autostrad – Zjazdy z autostrady czasami oznaczone są określeniem, co przy takim zjeździe znajdziemy (znak pokazuje konkretne marki, które zastaniemy) – stację benzynową (gas exit), hotele/noclegi (lodging exit), restauracje (food exit), muzea oraz ośrodki rekreacyjne (attraction exit). Uwaga! Dane miejsce może być oddalone od samego zjazdu kilkanaście do kilkudziesięciu mil.
  • Welcome Center / Centrum powitalne – Przy wjeździe do większości stanów znajduje się tzw. Welcome Center – miejsce, gdzie można odpocząć, zjeść coś, skorzystać z toalety oraz, przede wszystkim, poznać specyfikę danego stanu. Tutaj znajdziemy pamflety i oferty wszystkich interesujących miejsc, kurortów, miast i parków w stanie.
  • carrentals.com – Wyszukiwarka aut. Strona przeszukuje serwisy wypożyczające auta i wybiera dla nas najlepsze opcje.
  • Najpopularniejsze wypożyczalnie to: Alamo, National, Dollar, Enterprise, Budget.

Patryk Szymański

Kulturoznawca z wykształcenia i pasji. W podstawówce dostał 5 za wypracowanie, w którym wykorzystać należało przynajmniej trzy związki frazeologiczne. Rozmiar buta 44, stosunek do służby wojskowej uregulowany. Prowadzi bloga.

Komentarze: Bądź pierwsza/y