Bangladesz inaczej. Społeczności plemienne górzystego pogranicza
Prezentowane fotografie zostały wykonane podczas realizacji projektu „Way to Bangladesh” (www.film.omstudio.pl), w trakcie pobytu na terenie Górskich Szlaków Chittagong, na południowo-wschodnim pograniczu Bangladeszu.
Tradycyjnie uważa się, że na rejon ten składają się trzy dystrykty kraju: Khagrachari, Rangamati i Bandarban. Tam też zamieszkuje co najmniej trzynaście zróżnicowanych mniejszości etnicznych. Fotografie powstały na terenach wokół Rangamati i Bandarban. Wiedza na temat różnorodności osiadłych tu społeczności plemiennych jest bardzo uboga, niemal brak źródeł pisanych na ich temat, szczególnie źródeł polskojęzycznych. Dlatego też pisownia nazw własnych w opisach fotografii jest często kalką z języka angielskiego.

01. BANGLADESZ, Górskie Szlaki Chittagong. Chłopcy z wioski plemienia Khumi. Fabrycznie szyte koszule to jeden z niewielu sygnałów o tym, że cywilizacja dociera także tutaj. (Fot. Aleksander Bartecki)

02. BANGLADESZ, Górskie Szlaki Chittagong. Kobiety z wioski mniejszości Bawm przy szlaku ku Keokradong, zwanemu najwyższym szczytem Bangladeszu. (Fot. Aleksander Bartecki)

03. BANGLADESZ, Górskie Szlaki Chittagong. W wiosce Bawm na górskim szlaku działalność usługowa nakierowana na zysk praktycznie nie istnieje. Wszelkie potrzeby członków społeczności zaspokajane są, w miarę możliwości, własnymi rękami. Na zdjęciu ojciec i syn podczas strzyżenia. (Fot. Aleksander Bartecki)

04. BANGLADESZ, Górskie Szlaki Chittagong. Ryż to podstawa diety nie tylko wśród Bawm, ale w całym Bangladeszu. Jednak w wioskach zgubionych wśród wzgórz wiele narzędzi służących przygotowaniu jedzenia pozostaje od dawna niezmienne. (Fot. Aleksander Bartecki)

05. BANGLADESZ, Górskie Szlaki Chittagong. Gdyby nie blaszane naczynia i chrupki w plastikowym opakowaniu, ludzie Murung żyliby i wyglądali tak samo jak wieki temu. (Fot. Aleksander Bartecki)

06. BANGLADESZ, Górskie Szlaki Chittagong. Mężczyzna po dniu pracy raczy się herbatą w domu naczelnika Murung. (Fot. Aleksander Bartecki)

08. BANGLADESZ, Górskie Szlaki Chittagong. Wśród Chakma ciągle powodzeniem cieszy się odzież tkana w tradycyjny sposób przez kobiety. Wykonanie sztuki materiały to często dwadzieścia lub więcej godzin pracy. (Fot. Aleksander Bartecki)

09. BANGLADESZ, Górskie Szlaki Chittagong. Mimo stroju mocno przypominającego ubiór wielu kobiet bangladeskich, rysy twarzy kobiet Chakma bardziej przypominają ludzi mieszkających nieco dalej na południowy-wschód, po drugiej stronie granicy z bangladesko-birmańskiej. (Fot. Aleksander Bartecki)

10. BANGLADESZ, Górskie Szlaki Chittagong. Dzieci Chakma ogromnie tracą na śmiałości przy kontaktach z obcymi. (Fot. Aleksander Bartecki)

11. BANGLADESZ, Górskie Szlaki Chittagong. Wzgórza nie są miejscem szczególnie sprzyjającym rolnictwu. Dlatego Bengalczycy mieszkający w Ruma Bazaar wykorzystują każdy wolny skrawek płaskiego terenu pod uprawy. (Fot. Aleksander Bartecki)

12. BANGLADESZ, Górskie Szlaki Chittagong. Wszelkie towary pochodzące z okolicznych wzgórz i przeznaczone na sprzedaż w głębi kraju, a także wszystko czego mieszkańcy pobliskich górskich szlaków potrzebują z zewnątrz, trafiają do Ruma Bazaar i transportowane są stąd drogą wodną. (Fot. Aleksander Bartecki)

13. BANGLADESZ, Górskie Szlaki Chittagong. Niemal wszyscy członkowie społeczności Chakma, najliczniejszej z etnicznych mniejszości zamieszkujących rejon Górskich Szlaków Chittagong, to buddyści. Teren klasztoru Bana Vihara to miejsce zarówno codziennych spotkań, jak i religijnego skupienia. (Fot. Aleksander Bartecki)
Komentarze: Bądź pierwsza/y