Po krótkiej wakacyjnej przerwie wracają krośnieńskie spotkania z podróżnikami. Gościem pierwszego spotkania będzie Tomasz Nasiółkowski z prelekcją pn. „Bangladesz – w objęciach Gangesu i Brahmaputry”.

Tomasz Nasiółkowski – magister geografii Uniwersytetu Wrocławskiego, obecnie pracuje jako meteorolog. Licencjonowany przewodnik górski na obszarze Sudetów, pilot wycieczek. Od wielu lat związany z górami i turystyką.

Bangladesz to jedno z najbiedniejszych i najsłabiej rozwiniętych państw świata. Ten niewielki kraj, boryka się z wieloma problemami natury społeczno-ekonomicznej takimi jak: przeludnienie, głód czy bezrobocie. Dodatkowo rejon Zatoki Bengalskiej często nawiedzany jest przez powodzie i cyklony tropikalne powodujące olbrzymie zniszczenia w środowisku.

Mimo wielu kłopotów Bangladesz próbuje wyciągnąć rękę do turystów promując się hasłem „Przyjedź do Bangladeszu zanim ściągną tu miliony”. To właśnie tu mamy potężne rzeki: Ganges i Brahmaputrę, które razem tworzą największą powierzchniowo deltę świata, a u ich ujścia do Oceanu Indyjskiego rośnie największy na świecie las namorzynowy, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ciekawostką jest również fakt, iż Bangladesz może poszczycić się jedną z najdłuższych i nieprzerwanych na świecie plaż o długości 120 km.

Oprócz obiektów naturalnych, interesujący jest dorobek kulturowy Bengalczyków, który został ukształtowany przez wpływy islamu, hinduizmu oraz buddyzmu.

Zapraszamy – 27 września o godz. 18

Piwnica PodCieniami

Rynek 5, Krosno

Redakcja

Redakcja

O załodze peronu czwartego przeczytacie tutaj. Zapraszamy do współpracy.

Komentarze: Bądź pierwsza/y