SLOT Zabierzów

Opowieści na strychu Młynu. (Fot. Z archiwum SLOT)

SLOT Fest łączy w sobie elementy festiwalu podróżniczego, konwentu kuglarskiego oraz zlotu miłośników sztuk i rzemiosł wszelakich. Wszystko to, z reguły zabarwione barwami Orientu, choć nie brak kolorów z innych stron świata. Do tej pory obyło 11 weekendowych edycji SLOT Festu w Krakowie, podczas których przewodnimi kierunkami były między innymi: Syberia, Kaukaz, Turcja, Iran, Azja Centralna. 

Jednak organizatorzy SLOTu w Krakowie nie zapominają o tym, że przygoda i przyroda warte uwagi i czasu wcale nie muszą się znajdować daleko. I tak jest rzeczywiście. Oddalony o zaledwie kilkanaście kilometrów od małopolskiej stolicy Zabierzów, choć coraz częściej kojarzony z biurowcami, kryje jeszcze sporo urokliwych miejsc, a jednym z nich jest niewątpliwie stary młyn nad Rudawą. Po czasie spoczynku, nowi gospodarze tchnęli w niego drugie życie i nadali mu nowe funkcje. I tak, Młyn Zabierzów znowu się kręci, lecz tym razem w ruchu są idee, twórczość i przede wszystkim ludzie, którzy są ich nośnikami.

Nie dziwi zatem, że SLOT Kraków organizuje nadchodzące wydarzenie właśnie w Młynie i to już po raz drugi. Bo SLOT, czyli Stowarzyszenie Lokalnych Ośrodków Twórczych, to właśnie ludzie – uczestnicy, wolontariusze, warsztatowcy, artyści, muzycy, którzy wspólnie tworzą imprezę i jej unikalną atmosferę, często po prostu określaną przymiotnikiem: „slotową”.

Co zatem będzie się składać na program nadchodzącego niebawem SLOT Młyna?

Oprócz warsztatów wszelakich (od żonglerki kontaktowej długopisem czyli penspinningu-, porzez sztukę parzenia herbaty, do wspólnego haftowania megaobrazu), wystaw – projekt polsko-armeński PL-AM oraz projekt Cecylii Malik „I love you Artur”, Strefy Dzieciaka (warszaty i zabawa dedykowane najmłodszym), dyskusji na temat lokalnego zaangażowania i aktywizacji mieszkańców, będzie okazja wyruszyć na szybką podróż dookoła świata. Tradycyjnie ruszymy na wschód, najpierw odwiedzając Iran i słuchając wrażeń fascynatki Bliskim Wschodem, która przyglądała się temu krajowi i jego mieszkańcom okiem religioznawcy i dziennikarza.

Będzie Młyn w Zabierzowie 2013

SLOT to przestrzeń pełna akcji i inspiracji. (Fot. Z archiwum SLOT)

Następnie ruszymy na północny wschód, aby doświadczyć kultury i krajobrazów pięknego Kirgistanu. Będzie też zabawa na kmerskim weselu w Kambodży. Szybki przelot nad Pacyfikiem (proszę spróbować to sobie wyobrazić) i lądowanie na Kubie, rozbujanej gorącymi rytmami, tańcem i emocjami pośród wszechobecnej propagandy i śladów dawnej świetności. Kolejny przystanek już w Europie, a konkretnie na Bałkanach. Opowieści z wyprawy żółtym volkswagenem „ogórkiem”, który przejechał prawie 6500 km i był świadkiem wielu przygód swoich pasażerów.

Podróż dookoła globu zakończy się na kraju Europy, w kaukaskiej republice Osetii Północnej. Przewodnikiem po niej i tłumaczem jej kultury będzie Zbigniew Pawlak, autor wydanej niedawno książki: „Biesłan. Pęknięte Miasto” (wyd. Znak), który opowie o niewyobrażalnej tragedii, która dotknęła miasto 10 lat temu i o poszukiwaniu wewnętrznego pokoju w obliczu nadludzkiego nieszczęścia.

Całe wydarzenie zakończy koncert Ghostmana, bielskiego muzyka i wokalisty. On również zaprasza w podróż, z tym że do świata emocji, dźwięków i improwizacji, w których łączy elementy jazzu, afrykańskiego etno, muzyki elektronicznej oraz popu.

Pomimo bogactwa programu, idea jaka przyświeca organizatorom nadchodzącego wydarzenia, to przede wszystkim opuszczenie zgiełku wielkiego miasta i wspólne spędzenie czasu na twórczym odprężeniu się, prowadzeniu rozmów ważnych i zupełnie niepoważnych, śmianiu, zachwycaniu się i czasem zadumaniu się.

Po prostu, spotkajmy się za miastem i pobądźmy razem, nawzajem się inspirując, bawiąc i ciesząc się ostatnimi dniami lata.

W programie
STRYCH
12:00 Kambodża
13:00 Iran
14:00 Kuba
15:00 Kirgizja
16:00 Biesłan
17:00 Bałkany

PIĘTRO – WARSZTATY
12:00 Metoda Montessori / Zatrzymaj słońce w słoiku!
14:00 Zawlekanie z poplątaniem / Co jest w herbacie?
16:00 Tradycyjna sztuka chińskiej kaligrafii / Penspinning
18:00 I love you Artur – projekt Cecylii Malik

PIĘTRO – STREFA DZIECIAKA
12:00 Gra teatralna
12:45 Stwory Potwory
14:00 Naśladując Mistrza – stworzenie świata jeszcze raz…
16:00 Artystyczna przygoda z papierem

PARTER – PRACOWNIA CERAMICZNA
12:00 Ceramika

PARTER – CZAJOWNIA
12:00 STREFA GIER
19:00 KONCERT: Ghostman

OGRÓD I ŻYWA KOPUŁA
12:00 Slackline / Poi / Hafty na drzewach / MotoVoyage
14:00 Żonglerka kontaktowa / Hula hop / Miejsca kreatywnej współpracy
16:00 Taniec brzucha / Stojaki na rowery z palet
18:00 Ognisko

Komentarze: Bądź pierwsza/y