Kluboksięgarnia Głośna zaprasza na spotkanie z  Elżbietą Dziuk-Renik i Krzysztofem Renikiem – opowiedzą o swoich podróżach do Azji oraz książce Dziennik buddyjskiej pielgrzymki.

Państwo Renikowie od 1977 roku  jeżdżą do Indii regularnie i wciąż powracają z nowymi historiami, a później przybliżają ten wielki kraj czytelnikom i słuchaczom radia. Opowiadają o teatrze, o tańcu, o religii, o ludziach. Dziennik buddyjskiej pielgrzymki autorstwa Krzysztofa Renika to prosty zapis pielgrzymki jaką odbył z zaprzyjaźnionym buddyjskim mnichem –  Taszim.

O tym jak do niej doszło opowiada fragment książki: Taszi ujawnił nam plany swej trzyletniej medytacji oraz marzenie, które chciałby zrealizować przed jej rozpoczęciem. Tym marzeniem było odwiedzenie miejsc buddyjskiego kultu na terenie Indii oraz Nepalu. W grę wchodziła podróż do południowych i centralnych Indii, a także do Doliny Kathmandu oraz do miejsca narodzin Buddy Śakjamuniego, czyli do Lumbini. To miała być buddyjska pielgrzymka Tasziego. Na przeszkodzie realizacji takiego pomysłu stał w jego przypadku nie tylko brak pieniędzy, ale także kompletna nieznajomość świata innego, aniżeli jego rodzinny, himalajski. I wtedy za sprawą trudnego do zidentyfikowania impulsu zaproponowałem byśmy w taką podróż-pielgrzymkę wyruszyli wspólnie, we dwóch. Taszi przyjął tę propozycję bez wahania. I tak doszło do wspólnego przemierzania Indii i Nepalu przez dwóch mężczyzn, dla których oba te kraje były w jakimś stopniu ziemią nieodkrytą.

Krzysztof renik od roku 1992 pracuje jako dziennikarz w Polskim Radiu. W latach 2007-2011 był korespondentem Polskiego Radia w Indiach i Azji Południowej. Obecnie jest dziennikarzem Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej w Polskim Radiu. Jest także autorem kilku książek, kilkaset artykułów i reportaży w prasie oraz współautorem pięciu filmów dokumentalnych o indyjskich i tybetańskich tradycjach widowiskowych.

Zapraszamy w czwartek, 18 kwietnia, o godz. 18

Kluboksięgarnia Głośna
Św. Marcina 30/8-9
Poznań

Wstęp wolny

Redakcja

Redakcja

O załodze peronu czwartego przeczytacie tutaj. Zapraszamy do współpracy.

Komentarze: Bądź pierwsza/y