Festiwal „Na Rozdrożach” – dzień 1
Ogólnopolskie Akademickie Spotkania Podróżnicze „Na Rozdrożach”, a prościej Festiwal Podróżniczy „Na Rozdrożach” to impreza odbywająca się corocznie w Kielcach od kwietnia 2005 roku.
Organizacją imprezy zajmują się członkowie oraz sympatycy Studenckiego Koła Naukowego Turystyki „Bez Nazwy” pod opieką dr Artura Zielińskiego. Pomysłodawcą zorganizowania festiwalu, na terenie Instytutu Geografii, był student geografii, Jakub Wieczerzak, który przy wsparciu Ewy Tumidaj i Jana Kotwicy oraz innych osób związanych z SKNT „Bez Nazwy”, przygotował I Ogólnopolskie Spotkania Podróżnicze „Na Rozdrożach”.
Program pierwszego dnia festiwalu:
12:00 – rozpoczęcie VI Festiwalu
12.10 – 12.40 Małgorzata Strzyż – Indie
12.45 – 13.30 Artur Zieliński – Turcja
Zdjęcia, które uwypuklą jeszcze nieco odmienność kulturową Turcji i zróżnicowanie środowiska geograficznego. Miejsca te zostały uchwycone podczas indywidualnych podróży autora. Pokaz obejmie zarówno cześć europejską tego kraju z uwzględnieniem wybrzeża Morza Marmara, jak również pobyt w magicznej aglomeracji – Stambuł.
13.40 – 14.20 Ryszard Biskup – Węgierski zamki
Węgry – tak bliskie Polakom pozostają jednak ciągle nieznane. Republika Węgierska to w powszechnej opinii niestety tylko Budapeszt, Balaton, papryka i zupełnie niezrozumiały język. Tymczasem ten niezwykły kraj ciągle czeka na odkrycie, wcale nie schowanych tajemnic. Równina węgierska potrafi zaskoczyć bogactwem historycznej przeszłości i zaskakującymi pamiątkami minionej świetności. Takimi jak ruiny zamków z dynastii Arpadów czy warownie powstrzymujące marsz imperium osmańskiego na zachód Europy.
14.25 – 14.50 Grzegorz Dorobek – Dumka Podolska
Podole to kraina geograficzna na Ukrainie. Wśród przepięknych krajobrazów, zwiedzimy miejsca historycznie związane z wspólna historią Polski i Ukrainy. Niewielka rzeka Smotrycz, lewobrzeżny dopływ Dniestru, płynąca w głębokim skalistym wąwozie zatacza prawie pełne koło pozostawiając obszar ze wszystkich stron otoczony jarem i połączony wąskim przesmykiem z otoczeniem. Miejsce to, z natury obronne, już dawno zwróciło na siebie uwagę ludzi. Całe stare miasto jest otoczone rzeką i stanowi swoistą enklawę. Każdy kto udaje się na teren Ukrainy Zachodniej obowiązkowo powinien odwiedzić dwie miejscowości: Kamieniec Podolski i Chocim.
15.00 – 15.50 Piotr Olszewski – Etiopia
Podczas naszej podróży do Etiopii odwiedzimy m.in. Lalibelę z jej wspaniałymi kościołami, które… „z pewnością zbudowały anioły”. Nazywane są najmniej znanym cudem świata i w pełni na to miano zasługują. Powędrujemy na osiołkach do okolicznych, również wykutych w skałach klasztorów, dorównujących pięknością Lalibeli. Ugasimy pragnienie piwem domowej roboty razem z pielgrzymami Kościoła etiopskiego. Poznamy pierwszą stolicę Etiopii Aksum i wiele innych ciekawych miejsc. Jak to zrobić podróżując za niewielkie pieniądze i wrócić szczęśliwym – opowie Piotr Olszewski.
15.50 – Zakończenie I dnia
Zapraszamy – 22 kwietnia 2010 r.
Instytut Geografii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach
Kielce, ul. Świętokrzyska 15, sala 347
Komentarze: Bądź pierwsza/y