Festiwal "Na Rozdrożach". (Źródło: festiwal.xa.pl)Ogólnopolskie Akademickie Spotkania Podróżnicze „Na Rozdrożach”, a prościej Festiwal Podróżniczy „Na Rozdrożach” to impreza odbywająca się corocznie w Kielcach od kwietnia 2005 roku.

Organizacją imprezy zajmują się członkowie oraz sympatycy Studenckiego Koła Naukowego Turystyki „Bez Nazwy” pod opieką dr Artura Zielińskiego. Pomysłodawcą zorganizowania festiwalu, na terenie Instytutu Geografii, był student geografii, Jakub Wieczerzak, który przy wsparciu Ewy Tumidaj i Jana Kotwicy oraz innych osób związanych z SKNT „Bez Nazwy”, przygotował I Ogólnopolskie Spotkania Podróżnicze „Na Rozdrożach”.

Program trzeciego dnia festiwalu:

14.00 – 15.00 Michał Musielak – Zielona Etiopia

XVII-wieczne zamki, potrójne espresso spijane wieczorem, lwy i zebry, największe na świecie zagęszczenie skalnych kościołów, posmak zielska w spaghetti, choroba wysokogórska, naleśniki o smaku chleba razowego, liście zamiast alkoholu, przyjaźni ludzie, obowiązkowa sierść w samochodzie, targowanie się z plemionami Mursi, muzyka rastafarian na żywo, jaszczurka w łazience i kura w pokoju, zniszczone czołgi przy granicy z Erytreą, kultowy reportaż Kapuścińskiego, widok rejsowego samolotu lądującego na pastwisku, zapach safari o świcie, pozytywne zdziwienie punktualnością autobusów, kawa bezpośrednio od producenta, hotel z basenem po miesięcznej kąpieli w pyle, spotkanie Rimbaud w domu, najpiękniejsza pani sprzątająca na świecie, niewietrzone środki transportu, witanie nowego milenium w 2007, widok Chińczyków inwestujących w miejscu porzuconym przez Unię i Stany – BEZCENNE. Za wszystko inne zapłacisz gotówką. Nie kartą, bo nie ma terminali. Zapraszamy na relację, głównie filmową, z Etiopii.

15.05 – 15.50 Bartłomiej Machowski – Czarnobyl – obraz po katastrofie

Wyjazd do Czarnobyla u większości osób powoduje pukanie się w głowę i myśli o zabójczym promieniowaniu. Dlatego od kilku lat autor prezentacji nosił się z zamiarem wyjazdu aby sprawdzić stereotypowe myślenie społeczeństwa. Jak wygląda Czarnobyl ponad 20 lat po potężnej katastrofie? Czy przebywanie na „wymarłym” terytorium jest bezpieczne? Jak wjechać do zamkniętej strefy? Zobacz teren elektrowni atomowej, ewakuowane i splądrowane miasto Prypeć, ryby giganty…

15.55 – 16.50 Barbara i Andrzej Pasławscy – Albania – piękna nieznajoma

Opowieścią „Albania – piękna nieznajoma” chcemy pokazać Albanię – kraj owiany złą sławą, przez kilka dekad odizolowany od reszty świata, kraj będący bodaj ostatnią tajemnicą XXI-wiecznej Europy – jako rejon przepięknej przyrody, przyjaznych ludzi i miejsce bezpieczne dla chcących tam podróżować. Znajdziemy tam wszystko – niezmierzone góry, majestatyczne kaniony, dzikie plaże, zapierające dech widoki.

Pokażemy Albanię tę turystyczną i tę niedostępną. Ponieważ podróżujemy samochodem terenowym, mamy możliwość dotarcia tam, gdzie nie spotkamy przez wiele godzin żywej istoty, gdzie piękno przyrody niezmącone jest obecnością człowieka, a pokonanie siedemdziesięciu kilometrów to czasem dziewięciogodzinne zmagania z terenem.

17.00 – 17.50 Piotr Strzeżysz – Afryka Nowaka – Rowerem przez Sudan

Podczas pokazu Piotr pokaże zdjęcia i krótki materiał filmowy z dwutygodniowej wycieczki rowerowej po Sudanie, próbując, z perspektywy rowerowego siodełka, przybliżyć ten rzadko odwiedzany przez turystów największy kraj kontynentu afrykańskiego. Podróż była fragmentem rozpoczętego w listopadzie ubiegłego roku przedsięwzięcia „Afryka Nowaka”, realizowanego w celu popularyzacji postaci polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka, który jako pierwszy na świecie przejechał rowerem Afrykę z północy na południe i z powrotem.

Sudan jest czwartym z kolei etapem podróży i zakończy się za tydzień na granicy z Ugandą. Piotr opowie nam o przygodach na trasie Wadi Halfa-Chartum, opisze sudańskie przysmaki, takie jak surowa wątróbka z wielbłąda, opowie o ludziach, o tym, dlaczego lepiej nie fotografować kobiet i jak wygląda sudański akademik.

18.00 – 19.30 Natasza Caban – Dookoła świata po uśmiech dziecka

19.30 Zakończenie Festiwalu

Zapraszamy – 24 kwietnia 2010 r.

Instytut Geografii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach

Kielce, ul. Świętokrzyska 15, sala 347

Komentarze: Bądź pierwsza/y