Na otwarcie festiwalu wyświetlony zostanie koreański "Dream", którego reżyserem jest Kim Ki-duk.

Wielkimi krokami zbliża się czwarta edycja Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. W Warszawie (a później czterech innych miastach Polski) obejrzymy filmy m.in. z Singapuru, Wietnamu, Tajlandii i Korei. Azjatyckie kino to jednak nie wszystko czego możecie się spodziewać.

Festiwal Filmowy Pięć Smaków to jedyny w Polsce cykliczny przegląd kinematografii azjatyckiej. Podczas tegorocznej, czwartej już edycji, widzowie obejrzeć będą mogli m.in. filmy z Tajlandii, Singapuru, Kambodży i Malezji. A na rozpoczęcie cykl filmów koreańskich „Taste of Korea”, przygotowany we współpracy z Centrum Kultury Koreańskiej.

Filmem, który otworzy Festiwal Pięć Smaków będzie południowokoreański „Dream” w reżyserii Kim Ki-Duka, autora takich obrazów jak „Wiosna, lato, jesień, zima… i wiosna”, „Samarytanka” czy „Łuk”. Pokaz ten będzie polską premierą filmu.

Poza Koreą Południową, główną osią tegorocznej edycji festiwalu będzie Singapur. Zaprezentowane zostaną zarówno filmy najbardziej znanego na świecie przedstawiciela tej kinematografii – Erica Khoo (m.in. „My Magic”, „Be with me” ) – jak i dzieła twórców niszowych, także debiutujących.

Podczas festiwalu specjalnym wydarzeniem filmowym będzie też noc azjatyckiego horroru – maraton filmowy prezentujący najbardziej reprezentacyjne filmy tego gatunku z Azji.

Pełen program filmowy zostanie ogłoszony 1 października 2010 na stronie www.piecsmakow.pl.

 

Festiwal Pięć Smaków to nie tylko kino. Jedną z atrakcji będzie konkurs fotograficzny "Orientuj się!".

Nie tylko kino

Pięć Smaków to nie tylko festiwal filmowy. Azjatyckie kino będzie oczywiście najważniejszą jego częścią, nie zabraknie jednak innych ciekawych wydarzeń kulturalnych.

Wśród nich jest m.in. konkurs fotograficzny „Orientuj się!”. Podzielono go na dwie sekcje. Pierwsza to „Azja – made in Poland”, czyli fotografia poświęcona azjatyckim społecznościom mieszkającym w naszym kraju. Druga nosi tytuł „Milion zdjęć z każdej podróży”.

 

 

– Chcemy zachęcić w niej do refleksji nad statusem tzw. fotografii turystycznej, w tym przypadku związanej z regionem azjatyckim – mówią organizatorzy.  – Na zwycięzców obu sekcji konkursowych czekają nagrody pieniężne i rzeczowe.

Laureatów wyłoni profesjonalne jury złożone z fotografów, socjologów i podróżników. Jest o co walczyć, bo pula nagród w konkursie to 3000 zł.

Szczegóły trwającego od początku września konkursu, regulamin i karta zgłoszeniowa znajdziecie  na stronie www.piecsmakow.pl/orientujsie.

Spotkania z podróżnikami

Festiwal Filmowy Pięć Smaków to także spotkania z podróżnikami, organizowane w ramach współpracy z Festiwalem Miejsc i Podróży „Włóczykij”. Zaprezentują oni zdjęcia i relacje ze swoich podróży do Azji. Spotkaniom towarzyszyć będzie kolejna edycja Azjatyckich Targów Podróży.

Festiwal Pięć Smaków odbywał się będzie w dniach 26 października – 1 listopada w Warszawie (kino Muranów i KINO.LAB). W dniach 2 – 19 listopada zagości w Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i Katowicach.

Więcej szczegółów już wkrótce.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Sztuki Arteria rozpoznawana z interdyscyplinarnych projektów społecznych i artystycznych, a przede wszystkim z cyklu wydarzeń poświęconych obecności Azji w Polsce: „Warszawiacy” i „Wiet Nam Gra”, „Podróż do Azji”.

Redakcja

Redakcja

O załodze peronu czwartego przeczytacie tutaj. Zapraszamy do współpracy.

Komentarze: Bądź pierwsza/y