Podczas trzydniowego święta Thaipusam odbywającego się w Kuala Lumpur do miasta zjeżdża ogromna liczba hindusów. To jedno z najważniejszych dla nich świąt. Składając ofiary, przekłuwają sobie różne części ciała, wbijają długie igły w policzki. Podobne procesje odbywają się jeszcze tylko w dwóch krajach – w Singapurze i Indiach. Święto zawsze wypada podczas pełni księżyca w miesiącu Thai (według kalendarza tamilskiego), czyli na przełomie stycznia i lutego.

thaipu01

1. KUALA LUMPUR. Co roku w stolicy Malezji – Kuala Lumpur – odbywa się jedno z największych hinduskich świąt Thaipusam. (fot. Paweł Olszański)

thaipu02

2. KUALA LUMPUR. W święcie upamiętniającym narodziny boga wojny Murugana, syna Shivy i Pavrati, w Kuala Lumpur, co roku bierze udział blisko milion osób. (fot. Paweł Olszański)

Zdjęcie 4.

 

Zdjęcie 3.

Zdjęcie 6.

Zdjęcie 8.

Zdjęcie 7.

Zdjęcie 10.

Zdjęcie 11.

Zdjęcie 9.

Zdjęcie 12.

Zdjęcie 13.

Zdjęcie 5.

Komentarze: 3

Ania 23 stycznia 2010 o 20:51

Jestem pod wrażeniem, jak okaleczają swoje ciała.
Czy to właśnie „special cigarettes” powodują, że są w stanie znieść taki ból?

Odpowiedz

Paweł Olszański 26 stycznia 2010 o 22:24

@Ania
Nie wydaje mi się. Ci, którzy przebijają się są wprowadzani w trans (choć nie wszyscy, nie jest to regułą). Jeden z hindusów, który od kilku lat nosi kavadi, robił to również nie będąc w transie i jak mi tłumaczył nie czuł bólu dzięki temu, że w pełni skupiał się na modlitwie do Lorda Murugana.

Odpowiedz