Islandia – wyspa magnetyczna to kolejne z cyklu spotkań Kultury świata organizowanych przez Centrum Kultury ZAMEK we Wrocławiu.

Najważniejszymi wydarzeniami Dnia Islandzkiego będą projekcje filmów, spotkania z podróżnikami oraz wernisaż wystawy fotografii z podróży po Islandii. Wyspę ognia i lodu dzięki temu zobaczyć będzie można z wielu perspektyw – przyrodniczej, geograficznej oraz socjologicznej.

Przyrodę i warunki życia na Islandii przybliży widzom geograf i pasjonatka podróży dr Agnieszka Latocha. Michał Sikorski – pasjonat Islandii oraz pierwszy polski konsul w Reykjaviku, przedstawi historię podróży do Islandii na przestrzeni wieków, począwszy do Wikingów, skończywszy zaś na zarobkowych wyprawach Polaków. Zapierające dech w piersiach naturalne piękno wyspy będzie można obejrzeć podczas wystawy fotografii Macieja Sikorskiego pt. „Obrazki z Islandii”.

CK Zamek odwiedzi również Piotr Mitko, który ma na swoim koncie dwie wyprawy rowerowe na Islandię. W programie znajdą się projekcje dwóch filmów będących zapisami jego podróży: Islandia jest jak kobieta oraz Endurkoma.

Kolejnym gościem sobotniego spotkania będzie Sławomir Ciok, producent filmu Cezarego Ibera pt. „Dialog” opowiadającego historię nietypowego projektu dwójki młodych Polaków, którzy podróżując po bezdrożach Islandii dotarli do 50 najmniejszych i najbardziej niedostępnych wiosek i sfotografowali tysiące islandzkich dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

Polecamy galerię zdjęć >> Szlakiem gorących źródeł na Islandii

Program spotkania Islandia – wyspa magnetyczna:

  • 15:00 – wykład „Islandia – wyspa lodu i ognia” dr Agnieszka Latocha
  • 16:00 – projekcja „Dialog” reżyseria Cezary Iber, produkcja Sławomir Ciok
  • 17:00 – projekcja „Islandia jest jak kobieta” i „Endurkoma” Piotra Mitko z rowerowych wypraw na Islandię.
  • 18:30 – wykład „Od wikingów po ostatnią falę emigracji zarobkowej” Michał Sikorski
  • 19:30 – wernisaż wystawy fotografii Michała Sikorskiego „Obrazki z Islandii” oraz „Portrety Polaków na Islandii” autorstwa Bartłomieja Głowackiego – czynna do 2 kwietnia

Zapraszamy w sobotę, 23 lutego 2013, o godz. 15

Centrum Kultury „ZAMEK”
pl. Świętojański 1
Wrocław

Wstęp wolny

Dla niezdecydowanych – kilka zdjęć z Islandii Michała Sikorskiego:

Redakcja

Redakcja

O załodze peronu czwartego przeczytacie tutaj. Zapraszamy do współpracy.

Komentarze: Bądź pierwsza/y