Kuwejt i Bahrajn to dwa niewielkie państwa nad Zatoką Perską, zwaną przez Arabów Zatoką Arabską lub po prostu Zatoką. Oba bogate w gaz i ropę, zapewniającą ich mieszkańcom dostanie życie.

Część okruchów z arabskiego stołu trafia do licznej rzeszy azjatyckich pracowników, którzy stanowią ponad połowę populacji tych krajów. Zatrudnieni poprzez quasi-niewolniczy system kafala często utrzymują kilka rodzin w ojczyźnie z pieniędzy zarobionych w krajach Zatoki.

W obydwu krajach nie ma podatków osobistych, a koszt benzyny nie przekracza sześćdziesięciu groszy za litr. Oba zawdzięczają swe bogactwo właściwie w całości tylko i wyłącznie geologii.

Kuwejt, z którego zdjęcia zobaczycie w tej galerii, był ciężko doświadczony przez Saddama Husajna, który najechał to państwo w 1990 roku. W niecałe pół roku został wyzwolony przez Amerykanów i ich sojuszników podczas operacji Desert Storm. Posiada jedne z największych zasobów ropy naftowej na świecie. Obecnie w miarę stabilne królestwo rządzone przez emira Sabaha Al-Sabaha, cieszy się stosunkowo znaczną  wolnością słowa.

Centrum miasta Kuwejt

1. KUWEJT, Miasto Kuwejt. Centrum miasta – ul. Ali Al Salem. Większość przechodniów to azjatyccy imigranci, pracujący za grosze dla swych kuwejckich pracodawców. (Fot. Rafał Żurkowski)

Wodne wieże w Kuwejcie

2. KUWEJT, Miasto Kuwejt. Typowe dla Kuwejtu wodne wieże ciśnień. Cała pitna woda jest uzyskiwana w odsalarniach i następnie przechowywana w takich kilkudziesięciu wieżach rozsianych po całym państwie. (Fot. Rafał Żurkowski)

Liberation Day w Kuwejcie nad Zatoką Arabską

3. KUWEJT, Miasto Kuwejt. Pusta w piątkowe popołudnie ulica handlowa w centrum stolicy udekorowana flagami na Święto Wyzwolenia. Obchodzone jest ono 26 lutego. Upamiętnia wygnanie Irakijczyków z Kuwejtu w 1991 roku. W tle najwyższa budowla państwa – wieża komunikacyjna nazwana jak święto – Liberation Tower. (Fot. Rafał Żurkowski)

Dzień wyzwolenia Kuwejtu - zdjęcia z podrózy na Bliski Wschód

4. KUWEJT, Miasto Kuwejt. Niech się święci Liberation Day. (Fot. Rafał Żurkowski)

Architektura bliskowschodnich miast

5. KUWEJT, Miasto Kuwejt. Architektura większości miast Zatoki Perskiej jest mieszanką nowoczesności i tradycji. (Fot. Rafał Żurkowski)

Arabscy szejkowie - foto

6. KUWEJT, Al Jahra. Piątkowe popołudnie. (Fot. Rafał Żurkowski)

Stary bazar w stolicy Kuwejtu - foto

7. KUWEJT, Miasto Kuwejt. Wejście na suk Al-Gharbally w centrum stolicy. (Fot. Rafał Żurkowski)

Burza piaskowa w Kuwejcie

8. KUWEJT, Kabed. Czteropasmowa droga Wafra – Sulaibya po przejściu burzy piaskowej. (Fot. Rafał Żurkowski)

Podróż do Kuwejtu - fotoreportaż

9. KUWEJT, Miasto Kuwejt. Promenada nad zatoką kuwejcką jest w weekendy pełna imigrantów. (Fot. Rafał Żurkowski)

Targ wielbłądów w Kuwejcie

10. KUWEJT, Sulabiya. Sudańscy sprzedawcy wielbłądów. (Fot. Rafał Żurkowski)

Dzieci z Kuwejtu

11. KUWEJT, Miasto Kuwejt. Kuwejckie dzieci ubrane w stroje w barwach narodowych, którym zdjęcia robią… (Fot. Rafał Żurkowski)

Arabskie kobiety w Kuwejcie

12. KUWEJT, Miasto Kuwejt. … dumne z nich mamy. (Fot. Rafał Żurkowski)

Kuwejt - pustynna granica z Arabią Saudyjską

13. KUWEJT, Wafra. Granica z Arabią Saudyjską, mimo że poprowadzona po pustyni, jest pilnie strzeżona. (Fot. Rafał Żurkowski)

Bazar w Kuwejcie - sprzedawcy z Nepalu

14. KUWEJT, Khafji. Nepalscy sprzedawcy dóbr wszelakich. (Fot. Rafał Żurkowski)

Modne arabskie kobiety - zdjęcia z Kuwejtu

15. KUWEJT, Miasto Kuwejt. Zakrycia głów kobiet są w różnych wariantach: z prawej czadory z nikabami, z lewej hidżaby. Ale wybór należy do kobiety. (Fot. Rafał Żurkowski)

Kuwait Towers w stolicy Kuwejtu

16. KUWEJT, Miasto Kuwejt. Symbol państwa kuwejckiego – Kuwait Towers. Wieża z jedną kulą to zbiornik na wodę, wieża z dwoma kulami w dolnej częąci zawiera także zbiornik na wodę, a górnej restauracje i taras widokowy. Wieża bez kul służy do iluminacji pozostałych. (Fot. Rafał Żurkowski)

Wielki Meczet w Kuwejcie i giełda papoierów wartościowych - zdjęcia z podróży

17. KUWEJT, Miasto Kuwejt. – Religia i gospodarka: Wielki Meczet – największy w Kuwejcie i budynek kuwejckiej giełdy. (Fot. Rafał Żurkowski)

Druga część galerii zdjęć z tej podróży: Bahrajn – arabskie królestwo na wyspach.

Rafał Żurkowski

Geograf i niedoszły arabista, prowadzi sieć szkół językowych. Od lat uzależniony od podróżowania. Jego strona: www.rightnow.pl/trips.htm

Komentarze: (1)

mada 29 marca 2015 o 17:51

super zdjęcia. Inspirujące, az sie chce jechac.

Odpowiedz