Nieco ponad dwa lata temu wyruszyli w dwuletnią podróż mając w planach Azję i Amerykę Południową, by Na Własne Oczy oglądać świat. Goście dzisiejszego kwestionariusza to Gocha Pokutycka i Roman Formalczyk, których podróży patronujemy i kibicujemy.

Gocha Pokutycka i Roman Formalczyk

Gocha Pokutycka i Roman Formalczyk świat zobaczyć chcą na własne oczy. (Fot. z archiwum Na Własne Oczy)

Na Peronie mogliście obejrzeć ich barwne zdjęcia z Azji. Zakładane dwa lata minęły, a oni wciąż są w drodze, aktualnie w Australii. A Ameryka Południowa wciąż w planach…

 1. 3 słowa, które kojarzą nam się z podróżą to… wolność, niezależność, emocje.
 2. Nasz pierwszy raz (w drodze/na drodze/po drodze)… w drodze nieprzerwanie od ponad 2 lat.
 3. Najciekawsza pamiątka jaką przywieźliśmy z podróży, to… stare odważniki w kształcie główek, których jeszcze 60-70 lat temu Szanowie używali do odważania opium, znalezione w sklepiku ze starociami w Birmie. No i oczywiście tysiące zdjęć.
 4. Moment podczas podróży, kiedy mocniej zabiło nam serce zdarzył się… Mocne bicie serca wywołane stresem było dwukrotnie: podczas próby kradzieży aparatu i dysku ze wszystkimi zdjęciami w Indiach oraz podczas wypadku na motorze w Indonezji. Znacznie częściej mocniejsze bicie serca wywołane jest zachwytem i pozytywnymi doświadczeniami: trekking w Himalajach, lot na paralotni w Nepalu, nurkowanie…
 5. Najśmieszniejsza/najciekawsza reakcja na informację, że jesteśmy z Polski spotkała nas… Specjalnie nic nam nie przychodzi do głowy. W wielu przypadkach nikt nie wie gdzie to jest lub zaczyna kiwać głową i powtarzać ah Holland, Holland.
 6. Miejsce, do którego nigdy nie wrócimy, to… chyba nie ma miejsca o którym moglibyśmy tak powiedzieć. Jednak wolelibyśmy już nigdy nie mieć potrzeby korzystać z publicznych toalet w Chinach bez drzwi, bieżącej wody i z białymi larwami pełzającymi dosłownie wszędzie – ohyda!
 7. Najdziwniejsza potrawa jaką jedliśmy to… grillowany nietoperz w Kambodży i sos z konikami polnymi w Laosie.
 8. Najtańszy nocleg w trakcie podróży przytrafił się… wiele było zupełnie darmowych, po prostu u ludzi w domach, a najtańszy płatny to jakieś 2 USD/2 os. w Nepalu.
 9. Najdziwniejsze miejsce w jakim spędziliśmy noc w podróży to… jaskinia mieszkalna w Chinach, stupa na treku w Birmie, w kwaterze tybetańskiej mniszki w Chinach, w namiocie z wełny jaka w namiotowym miasteczku pod wyjściową bazą na Mt. Everest w Tybecie.

  Roman Formalczyk, połowa tandemu Na Własne Oczy

  Znacznie częściej mocniejsze bicie serca wywołane jest zachwytem. (Fot. z archiwum Na Własne Oczy)

 10. Nasz ulubiony środek transportu to… pociąg – można poobserwować, pochodzić i się zintegrować.
 11. Przygoda, której nie zapomnimy do końca życia… w ciągu ostatnich 26 miesięcy w drodze przygód było wiele… Buddyjski nowy rok w Laosie, wesele w Indiach, wizyta w tybetańskiej szkole w Chinach, tropienie tygrysa w dżungli w Nepalu… można by wymieniać jeszcze długo.
 12. Podczas podróży najbardziej brakuje nam… własnego, wygodnego łóżka.
 13. W podróż zawsze zabieramy ze sobą… aparat fotograficzny i jakąś książkę.
 14. Wracając do domu z podróży czujemy… po kilkutygodniowych wyjazdach na jakie jeździliśmy przed aktualną podróżą czuliśmy zawsze, że musimy niebawem znów gdzieś ruszyć, a jakie będą odczucia po powrocie po kilku latach, to się okaże dopiero za jakiś czas.
 15. W najbliższym czasie wybieramy się… do Ameryki Południowej.
Redakcja

Redakcja

O załodze peronu czwartego przeczytacie tutaj. Zapraszamy do współpracy.

Komentarze: 4

Michal 25 czerwca 2013 o 12:32

chyba wiekszosc czytalnikow nie bedzie was lubiala za to zdjecie ;)

Odpowiedz

Karolina 25 czerwca 2013 o 15:25

A ja Wam zazdroszczę (i będę to zawsze powtarzać) nie tylko tego, ze podróżujecie w ogóle, ale że podróżujecie we dwójkę. No ok, samotne podróżowanie też jest cudowne, ale jeśli znajdzie się osobę, która w podróży Cię nie wkurza, nie marudzi, nie opóźnia, nie wymądrza się, nie kręci nosem, nie grymasi, a która wnosi w podróżowanie nową jakość, jest optymistycznie nastawiona, uwielbia innych ludzi i kocha Ciebie, to już jest absolutna bajka! ;)

Odpowiedz

Agata 25 czerwca 2013 o 17:58

Przepięknie! Uwielbiam Was za te zdjęcia i za podróżowanie :)
A gdzie to tytułowe zdjęcie zostało zrobione? jest cudne! Pozdrowienia i wielu przygód, dobrych ludzi i samych pomyślności dla was

Odpowiedz

Jacek 26 czerwca 2013 o 8:28

Zazdroszczę takiej podróży – może nie powinienem pytać, ale jaki jest koszt wyjazdu na 2 lata w trasę? Wyjeżdżam często (4 razy w roku na 2 tygodnie), ale nie jestem wstanie sobie wyobrazić jak logistycznie rozwiązać taki wyjazd.

Odpowiedz