Nie są mężczyznami, ale nie czują się też kobietami. To kathoey, przedstawiciele trzeciej płci z Tajlandii. Uprawiają kobiece zawody: ekspedientek, kelnerek, prostytutek. Albo występują w kabaretach.

<b>1. Tajlandia, Bangkok.</b> Kabaret Mambo to jedno z kilku miejsc w Bangkoku, gdzie można obejrzeć występ kathoey na żywo.

1. Tajlandia, Bangkok. Kabaret Mambo to jedno z kilku miejsc w Bangkoku, gdzie można obejrzeć występ kathoey na żywo. (Fot. Ewa Serwicka)

Bangkok - Ladyboy Show

2. Tajlandia, Bangkok. Podczas kolejnych piosenek kathoey śpiewają z playbacku i tańczą, bawiąc publiczność. (Fot. Ewa Serwicka)

3. Tajlandia, Bangkok. Kostiumy zmieniane są co utwór. Można zobaczyć tradycyjnie tajskie stroje, a także obcisłe, skórzane sukienki. (Fot. Ewa Serwicka)

4. Tajlandia, Bangkok. W kabaretach występują też normalni mężczyźni.

4. Tajlandia, Bangkok. W kabaretach występują też normalni mężczyźni. (Fot. Ewa Serwicka)

Zdjęcia z Tajlandii - Ladyboy Show

5. Tajlandia, Bangkok. Aby upodobnić się do kobiet, kathoey przechodzą szereg operacji plastycznych i kuracji hormonalnych. (Fot. Ewa Serwicka)

Tajlandia - Ladyboy Show

6. Tajlandia, Bangkok. Gruba warstwa makijażu na twarzy, damskie ciuszki, zmysłowe ruchy. Kathoey potrafią być bardziej kobiecy, niż kobiety. (Fot. Ewa Serwicka)

Tajlandia, Bangkok - Ladyboy Show

7. Tajlandia, Bangkok. Nie wszystkich jednak stać na pełną operację zmiany płci, szczególnie drogie jest zoperowanie genitaliów. (Fot. Ewa Serwicka)

Tajlandia, Bangkok - Ladyboy Show

8. Tajlandia, Bangkok. Kathoey potrafią podchodzić do siebie z dystansem. (Fot. Ewa Serwicka)

Tajlandia, Bangkok - Ladyboy Show

9. Tajlandia, Bangkok. Chociaż społecznie akceptowani, prawo nakazuje im w dokumentach mieć wpisane mężczyzna. (Fot. Ewa Serwicka)

Bangkok - Ladyboy Show

10. Tajlandia, Bangkok. Mimo swego wyglądu, jeśli kathoey popełni przestępstwo, idzie do męskiego więzienia. (Fot. Ewa Serwicka)

Zdjęcia z Tajlandii - Ladyboy Show

11. Tajlandia, Bangkok. W jednej ze szkół w Tajlandii utworzono trzeci rodzaj toalet specjalnie dla kathoey. (Fot. Ewa Serwicka)

Zdjęcia z Tajlandii - Ladyboy Show

12. W 2007 r. rozpoczęto w Tajlandii debatę nad prawnym statusem kathoey. Liczą oni, że do prawa zostanie wpisana trzecia płeć. (Fot. Ewa Serwicka)

Zdjęcia z Tajlandii - Ladyboy Show

13. Tajlandia, Bangkok. Tymczasem w kabaretach bawią nie tylko turyści, ale również miejscowi. (Fot. Ewa Serwicka)

Ewa Serwicka

Ewa Serwicka

Zamieniła korpopracę na turystykę. Lubi patrzeć na świat przez obiektyw aparatu. Bloguje na Daleko niedaleko.

Komentarze: 11

Loki 27 grudnia 2009 o 18:48

cholera, mozna popelnic fatalna pomylke :)

Odpowiedz

Marysia 28 grudnia 2009 o 19:10

O kurcze. To wszystko faceci? Nawet nie wiem czy można użyć sformułowania „niezłe ciacha” :)

Odpowiedz

buhahahaa 28 grudnia 2009 o 21:02

to na serio sami faceci? niezłe ciacha, że tak się wyrażę :):):)

Odpowiedz

Tom 29 grudnia 2009 o 3:42

ja to nawet znam jednego takiego, co się zaczął przystawiać do takiej „laseczki”… ;)

Odpowiedz

travel geek 24 stycznia 2010 o 22:13

na tych fotografiach to wygląda lepiej niż na żywo :) naprawdę świetne zdjęcia!

Odpowiedz

SixtyNine 25 stycznia 2010 o 15:57

Przebieraja sie za kobiety, stosuja kuracje hormonalne, a nawet operacje hirurgiczne, ok. Ale z kim sie wiaza w pary? Z mezczyznami, kobietami, czy innymi kathoey? I pytanie od kiedy istaniejE ta „tradycja”?

Odpowiedz

offshore 26 kwietnia 2010 o 18:42

I believe they are called ‘transvestites’ everywhere else in the world. It’s not an exclusive Thai phenomenon, it’s just that it seems that they are accepted in Thailand more than anywhere else. Which is not a bad thing; they don’t hide who they are.
PS. Sorry about the English, my written Polish is quite poor.

Odpowiedz

Andrzej Budnik 4 maja 2010 o 20:58

4 na 4 z ktorymi rozmawialem podkreslaly, ze sa kobietami… a ich najwiekszym marzeniem jest mozliwosc zalozenia rodziny. Moze tak akurat trafilem, albo wstep troche naciagniety…

Odpowiedz

Ewa Serwicka 4 maja 2010 o 21:42

SixtyNine, związki moga tworzyć normalnie, nie ma tutaj reguł. Trudno powiedzieć od kiedy istnieje „tradycja”, osoby czujące się niedobrze ze swoją cielesną płcią pewnie istniały zawsze odkąd żyją ludzie. Operacje i kuracje hormonalne to raczej dobrodziejstwa ostatnich czasów.

Andrzej, możliwe jest i jedno i drugie. Pisząc to opierałam się na informacjach od osób mieszkających w Tajlandii i tym, co znalazłam w Internecie… Niestety nie mam wiarygodnych wyników badań, żeby potwierdzić jak ostatecznie to wygląda :)

Odpowiedz

gosia 2 czerwca 2010 o 9:14

świetne zdjęcia :) aż chciałoby się zobaczyć to na żywo!
a co do rozważań dotyczących hmm, orientacji „kathoey” myślę (z tego co mi wiadomo, z różnych pisanych i nie źródeł), że jest z nimi podobnie jak z transseksualistami, czyli mogą wchodzić w związki hetero lub też homoseksualne. czyli wiążą się w pary z mężczyznami, kobietami, a może i nawet z innymi kathoey.

Odpowiedz

Paweł 7 lutego 2012 o 18:47

Rewelacyjne są rzeczywiście ciacha są mają większy procent niż kobieta w kobiecie

Odpowiedz