Inarijärvi Expedition 2010

Daria i Krzysztof Nowakowscy zapraszają do klubokawiarni Podróżnik. Opowiedzą o swojej, trwającej od kilku lat, Lapońskiej Odysei.

Oddajmy głos Darii i Krzysztofowi: W 2005 roku ślęcząc nad mapą północnej Finlandii po raz pierwszy ujrzeliśmy ogromne lapońskie jezioro Inari. Położone ponad 300 km na północ od Koła Polarnego, posiadające ponad 3000 km linii brzegowej i 3300 wysp jezioro od tamtej pory przyciągało nas jak magnes. Marzyliśmy o tym, aby objechać je dookoła. Psimi zaprzęgami. Poruszając się wyłącznie po zamarzniętej powierzchni. Jako pierwsi Polacy. Wtedy nie zdawaliśmy sobie jeszcze sprawy, że właśnie rozpoczyna się nasza trwająca wiele lat Lapońska Odyseja.

Podróż do Inari zajęła im pięć lat. Były to lata ciężkiej pracy – trzeba było stworzyć zespół psów i poświęcić długie godziny na mordercze treningi. Zanim po raz pierwszy ujrzeli jezioro Inari, przejechali psim zaprzęgiem tysiące kilometrów.

Rok temu spełniliśmy swój sen, objechaliśmy ogromne Inarijarvi dookoła, ale nasza Odyseja się nie skończyła. Utknęliśmy na dalekiej Północy na długo, być może na całe życie. Dzisiaj realizujemy ambitny projekt, którego celem jest ukończenie najdłuższych wyścigów psich zaprzęgów na świecie. Femundlopet 400 i 600 kilometrów, Finnmarkslopet 500 i 1000, to najdłuższe w Europie, rozgrywane w norweskiej Laponii, a potem Alaska z jej legendarnym najdłuższym wyścigiem na świecie Iditarod o dystansie 1800 kilometrów, który najszybsze zaprzęgi pokonują w dziewięć dni.

Zapraszamy w środę, 15 czerwca, o godz. 19

Klubokawiarnia Podróżnik
ul. Felińskiego 27
Warszawa

Wstęp – 10 zł

Komentarze: Bądź pierwsza/y