Mierzeja Kurońska (lit. Kuršių nerija) nie jest z polskiej perspektywy najpopularniejszym miejscem letnich wyjazdów nad morze. Nawet na Litwie często przegrywa z pełnymi wczasowiczów plażami w okolicach Połągi (lit. Palanga).

A szkoda, bo ten niemal stukilometrowy półwysep, którego przeszło pięćdziesiąt kilometrów znajduje się w granicach Litwy, nie bez powodu znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wobec tego zapraszam na krótki fotograficzny zimowy spacer po litewskim wybrzeżu.

Mierzeja Kurońska - częsć litewska - foto

1. LITWA, Mierzeja Kurońska. Najławiej się tam dostać z Kłajpedy (lit. Klaipėda), skąd dość regularnie pływają promy do położonej już na Mierzei dzielnicy Smiltynės. (Fot. Bartek Borys)

Zdjęcia z Mierzei Kurońskiej na Litwie

2. LITWA, Kłajpeda. W tle polski statek o nazwie sugerującej, że czasy świetności ma już dawno za sobą. (Fot. Bartek Borys)

Spacer po Mierzei Kurońskiej - foto

3. LITWA, Smiltynės. Wybrzeże Morza Bałtyckiego. Zimą w czasie spaceru przez wydmy i las o wiele łatwiej spotkać przebiegające przez ścieżkę sarny niż innych ludzi. (Fot. Bartek Borys)

Okolice Kłapejdy - zdjęcia z podróży na Litwę

4. LITWA, wybrzeże Morza Bałtyckiego. Wiatr i niska temperatura nie zachęciły mieszkańców Kłajpedy do wyjścia z domu, co umożliwiło spacer po niemal pustej plaży. (Fot. Bartek Borys)

Litwa - nad morzem Bałtyckim

5. LITWA, Smiltynės. Mierzeja Kurońska pełna jest śladów niemieckiej obecności na tym obszarze, sięgającej XIII wieku. (Fot. Bartek Borys)

Autostopem przez Mierzeję Kurońską

6. LITWA, Nida. Autostop na Mierzei działa całkiem sprawnie. Ze Smiltynės do Nidy prowadzi jedna droga, a sytuacja, w której z promu powoli wyjeżdżają samochody, jest świetną okazją ku temu, by go złapać. (Fot. Bartek Borys)

Nida

7. LITWA, Nida. Niewielki kurort Nida znajduje się na samym końcu litewskiej części Mierzei Kurońskiej. Charakterystyczna jest drewniana zabudowa z niebieskimi okiennicami. Spacerując po osadzie znaleźć możemy między innymi letni dom słynnego niemieckiego pisarza, Tomasza Manna. (Fot. Bartek Borys)

Latarnia morska w Nidzie

8. LITWA, Nida, widok na zamarznięty Zalew Kuroński. Sama Mierzeja jak i zatoka wzięły swoją nazwę od bałtyjskiego plemienia Kurów (lit. Kuršiai) zamieszkujący ten obszar do podboju przez niemiecki zakon kawalerów mieczowych w XIII wieku. (Fot. Bartek Borys)

Niebieskie domy w Nidzie na Mierzei Kurońskiej - foto, zdjęcia

9. LITWA, Nida. Drewniane domy. Wiele z nich przeznaczonych jest do wynajęcia przez turystów, których większa liczba – choć i tak nieporównywalnie mniejsza niż w popularnych kurortach – pojawia się dopiero w sezonie. (Fot. Bartek Borys)

Krajobraz Mierzei Kurońskiej - zdjęcia z Litwy

10. LITWA, Nida, Zalew Kuroński. Wydmy są jedną z głównych atrakcji całej Mierzei Kurońskiej. Dzięki prowadzonemu przez ponad sto lat, począwszy od pierwszej połowy XIX wieku, intensywnemu zalesianiu stanowią już tylko 12 procent obszaru całej mierzei. (Fot. Bartek Borys)

Zdjęcia z podróży Na Litwę - Mierzeja Kurońska

11. LITWA, Nida, Parnidžio kopa. Wydma o wysokości 52 n.p.m., położona niepodal Nidy. Na jej szczycie znajduje się zegar słoneczny i taras widokowy, z którego rozciąga się piękny widok na samą Nidę i Zalew Kuroński. (Fot. Bartek Borys)

Stary Cmentarz na Litwie - foto

12. LITWA, Juodkrantė. Najstarsze drewniane nagrobki pochodzą jeszcze z XIX wieku. Symbolika morska, co oczywiste, jest popularna na całej Mierzei Kurońskiej. (Fot. Bartek Borys)

Niemieckie ślady na Litwie

13. LITWA, Juodkrantė. Ślady niemieckiej obecności w tej części Litwy bez problemu znaleźć można na cmentarzach. (Fot. Bartek Borys)

Bałtyk na Litwie - zdjęcia Mierzei Kurońskiej

14. LITWA, Juodkrantė. Przedpołudnie nad Zalewem Kurońskim. „Oprócz mielizn utrudniają żeglugę na zatoce burze częste, a bardziej jeszcze kamienie wielkie i ryfy wystające” – tak w drugiej połowie XIX wieku opisywano Zalew w „Słowniku geograficznym”… (Fot. Bartek Borys)

Połów ryb na Mierzej Kuryńskiej - zdjęcia z podróży na Litwę

15. LITWA, Juodkrantė. Lód na Zalewie Kurońskim przy dodatniej temperaturze nie wydawał się solidny, lecz dla wielu wędkarzy nie stanowiło to najmniejszego problemu. (Fot. Bartek Borys)

Krajobraz Mierzei Kuryńckiej - foto

16. LITWA, Juodkrantė, Zalew Kuroński. „Rybołówstwem zajmują się wyłącznie ubodzy Litwini i Kurończycy […

Drewniane domki nad Morzem Bałtyckim - zdjęcia z Litwy

17. LITWA, Juodkrantė. Drewniana zabudowa jest charakterystyczna dla wszystkich miejscowości i wsi na Mierzei. Wywieszona litewska flaga związana była z obchodzonym 16 lutego świętem odbudowania Państwa Litewskiego. (Fot. Bartek Borys)

Wycieczka na Mierzeję Kuryńską na Litwie - zdjęcia

18. LITWA, Juodkrantė. Góra Czarownic (lit. Raganų kalnas). Niewielkie wzniesienie (42 m n.p.m.) pełne drewnianych rzeźb przedstawiających postaci z litewskich mitów, legend i baśni. (Fot. Bartek Borys)

Góra Czarownic na Litwie - foto

19. LITWA, Juodkrantė. Góra Czarownic. Pierwsze rzeźby pojawiły się pod koniec lat 70., a dzisiaj jest ich niemal 80. Przedstawione postaci najczęściej nawiązują do czasów pogańskiej Litwy. (Fot. Bartek Borys)

Wycieczka na Litwę - Mierzeja Kurońska

20. LITWA, Juodkrantė. Góra Czarownic. „Wiedźma i Diabeł” (lit. Ragana ir velnias) autorstwa litewskiego rzeźbiarza Romasa Zinkevičiusa. (Fot. Bartek Borys)

Kot litewski

21. LITWA, Juodkrantė. Koty wydają się ulubionymi zwierzętami domowymi mieszkańców Juodkrantė. Można je zaobserwować niemal w każdym oknie wychodzącym na Zalew Kuroński. (Fot. Bartek Borys)

Bartek Borys

Bartek Borys

Historyk, miłośnik podróży z plecakiem. Planuje kolejną wyprawę w dzień powrotu z poprzedniej, uwielbia być w drodze. Od czasu do czasu wrzuca zdjęcia na My Point of View.

Komentarze: 3

Wojciech 21 marca 2014 o 5:10

Piękne te szarosmutne kolory plaży oświetlanej przez nieśmiałe słońce

Odpowiedz

Micza 24 maja 2015 o 16:15

Nida bardziej do życia jest latem (piękne zdjęcia <te z poprzedniego posta Vilnius ir Kaunas gdy doświetla słońce) także rzeźby z mierzeji w pełnej zieleni to jakoś bardziej do serca…Pozdrawiam z Poznania.

Odpowiedz

Anna 8 kwietnia 2016 o 22:14

Piękne zdjęcia. Miejsca naprawdę wyjątkowe. Każdy kto chce zwiedzić Litwę powinien obowiązkowo odwiedzić Mierzeję Kurońską.

Odpowiedz