Cztery lodowce w różnych zakątkach świata i na różnych kontynentach: Perito Moreno, Viedma, Vatnajökull, Jostedalsbrennen. Tak różne, a jednocześnie tak podobne. Zimne, piękne i imponujące. W czasie bliskiego spotkania, jakie mieliśmy z tymi lodowymi olbrzymami, odkryliśmy bardzo ciekawą rzecz. A mianowicie to, że lodowce można doświadczać wszystkimi pięcioma zmysłami jednocześnie.

Patrząc na lodowce możemy podziwiać przepiękne barwy: od przezroczystej (to co prawda nie do końca jest kolor), przez biel, błękit, granat, po brąz, szarość, a nawet czerń. Jeśli świeci słońce, dochodzi do tego gra światła i cieni, które przedzierają się przez poszarpane formacje tworzone przez lód. Efekt jak namalowany.

Lodowiec Perito Moreno w Argentynie

1. ARGENTYNA, Lodowiec Perito Moreno. Ogromny, rozległy, imponujący, piękny. Stojąc przed jego przednią ścianą wysokości nawet trzydziestu metrów, można poczuć potęgę natury. (Fot. Marta i Łukasz Śliwińscy / swiatzbliska.pl)

Podróż do ARgentyny - zdjęcia z lodowca

2. ARGENTYNA, Lodowiec Perito Moreno. Tekstura lodu jest bardzo zróżnicowana. Na krawędziach jest najbardziej połamany i kanciasty. (Fot. Marta i Łukasz Śliwińscy / swiatzbliska.pl)

Lodowce Arbgentyny - Perito Moreno - foto

3. ARGENTYNA, Lodowiec Perito Moreno. Kolory lodu zmieniają się w zależności od temperatury, pogody, a nawet ciśnienia, które tworzy masa lodowca. (Fot. Marta i Łukasz Śliwińscy / swiatzbliska.pl)

Stojąc w pobliżu lodowca możemy także usłyszeć dźwięki, które mu towarzyszą: trzaski, skrzypienie, swego rodzaju pomruki, grzmoty i huki. Dzieje się tak, gdyż lodowiec stale się przemieszcza i zmienia swój kształt poprzez pękanie masy lodowej. Przysłuchując się tym odgłosom ma się wrażenie jakby gdzieś „daleko-niedaleko” nadchodziła wisząca w powietrzu burza.

Jeśli jest się wystarczająco blisko, żeby dotknąć lodowca, można wyczuć jak różne faktury są na jego powierzchni. Może być miękki i pokruszony, idealnie gładki, jakby wypolerowany. Albo twardy i szorstki, a nawet ostry. Cienki lub bardzo gruby. W każdym miejscu inny, w każdym ujęciu inaczej fascynujący.

Pomimo, że lód nie ma zapachu, to będąc w pobliżu, można poczuć pewnego rodzaju zimny i świeży powiew w otaczającym powietrzu. Przy każdym wdechu ma się wtedy poczucie swoistego orzeźwienia. Przez to można poczuć jakby otoczenie „pachniało” zimnem.

I na koniec smak. Czysty lód nie ma żadnego smaku, ale trzeba przyznać, że napój do którego lód zostanie dodany zupełnie zmienia doznania kubków smakowych. Pamiętajcie tylko, żeby nie wrzucać do drinków żółtego lodu .

Perito Moreno - argentyński lodowiec, zdjęcia z podróży

4. ARGENTYNA, Lodowiec Perito Moreno. Dźwięki towarzyszące odłamywaniu się fragmentów czoła lodowca można porównać do grzmotów, które słychać podczas silnej burzy. (Fot. Marta i Łukasz Śliwińscy / swiatzbliska.pl)

Zdjęcia z lodowca w Antarktydzie

5. ARGENTYNA, Lodowiec Perito Moreno. Biel i błękit to dominujące barwy lodu. Zwykle taka kombinacja kolorów jest nudna i monotonna. Nie w tym przypadku. (Fot. Marta i Łukasz Śliwińscy / swiatzbliska.pl)

Zdjęcia z Argentyny - lodowiec Perito Moreno

6. ARGENTYNA, Lodowiec Perito Moreno. Ocean lodu kształtuje się przez wiele lat. (Fot. Marta i Łukasz Śliwińscy / swiatzbliska.pl)

Lodowiec Viedma w Argentynie - zdjęcia z podrózy

7. ARGENTYNA, Lodowiec Viedma. Wielki błękit w zmrożonym wydaniu. (Fot. Marta i Łukasz Śliwińscy / swiatzbliska.pl)

Lodowce sa brudne, zdjęcia z Argentyny

8. ARGENTYNA, Lodowiec Viedma. Wędrując, lodowce zabierają ze sobą ziemię, kamienie, i wszystko inne co pojawi się na ich drodze. Przez to często są po prostu brudne. (Fot. Marta i Łukasz Śliwińscy / swiatzbliska.pl)

Podróż przez Argentynę, magia lodowców

9. ARGENTYNA, Lodowiec Viedma. (Fot. Marta i Łukasz Śliwińscy / swiatzbliska.pl)

Argentyński lodowiec Viedma

10. ARGENTYNA, Lodowiec Viedma. Wielkie kostki lodu. (Fot. Marta i Łukasz Śliwińscy / swiatzbliska.pl)

Trekking po argentyńskim lodowcu

11. ARGENTYNA, Lodowiec Viedma. Trekking to świetny sposób na poznanie lodowców z bliska. (Fot. Marta i Łukasz Śliwińscy / swiatzbliska.pl)

Trekking po lodowcu w Norwegii

12. NORWEGIA, Lodowiec Jostedalsbrennen. Pod górę, w dół czy trawersem – spacer po lodowcu możliwy jest tylko w rakach i z czekanami. (Fot. Marta i Łukasz Śliwińscy / swiatzbliska.pl)

Jostedalsbrennen - wycieczka na norweski lodowiec

13. NORWEGIA, Lodowiec Jostedalsbrennen. Sceneria jak z filmu Touching the Void (Czekając na Joe). (Fot. Marta i Łukasz Śliwińscy / swiatzbliska.pl)

Wyprawa na Islandię - zdjęcia z lodowców

14. ISLANDIA, Lodowiec Vatnajökull. Brundy, ale nadal imponująco piękny. (Fot. Marta i Łukasz Śliwińscy / swiatzbliska.pl)

Lodowce na Islandii - foto

15. ISLANDIA, Laguna Jokulsarlon. Fragmenty lodu odłamujące się od Lodowca Vatnajökull dryfują w wodach laguny tworząc abstrakcyjne kompozycje. (Fot. Marta i Łukasz Śliwińscy / swiatzbliska.pl)

Lagyna Jokursarlon na Islandii

16. ISLANDIA, Laguna Jokulsarlon. (Fot. Marta i Łukasz Śliwińscy / swiatzbliska.pl)

Jokulsarlon - malownicza lodowa laguna na Islandii

17. ISLANDIA, Laguna Jokulsarlon. Wieczorową porą przy dużym zachmurzeniu laguna robi dość groźne wrażenie. (Fot. Marta i Łukasz Śliwińscy / swiatzbliska.pl)

18. ISLANDIA, Laguna Jokulsarlon. (Fot. Marta i Łukasz Śliwińscy / swiatzbliska.pl)

18. ISLANDIA, Laguna Jokulsarlon. (Fot. Marta i Łukasz Śliwińscy / swiatzbliska.pl)

Lodowiec Vatnajökull - zdjęcia z podróży na Islandię

19. ISLANDIA, Lodowiec Vatnajökull. Góry lodowe wystają ponad wodę jedynie w około 10%. Cała reszta jest pod powierzchnią. (Fot. Marta i Łukasz Śliwińscy / swiatzbliska.pl)

Laguna Jokulsarlon to jedno z najpieksniejszych miejsc na Islandii

20. ISLANDIA, Laguna Jokulsarlon. (Fot. Marta i Łukasz Śliwińscy / swiatzbliska.pl)

Zdjęcia lodowców na Islandii

21. ISLANDIA, Laguna Jokulsarlon. Codziennie odłamują się nowe fragmenty lodowca, a te które znalazły się w lagunie wcześniej, topnieją i dryfują do oceanu. Dlatego też laguna codziennie wygląda inaczej. (Fot. Marta i Łukasz Śliwińscy / swiatzbliska.pl)

Islandia - kraina lodowców - zdjęcia z podrózy

22. ISLANDIA, Lodowiec Vatnajökull i Laguna Jokulsarlon. Pływanie pomiędzy lodowymi „odłamkami” jest możliwe w dwojaki sposób: amfibią lub pontonem. (Fot. Marta i Łukasz Śliwińscy / swiatzbliska.pl)

Zima na Islandii - zdjęcia lodowców

23. ISLANDIA, Lodowiec Vatnajökull i Laguna Jokulsarlon. Bardzo popularnym sposobem na zwiedzanie Islandii jest podróżowanie przez nią rowerem. (Fot. Marta i Łukasz Śliwińscy / swiatzbliska.pl)

Lodowce są wpisane w krajobraz Islandii

24. ISLANDIA, Lodowiec Vatnajökull i Laguna Jokulsarlon. Pływanie pomiędzy lodowymi „odłamkami” jest możliwe w dwojaki sposób: amfibią lub pontonem. (Fot. Marta i Łukasz Śliwińscy / swiatzbliska.pl)

Zdjęcia z Islandii - lodowce

25. ISLANDIA, Laguna Jokulsarlon. (Fot. Marta i Łukasz Śliwińscy / swiatzbliska.pl)

Marta Cwalina-Śliwińska i Łukasz Śliwiński

W życiu i w podróżach oboje przede wszystkim nie chcą żałować, że czegoś nie spróbowali. Dlatego ciągle szukają okazji do poznania i przeżycia czegoś nowego. Prowadzą bloga Świat z bliska.

Komentarze: Bądź pierwsza/y