Maroko nie kojarzy się większości z nas z górami, w których można pojeździć na nartach. A jednak w Atlasie Wysokim śnieg to coś normalnego. Widoki oferowane przez szczyty tego pasma górskiego potrafią być naprawdę ciekawe. A zatem – hej ku górom!
1. MAROKO, Atlas Wysoki. Mimo niedalekiej obecności terenów pustynnych doliny gór Atlas potrafią zaskakiwać soczystą zielenią. Panuje tam klimat podzwrotnikowy, roślinność śródziemnomorska z resztkami wytrzebionych lasów cedrowych i cyprysowych. (Fot. Kuba Adamiec)
2. MAROKO, Atlas Wysoki. Aremd jest małą wioską, ostatnią osadą na szlaku prowadzącym do Jbel Toubkal – najwyższego szczytu Afryki Północnej. (Fot. Kuba Adamiec)
3. MAROKO, Atlas Wysoki. Jest to zachodni łańcuch gór Atlas o najwyższej średniej wysokości, ciągnie się od wybrzeża Oceanu Atlantyckiego do źródeł rzeki Wadi Muluja. Pozostałe pasma to Atlas Średni, Rif, Atlas Tellski, Atlas Saharyjski oraz Antyatlas. (Fot. Kuba Adamiec)
4. MAROKO, Atlas Wysoki. Wraz ze zmianą wysokości zaczynają zmieniać się piętra roślinności i spada temperatura. (Fot. Kuba Adamiec)
5. MAROKO, Atlas Wysoki. Sidi Chamharouch jest malutką osadą zbudowaną wokół meczetu, który jest obiektem kultu dla miejscowej ludności. Rdzenną ludnością Północnej Afryki są Berberowie pochodzenia chamito-semickiego. (Fot. Kuba Adamiec)
6. MAROKO, Atlas Wysoki. Nawet na wysokości ok. 3000 m. n.p.m. można natrafić na małe chatki i schrony, które służą w sezonie do dystrybucji pamiątek i napojów. (Fot. Kuba Adamiec)
7. MAROKO, Atlas Wysoki. Wczesny poranek, widok w kierunku doliny Imlil. Obszar znajduje się na terenie parku narodowego, który obejmuje swoim zasięgiem 380 km2. (Fot. Kuba Adamiec)
8. MAROKO, Atlas Wysoki. Temperatury spadają poniżej zera nierzadko podczas lata, więc ciepłe ubrania są absolutnie niezbędne amatorom górskich wycieczek. (Fot. Kuba Adamiec)
9. MAROKO, Atlas Wysoki. W przeciwieństwie do europejskich Alp góry Atlas są relatywnie „dzikie” i niezatłoczone dając przedsmak klimatu prawdziwej ekspedycji w niedostępne rejony wyższych łańcuchów górskich w Azji czy Ameryce Południowej. (Fot. Kuba Adamiec)
10. MAROKO, Atlas Wysoki. W rejonie Jbel Toubkal zlokalizowane jest sześć szczytów o wysokości powyżej 4 tysięcy metrów, co stanowi nie lada gratkę dla „kolekcjonerów”. (Fot. Kuba Adamiec)
11. MAROKO, Atlas Wysoki. Tym, którzy na wakacjach w Maroko nie chcą się przemęczać przychodzi z pomocą miejscowa ludność sprawnie organizując karawany osłów, które wnoszą bagaże i ekwipunek. Można również skorzystać z usług przewodnika, ale poruszają się oni raczej tylko po najpopularniejszych szlakach. (Fot. Kuba Adamiec)
12. MAROKO, Atlas Wysoki. Pasmo Atlasu rozciąga się na długości ponad 2 tysięcy kilometrów i znajduje się na terytorium trzech państw: Maroka, Algierii oraz Tunezji. (Fot. Kuba Adamiec)
13. MAROKO, Atlas Wysoki. Widok ze szczytu Jbel Toubkal (4167 m. n.p.m.) w kierunku południowym. Przy sprzyjającej widoczności widać pustynię Sahara. Najlepszym okresem na wspinaczkę w Atlasie są miesiące wiosenne i jesienne, ale coraz częściej góry te przyciągają również miłośników zimowych przygód górskich. (Fot. Kuba Adamiec)
14. MAROKO, Atlas Wysoki. Pasmo gór Atlas widziane z drogi przecinającej Maroko na osi wschód – zachód. Sieć komunikacyjna Maroko jest dobrze rozwinięta. (Fot. Kuba Adamiec)
15. MAROKO, Atlas Wysoki. Ostatnie promienie marokańskiego słońca żegnają nas przenikając przez chmury. (Fot. Kuba Adamiec)
Komentarze: Bądź pierwsza/y