Cztery dni trwał będzie Festiwal Barwy Świata. Maroko w Krakowie. Na co możecie liczyć? Będą wykłady, wystawy zdjęć, filmy, będzie marokański taniec i orientalna kuchnia.

Maroko to jeden z najczęściej odwiedzanych przez Polaków krajów afrykańskich. To państwo egzotycznych sułtanów, kraj wielu klimatów, kultur i języków – łagodnego islamu i mistycznego sufizmu. Ciągną tam zarówno masowi turyści, spragnieni egzotycznych wakacji na nadmorskich plażach, jak i miłośnicy niskobudżetowych wyjazdów organizowanych na własną rękę.

Dla tych ostatnich podróż do Maroka to przede wszystkim niezwykła różnorodność. W jednym, stosunkowo niewielkim państwie maja wszystko – pokryte śniegiem góry Atlasu, piaski Sahary i niesamowite miasta, takie jak Fez, Marrakesz, czy As-Sawira, pełne tajemniczych uliczek, w których można się zagubić na długie godziny.

Głównym celem festiwalu Barwy Świata. Maroko w Krakowie jest pokazanie, jak wspaniała jest marokańska kultura. Będziecie mogli obejrzeć m.in. fotograficzną wystawę Jerzego Skarżyńskiego (Radio Kraków) i Jakuba Ciećkiewicza (Dziennik Polski), penetrujących Maroko dziennikarsko i artystycznie, zobaczyć pochodzące z XIX wieku kartki pocztowe na wystawie „Kobiety na Zachodzie Orientu”, skosztować orientalnej kuchni i wysłuchać wierszy Tuaregów w salonie literackim Anny Dymnej.

Będą też filmy, warsztaty kaligrafii arabskiej i tańca brzucha oraz wykłady poświęcone Maroku. Po kraju Berberów oprowadzał będzie m.in. prawdziwy marokański emir dr. Muhammad Jabiry, pochodzący z pierwszej dynastii – Idrysydów. Nie zabraknie slajdowisk i opowieści z podróży do tego niesamowitego kraju.

Spotkania z Marokiem odbywać się będą w dniach 20 – 24 października w salach Śródmiejskiego Ośrodka Kultury w Krakowie, w Klubie Piwnica pod Baranami, w Muzeum Etnograficznym oraz w Klubie Podróżników Śródziemie.

Program festiwalu Barwy Świata. Maroko w Krakowie:

Maroko w Krakowie - program festiwalu Barwy Świata

 

 

Komentarze: Bądź pierwsza/y