Włóczykij 2015 - festiwal podrózniczy w GryfinieZbliża się Włóczykij. Oznacza to, że na przełomie lutego i marca niewielkie Gryfino znów stanie się podróżniczą stolicą Polski. Zjedzie tu ponad setka podróżników, którzy opowiedzą o swoich przygodach. Będą też wyświetlane filmy, a kilka kapel zagra alternatywną muzykę.

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży odbędzie się już po raz dziewiąty. Kto jeszcze nie był na Włóczykiju koniecznie powinien zarezerwować przynajmniej jeden weekend i wybrać się do Gryfina. Bo naszym zdaniem to najlepszy festiwal podróżniczy w Polsce!

Tu przeczytacie krótką relację Jagody z tego co na Włóczykiju działo się dwie edycje wcześniej: Włóczykij – subiektywna relacja rewidenta.

A poniżej notka od organizatorów o tym, co będzie się działo w tym roku:

Program Włóczykija 2015 to spotkania i prelekcje podróżnicze, a także projekcje filmowe, degustacje potraw kuchni świata, warsztaty, wystawy i dziesiątki innych wydarzeń towarzyszących.
Festiwalowe wycieczki wyjadą tym razem do Nowego Warpna, Międzyzdrojów i okolic, parku krajobrazowego wyspy Uznam (Niemcy). Po raz kolejny publiczność uda się także z ekscentrycznym przewodnikiem Przemkiem Głową w nieodkryte przestrzenie Szczecina.

Na festiwalu nie zabraknie licznych koncertów muzyki alternatywnej. Pośród wykonawców spodziewać się możemy artystów, którzy w ostatnim czasie wydali szczególnie wyjątkowe płyty. Wystąpią m.in. główni laureaci konkursu muzyki folkowej Nowa Tradycja – zespół Trzy Dni Później, Błażej Król – lider nastrojowego UL/KR w solowym projekcie KRÓL, psychodeliczny 3Moonboys, refleksyjno-taneczny projekt Limboski, a także CeZik & KlejNuty – jeden z najpopularniejszych polskich twórców działających w Internecie.

Podczas festiwalu odbędą się wydarzenia dla dzieci w ramach Małego Włóczykija (prezentacje oraz warsztaty). W przestrzeniach festiwalowych obiektów zasmakujemy herbat oraz piw z różnych zakątków świata. W Gryfińskim Domu Kultury wystawią się z domowymi przysmakami koła gospodyń wiejskich.

Pośród festiwalowych nowości pojawi się strefa azjatyckich gier. Przez dwa dni organizatorzy proponować będą wspólne zabawy wymagające od uczestników sprawności manualnych, ćwiczących spostrzegawczość i wyobraźnię oraz wyzwalające kreatywność. Japońska kendama czy chiński tangram to tylko niektóre z nich.

Kultowy Bal Włóczykija odbędzie się tym razem pod hasłem filmowym. Pojawi się okazja do tego, aby odkurzyć z piwnicy miecz laserowy lub wyciągnąć z szafy kombinezon krwiożerczej ryjówki. Może w końcu Indiana Jones spotka się z Batmanem, a E.T. zabierze nas na przejażdżkę na rowerze?

Miłośnicy bardziej ekstremalnych doznań tradycyjnie będą mieli możliwość uczestniczenia w zimowym rajdzie na orientacje na dystansach 50 i 100 km. Włóczykij Trip Extreme to jedna z najpopularniejszych imprez tego typu w Polsce. W ubiegłym roku na listach znalazło się ponad 250 osób.

Włóczikij 2015 odbędzie się w dniach 19 luty – 1 marca. Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Republika Międzyodrza oraz Gryfiński Dom Kultury. Patronuje jej peron4. Więcej przydatnych informacji znajdziecie na stronie Włóczykija: www.wloczykij.com.

Komentarze: 2

Maja 3 lutego 2015 o 2:35

Szkoda, że festiwal nie odbywa się na wakacjach. Myślę, że więcej osób miałoby czas przyjechać. Jakie jest Wasze zdanie?

Odpowiedz

NorSkr 6 lutego 2015 o 19:47

W wakacje zapraszamy na 4. Plener Podróżniczy im. Kazimierza Nowaka w Boruszynie :D W tym roku odbędzie się 14-16 sierpnia… tu zapowiedź zeszłorocznej imprezy: http://www.peron4.pl/juz-w-ten-weekend-3-plener-podrozniczy-im-kazimierza-nowaka/

Odpowiedz