Cho Oyu 8201 – Ski Expedition 2014 to wyprawa, której celem było zdobycie ośmiotysięcznika Cho Oyu, ale przede wszystkim dokonanie pierwszego polskiego zjazdu na nartach ze szczytu, co również stanowiło ustanowienie polskiego rekordu wysokości zjazdu na nartach. Z przedsięwzięciem zmierzył się Olek Ostrowski, chłopak z Wetliny, zapalony narciarz wysokogórski. Mało tego, że się zmierzył. Zrobił to zupełnie sam, z ograniczoną pomocą na miejscu i nieschodzącym z jego twarzy uśmiechem, dystansem i dowcipem.

29 września 2014 roku, Olek stanął na szczycie znajdującego się na granicy chińsko-nepalskiej Czo Oju, a następnie zjechał na nartach niemal na sam dół. Film Dzięki wszystkim, jesteście wielcy stanowi subiektywny zapis jego zmagań z górą. Narciarz z Wetliny opowiada w nim też o swoich wcześniejszych wyprawach m.in. na Pik Lenina w Kirgistanie, gruziński Kazbek i Demawend w Iranie.

Na 13. Krakowskim Festiwalu Górskim, za film o wyprawie Olka, który wyreżyserowałem z Adamem Śmiałkiem, otrzymaliśmy wyróżnienie NATIONAL GEOGRAPHIC TRAVELER i Martyny Wojciechowskiej.

Jak uzasadniła Martyna Wojciechowska: – Wyróżnienie dla twórców, ale przede wszystkim dla bohatera filmu Olka Ostrowskiego za dystans do siebie i do świata mimo wielkiego osiągnięcia, za poczucie humoru, prawdziwość i niepoddawanie się komercjalizacji. Tak trzymać! Dzięki Olek, jesteś wielki!

Katarzyna Nizinkiewicz: Zima w górach, czyli Europa prawie bezludna

Komentarze: Bądź pierwsza/y