Dogubayazit w Turcji. Pałac księcia Ishaka

Ishak Pasha Sarayi to przepiękny pałac wznoszący się na wzgórzu ponad miastem Dogubayazit. Zbudował go kurdyjski książę Ishak. (Fot. Musa Saltik)

Z wizytą u Kurdów, czyli… szukamy Arki Noego to tytuł kolejnego spotkania organizowanego przez Turystyczne Koło Naukowe Wagabunda. Niezwykłe opowieści o Araracie przedstawi Musa Saltik – Kurd urodzony na jego zboczach.

Turcja - Ararat

Widok na Ararat. (Fot. Musa Saltik)

Położony we wschodniej Turcji masyw Ararat to dwa szczyty – Mały Ararat o wysokości 3896 m n.p.m. i jego większy brat Duży Ararat, na zboczach którego podobno rozbiła się Arka Noego. Jej szczątków poszukuje się po dziś dzień.

Sam ich także poszukiwałem wraz z amerykańską ekspedycją – mówi Musa Saltik. – Ararat to góra leżąca w granicach Turcji, jednak historycznie, a i duchowo należąca do Ormian, ale zamieszkana przez Kurdów. Ja sam właśnie jestem Kurdem i urodziłem się prawie 27 lat temu na stokach Araratu, na wysokości około 2500 m n.p.m. Od urodzenia mam więc dobrą aklimatyzację.

Podczas pokazu Musa opowie o Kurdach, ormiańskich kościołach, poszukiwaniu Arki Noego, otomańskich i seldżuckich zabytkach. Pokaże zdjęcia z miejsc, do których rzadko zaglądają turyści. Warto więc zajrzeć, a później osobiście wyruszyć na Ararat.

Zapraszamy we wtorek, 8 maja 2012, o godz. 19

Kampus Uniwersytetu Ekonomicznego (pawilon Sportowo-Dydaktyczny, sala nr 9)
ul. Rakowicka 27
Kraków

Wstęp wolny

Polecamy także galerię zdjęć z pobliskiego Iraku: Iracki Kurdystan. Przepraszam, czy tu biją?

Komentarze: Bądź pierwsza/y