W ramach podsumowania roku 2010 mamy dla Was 10 najczęściej czytanych tekstów, wydartych ze statystyk. W rankingu znalazły się trzy galerie zdjęć z dalekich wypraw, cztery wywiady z podróżnikami i trzy teksty z podróżowaniem związane. W sumie to chyba nieźle – w końcu peron4 jest portalem o podróżach. Przynajmniej tak nam się wydaje.

1. Świat jest pełen dobrych ludzi – niekwestionowany numer jeden. Rozmowa z Anią i Robbem Maciągiem, którą zrobiliśmy w lutym, przed ich rowerową wyprawą Jedwabnym Szlakiem. Jako że nasi dzielni rowerzyści kilkanaście dni temu wrócili do Polski, już przymierzamy się do następnej.

2. 9 kolejnych osób, które zamieniły pracę na podróże – tekst, w którym Olo przedstawia pozytywnych szaleńców (prawie wszyscy to ludzie), którzy rzucili pracę i wyruszyli na trasę. Część jest to druga, pierwszą macie dwa punkty niżej.

3. Ladyboy Show – szalona noc w Bangkoku – po stolicy Tajlandii szalała Ewka Serwicka. A że na słowo ladyboy google wyrzucają nas na pierwsze miejsce, to teraz wirtualnie poszaleć możecie Wy.

(Chociaż osobiście tego nie kumam. Może ktoś mi wyjaśni co takiego jest w tych wyglądających jak baby kolesiach, że ludzie z uporem maniaków wklepują ladyboy w wyszukiwarkę?)

4. 9 osób, które zamieniły pracę na podróże – jak dwa punkty wyżej, tylko z inną dziewiątką wariatów mamy tu do czynienia.

5. 27 trip, czyli w dwa miesiące dookoła świata – kolejna rozmowa. Tym razem bohaterami są Magda Kostyszyn i Paweł Bielecki, którzy wygrali lotnicze bilety RTW i w dwa miesiące okrążyli świat.

6. Tomek Michniewicz: backpackerskie podróże nie są dla każdego – wywiad z pierwszym backpackerem Rzeczypospolitej – Tomkiem Michniewiczem. Autora „Samsary” przedstawiać chyba nie trzeba.

7. Gdy kasa się kończy. 13 sposobów na przetrwanie w drodze – jeden z pierwszych tekstów, które w ogóle pojawiły się na peronie. Cały czas trzyma się dzielnie w czołówce. Nic dziwnego, za coś przecież trzeba podróżować, a że praca w korporacji męczy, poszukaliśmy kilku alternatywnych pomysłów.

8. Mauretania – najdłuższy pociąg świata – fotograficzna opowieść Maćka Tumulca z podróży najdłuższym regularnie kursującym pociągiem na świecie. Trasa znajduje się w Mauretanii, jest jedyna linią kolejową w tym afrykańskim kraju i prowadzi z portu w Nawazibu do kopalni rudy żelaza w Zuwiracie.

9. Kair – miasto tysiąca minaretów – jeszcze jedna fotogaleria. Prosto ze stolicy Egiptu nadaje Anna Krukowska.

10. W pogoni za szczęściem – z dwuletnim brzdącem dookoła świata – pierwszą dziesiątkę najczęściej czytanych tekstów zamyka wywiad. Z Renatą i Mariuszem, którzy dookoła świata jadą z 2-letnią Martą, czym udowadniają, że wystarczy tylko chcieć, żeby podróżnicze marzenia stały się faktem.

A w Nowym Roku bądźcie zdrowi (i czytajcie nas dalej).

Grzegorz Król

Ostatnio jeździł motocyklem po Bałkanach, ale nic o tym nie napisał. Robi Peron4 i bardzo lubi podróże.

Komentarze: Bądź pierwsza/y