Kolejne miasto na mapie festiwali podróżniczych: Łaziska Górne. We wrześniu rusza pierwsza edycja. Jeśli charakterem impreza wda się w pomysłodawców – będzie zacnie!

Łaziski Festiwal Gorski "Pod górę"

Łaziski Festiwal Górski "Pod górę"

Nazwa Pod górę niech nie będzie myląca: wprawdzie turystyka górska gra tu pierwsze skrzypce, ale impreza dotyczy podróży w o wiele szerszym znaczeniu. Po to, by i na Śląsku zasiać pozytywnego bakcyla turystycznej aktywności.

Najważniejszym elementem festiwalu są ludzie: spotkania z doświadczonymi wyjadaczami i inspirujące historie młodego pokolenia. W programie:

  • blok gór wysokich

Ryszard Pawłowski – polski taternik, alpinista i himalaista, również instruktor i przewodnik górski. Z wykształcenia inżynier elektryk. Uczestnik ponad stu wypraw w góry świata, trzykrotny zdobywca Everestu, członek The Explorers Club. Był partnerem Jerzego Kukuczki w jego ostatniej wspinaczce na południowej ścianie Lhotse.

Marcin Niedziółka –  ukończona podróż dookoła świata w wieku 21 lat. Od tamtego momentu żyje od podróży do wyprawy. Pilot i autor wypraw do Nepalu, Amazonii i Kaukazu, instruktor snowboardu. Najbardziej pochłonął go Nepal, gdzie niebawem pewnie wróci. Ale najpierw opowie w jak zorganizować tam wyjazd, tak żeby było niedrogo i dobrze, a także po co tam jechać. (Miejmy nadzieję, że do tego czasu uda się namówić w końcu na tekst na peron ;))

  • blok podróżniczy

Małgorzata Drewa –  wyjechała do Indonezji jako stypendystka programu Darmasiswa. Ba, wyjechała – rzuciła wszystko by tam być! Chyba było warto, bo zwiedziła 13 z tysięcy wysp, przemierzała dżunglę, spotkała łowców głów, no i leżała na plażach. Teraz trudno jej zapomnieć, więc o tym opowiada, również na peronie czwartym.

Arek „Antek” Mytko – sportowiec o wielkiej pasji do sportów ekstremalnych. Dwa lata temu został nagrodzony Kolosem za samotny triatlon w Patagonii: 2 tys. km na rowerze, 350 km poprzez lądolód, a na koniec jeszcze 500 kilometrów kajakiem… Wygląda nam na niezłego wariata.

  • blok skiturowy

Marcin „Kwaśny” i Maciek „Peregrin” – dwójka zakręconych chłopaków z Milo, którzy przedstawiają zdecydowanie luzackie i nie do końca konwencjonalne podejście do narciarstwa. Dojeżdżanie pod linie zjazdu na rowerze czy hulajnodze to dla nich nic nowego! Opowiedzą o tym co wyczyniali w Libanie, czyli czeka was połączenie świata arabskiego z pięknymi terenami skiturowymi.

Zwieńczeniem całego dnia będzie koncert folkowej grupy Bartnitzky (bardziej znany pod starą nazwą – Folkoperacja).

A zanim ruszy festiwal – konkurs fotograficzny! Sprawdźcie szczegóły stronie Pod górę, bo czas na nadsyłanie jest do 10 sierpnia!

 

Zapraszamy 10 września
Miejski Dom Kultury, Łaziska Górne

Redakcja

Redakcja

O załodze peronu czwartego przeczytacie tutaj. Zapraszamy do współpracy.

Komentarze: Bądź pierwsza/y