13 listopada w Warszawie odbędzie się oficjalna premiera książki Tomasza Grzywaczewskiego Przez dziki Wschód. Jest to pasjonująca (podobno – właśnie bierzemy się za czytanie) opowieść o wyprawie śladami bohaterów legendarnej książki Sławomira Rawicza Długi Marsz.

Książka Przez dziki Wschód ukazuje się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Krótki opis jest taki:

Dzikie miejsca, niezwykli ludzie, niebezpieczeństwo – ekstremalna wyprawa z Jakucka na Syberii przez tajgę, Buriację, Mongolię, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, Himalaje, Nepal, Indie, do Kalkuty. Mocna, reportażowo – przygodowa książka, pociągająca podróżników i ludzi z adrenaliną, a także tych, którzy o przygodach i podróżach marzą.

O co w tym wszystkim chodzi? W 2010 roku Tomasz Grzywaczewski oraz jego dwaj kompani – Filip Drożdż i Bartosz Malinowski – wyruszyli pieszo z Syberii i po sześciu miesiącach dotarli do Indii.

Szli śladami bohaterów książki Sławomira Rawicza Długi Marsz, opisującej brawurową ucieczkę więźniów syberyjskiego łagru. Po latach okazało się, że to nie Rawicz był bohaterem powieści, tylko żyjący skromnie w Wielkiej Brytanii inny Polak – Witold Gliński.

Jeszcze większą sensacją była  informacja, że Gliński żyje w Wielkiej Brytanii i mimo podeszłego wieku gotów jest opowiedzieć, co wydarzyło się naprawdę. Zainspirowani wydarzeniami sprzed pół wieku postanowiliśmy jako pierwsi polscy dziennikarze odwiedzić Glińskiego, nakręcić o nim film dokumentalny (z pomocą reżysera Marcina Mamonia) i wyruszyć na ryzykowną wyprawę przez Azję – mówi Tomasz Grzywaczewski.

Wyprawa wyruszyła pod szyldem Long Walk Plus Expedition.

Pragnęliśmy przywrócić pamięć o tej niezwykłej historii, a także oddać hołd wszystkim Polakom, zesłanym na „nieludzką ziemię”. Podróżując pieszo, konno oraz rowerem odtworzyliśmy trasę, którą siedemdziesiąt lat temu przebyli uczestnicy wielkiej ucieczki – dodaje Grzywaczewski.

I właśnie o tym jest książka Przez dziki Wschód.

Więcej o wyprawie Long Walk Plus Expedition przeczytacie w rozmowie z chłopakami, którą przeprowadziliśmy po ich powrocie >> Z Syberii do Kalkuty śladami Witolda Glińskiego

Premiera książki odbędzie się w Empiku Juniorze w Warszawie (ul. Marszałkowska 116/122), 13 listopada, 0 godz. 18. Spotkanie poprowadzi Marek Tomalik

Redakcja

Redakcja

O załodze peronu czwartego przeczytacie tutaj. Zapraszamy do współpracy.

Komentarze: Bądź pierwsza/y