Rowerowe Jamboree - logoZnów zebrało się nieco zakręconych ludzi i robią sztafetę. Ekipa Afryki Nowaka (być może inspirowana przewidywaniami jednego z uczestników afrykańskiej wyprawy, który dwa lata temu „zapowiedział” sztafetową wyprawę na Wschód) wraz z Fundacją Światowe Jamboree (czyli z harcerzami) wyrusza w styczniu do Japonii.

Dlaczego do Japonii? Dla wyczynu, dla przygody, dla integracji dwóch całkiem odmiennych środowisk – podróżniczego i harcerskiego, dla promocji Polski jako organizatora 25. Światowego Zlotu Skautów w 2023 roku i by promować historię i postać Kazimierza Nowaka wśród mieszkańców azjatyckich krajów. Ostatecznym celem jest 23. Międzynarodowy Zlot Skautów, który pod koniec lipca rozpoczyna się w japońskim Yamaguchi.

Formuła sztafety zakłada dziewięć etapów, w których weźmie udział po około ośmiu rowerzystów: lider związany z Afryką Nowaka, doświadczony harcerz oraz czwórka młodych skautów i dwójka rowerzystów wyprawowych spoza struktur harcerskich.

Pierwsze dwa etapy są najkrótsze, ale jednocześnie najtrudniejsze – prowadzą przez zimową Polskę, Ukrainę, Rumunię, Bułgarię i Turcję. Ich liderami zdecydowali się być Piotr Sudoł (inicjator i uczestnik sztafety Afryka Nowaka) oraz Katarzyna Jadaluk (zaprawiona w rowerowych przeprawach białostoczanka z Poznania). 11 stycznia 2015 roku Rowerowe Jamboree zamierza dotrzeć do Stryja, rodzinnego miasta Kazimierza Nowaka – to tam przyszedł na świat w 1897, a na ten dzień przypada 118. rocznica jego urodzin.

W drugim etapie sztafety udział wezmą wyłącznie kobiety (m.in. dziewczyny z projektu Kobiety na rowery do Azji).

Trzecim etapem (przez Turcję) dowodzić będzie inżynier z Chrzanowa, Leszek Fidelus, który jechał ze sztafetą Afryka Nowaka w etapach przez RPA oraz Algierię. Towarzyszyć mu będzie m.in. dwunastoletni syn oraz dwójka innych, niepełnoletnich harcerzy – z tego powodu etap trzeci określany jest już mianem „etapu rodzinnego”.

Dalsza trasa prowadzi przez Irak, Iran, Turkmenistan, Uzbekistan, Tadżykistan, Kirgistan, Chiny, do Japonii. Liderami kolejnych etapów będą: Norbert Skrzyński, Kamila Kielar, Julia Marchlewicz, Zbyszek Sas, Piotr Tomza oraz Filip Kierzek.

Pomysły i rozmach z jakimi organizatorzy się przygotowują, zapowiada nieliche przygody i wiele zadziwiających zwrotów akcji.

Peron4 objął Patronat Medialny nad sztafetą Rowerowe Jamboree. Zapraszamy do śledzenia przygotowań i relacji z poszczególnych etapów. Trzymamy kciuki i obiecujemy, że na Peron trafiać będą najsmakowitsze kąski z samego wnętrza sztafety!

Więcej bieżących informacji znajdziecie na stronie: www.rowerowejamboree.pl

Redakcja

Redakcja

O załodze peronu czwartego przeczytacie tutaj. Zapraszamy do współpracy.

Komentarze: Bądź pierwsza/y