Bal Włóczykija

Pierwsza sobota to tradycyjny Bal Włóczykija. (Fot. Archiwum organizatorów)

To będzie już siódma edycja Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży Włóczykij. Start – 21 lutego, koniec – dwa tygodnie później – 3 marca.

Włóczykij to jedna z najciekawszych podróżniczych imprez w Polsce. Jej siódma edycja odbywać się będzie w czterech miejscach w Gryfinie oraz w kilku miejscowościach w regionie (także po stronie niemieckiej). W trakcie całego festiwalu zaprezentuje się ponad 120 gości. Na włóczykijowych scenach przetną się szlaki reportażystów, alpinistów, etnografów, miłośników sportów ekstremalnych, nurków, podróżujących filmowców, regionalistów, autostopowiczów itd.

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij to oczywiście nie tylko spotkania z podróżnikami. W programie imprezy znajdą się też projekcje filmów i koncerty alternatywnych zespołów. W tym roku wystąpią m.in. Dezerter, Hanimal, Drekoty oraz Przytuła & Kruk.

Nie zabraknie też wycieczek po regionie, tradycyjnie odbędzie się  zaliczany do Pucharu Polski, ekstremalny rajd na orientację Włóczykij Trip Extreme (piesze dystanse: 50 i 100 kilometrów). W pierwszą sobotę imprezy zorganizowany zostanie huczny Bal Włóczykija – w tym roku pod tytułem „W krainie bajek i baśni”. Dopełnieniem programu będą degustacje potraw kuchni świata. Pośród nowości pojawi się odbywający się w kilku szkołach Mały Włóczykij adresowany dla dzieci, a także regionalne mini-targi poświęcone Pomorzu Zachodniemu.

W trakcie Włóczykija odbędą spotkania podróżnicze m.in.:

  • Arek Ziemba i Zbigniew Sas – Dziki Madagaskar,
  • Kamil IwankiewiczKorona Jezior Świata,
  • Marta Sziłajtis-ObiegłoZew Północy. Jachtem dookoła Półwyspu Skandynawskiego,
  • Piotr StrzeżyszRowerem z Las Vegas do Meksyku,
  • Gosia Preuss-Złomska i Marcin ZłomskiAfrykańska odyseja – osobową Toyotą przez piaski Sahary,
  • Dominik SzmajdaRower góral i Ural,
  • Piotr KuryłoOstatni maraton.

Lista gości jest długa, najlepiej zajrzycie na stronę Włóczykija. Podpowiemy, że będą też ludzie, których spotykacie na Peronie: Ania i Robb Maciąg, Rodzina Bez Granic, Jagoda Pietrzak, Norbert Skrzyński, Michał Jasieński, Marek i Mateusz Miłoszewscy i inni.

Informacje praktyczne: Na festiwal zostały już wysprzedane wszystkie karnety, ale od 12 lutego w Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie dostępne będą jednodniowe bilety na prelekcje w cenach 15 zł (w tygodniu) i 20 zł (piątek, sobota, niedziela). W rezerwacji internetowej na stronie festiwalu można aktualnie zamawiać bilety na imprezy towarzyszące: Bal Włóczykija oraz koncert Dezertera (+Arcy Młyn).

W księgarni Włóczykija znajdziecie peronową książkę Poza utartym szlakiem, a na festiwalu spotkacie kilku z jej autorów.

Organizatorami Włóczykija są:  Stowarzyszenie Republika Międzyodrza oraz Gryfiński Dom Kultury. Strona internetowa festiwalu: www.wloczykij.com.

Komentarze: Bądź pierwsza/y