Emire Khidayer, autorka książki Arabski świat

Emire Khidayer. (Fot. Alan Hyza)

Jacy są Arabowie? Jak odnoszą się do kobiet? Jak z kolei one odnoszą się do mężczyzn? Czym jest arabska obyczajowość? Na te i wiele innych pytań w Instytucie Słowackim w Warszawie odpowie Emire Khidayer, autorka książki Arabski świat.

Emire Khidayer urodziła się na Słowacji w rodzinie słowacko-irackiej, uzyskała doktorat na Wydziale Studiów Islamskich na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie. Była pierwszą kobietą w słowackiej dyplomacji specjalizującą się w stosunkach z krajami arabskimi. Pracowała w Egipcie, Kuwejcie i Iraku, a następnie zarządzała firmą teleinformatyczną w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W książce Arabski świat słowacka pisarka dokonuje swoistego przekładu sposobu myślenia i działania mieszkańców Bliskiego Wschodu na kategorie charakteryzujące europejskie spojrzenie na świat. Opowiada o pięknie kultury arabskiej, która jest bardzo odległa od panujących w Europie stereotypów, a – wbrew pozorom – bardzo bliska nam samym, pod warunkiem, że włożymy odrobinę wysiłku, by naprawdę ją zrozumieć.

Na spotkanie z Emire Khidayer zaprasza wydawnictwo Prószyński i S-ka oraz Instytut Słowacki. Spotkanie odbędzie się pod patronatem Ambasadora republiki Słowackiej w Polsce J. E. Vasila Grivny.

Zapraszamy we wtorek, 16 października 2012, o godz. 18

Instytut Słowacki
ul. Krzywe Koło 12/14a
Warszawa

Wstęp wolny

Redakcja

Redakcja

O załodze peronu czwartego przeczytacie tutaj. Zapraszamy do współpracy.

Komentarze: Bądź pierwsza/y