Niedługo świat będzie obchodził setną rocznicę rewolucji październikowej. Od tamtego czasu, rewolucja przetoczyła się prawie przez cały świat. W jednych krajach była realną walką z ekstremalnym wyzyskiem, w innych przemieniła się w okrutne dyktatury, które niejednokrotnie dopuszczały się zbrodni ludobójstwa.

Rewolucyjne hasła w Nikaragui.

1. NIKARAGUA, Estelli. Napis “Niech żyje rewolucja”. (Fot. Marcin Czajka)

Front Wyzwolenia Narodowego w Nikaragui.

2. NIKARAGUA, Somoto. FSLN (Sandinistowski Front Wyzwolenia Narodowego) to rządząca obecnie w Nikaragui partia polityczna. Początki ugrupowania upłynęły pod znakiem walki partyzanckiej z dyktaturą rodziny Somozów. (Fot. Marcin Czajka)

Augusto Sandino - symbol rewolucji w Nikaragui

3. NIKARAGUA, Estelli. Mural przedstawiający Augusto Sandino, jednego z przedwojennych przywódców partyzantów. Od jego nazwiska FSLN przyjęło swoją nazwę. Sandino był jednym z liderów walki z amerykańską okupacją. Zamordowany w 1934 roku na polecenie ówczesnego prezydenta Nikaragui Anastasio Somozy. (Fot. Marcin Czajka)

Daniel Ortega wygrał po raz kolejny wybory w Nikaragui.

4. NIKARAGUA, Altagarcia. Liderem FSLN jest Daniel Ortega, obecny prezydent Nikaragui. W listopadzie 2011 roku odbyły się wybory prezydenckie. Pomimo przepisu niepozwalającego pełnić funkcję prezydenta dwukrotnie, Ortega zmienił konstytucję i ponownie będzie głową państwa. (Fot. Marcin Czajka)

Masakra w El Mozote - Saldwador

5. SALWADOR, El Mozote. Pomnik upamiętniający ofiary masakry w El Mozote w Salwadorze. W czasie dwudniowej rzezi, wojska wspieranej przez Amerykanów dyktatury wymordowały kilkaset osób, w tym wiele dzieci. (Fot. Marcin Czajka)

6. SALWADOR, Perquin. Mural przedstawiający Oscara Romero, arcybiskupa San Salwadoru. Duchowny jawnie sprzeciwiał się metodom stosowanym przez dyktaturę w czasie głoszonych przez siebie kazań. W czasie odprawiania jednej z mszy, został zamordowany przez wysłanników ówczesnej junty. (Fot. Marcin Czajka)

Biżuteria z Che Guevarrą.

7. GWATEMALA, Solola. Wisiorki z podobizną Ernesto Che Guevarry. (Fot. Marcin Czajka)

Koszulka z Che Guevarrą dostępna jest nawet w Malezji.

8. MALEZJA, Kuala Lumpur. Koszulka z Ernesto Che Guevarrą. Rewolucjonista z czasem stał się ikoną kultury masowej, stając na równi z Elvisem Presleyem, czy Johnem Lennonem. (Fot. Marcin Czajka)

Sklepy w Hawanie świecą pustkami.

9. KUBA, Hawana. Puste półki w sklepie warzywniczym. (Fot. Marcin Czajka)

Wiekowe pojazdy na ulicach kubańskich miast.

10. KUBA, Hawana. Kierowca w towarzystwie swojego zabytkowego samochodu. Kryzys gospodarczy i liczne embarga sprawiły, że na kubańskich ulicach wciąż królują samochody z lat poprzedzających rewolucję z 1959 roku. (Fot. Marcin Czajka)

Kubańskie flagi w Hawanie.

11. KUBA, Hawana. Dziewczynki stojące na tle udekorowanej flagami ścianie. (Fot. Marcin Czajka)

Czy się stoi czy się leży? Kubańczyk śpiący podczas pracy.

12. KUBA, Cienfuegos. Mężczyzna odpoczywający w czasie pracy. (Fot. Marcin Czajka)

Święto pracy na Kubie.

13. KUBA, Hawana. Uczestnik pochodu pierwszomajowego wznosi transparent, wzywający do uwolnienia pięciu kubańskich agentów z amerykańskich więzień. Sprawa uwięzionych szpiegów, jest jednym z głównych tematów tamtejszej propagandy. (Fot. Marcin Czajka)

Transparenty z Castro i Chavezem.

14. KUBA, Hawana. Demostranci trzymający transparent z Fidelem Castro i prezydentem Wenezueli Hugo Chavezem. (Fot. Marcin Czajka)

Wietnamski pomnik bohaterów rewolucji.

15. WIETNAM, Tap Cham. Chłopcy przejeżdzający na tle nowo budowanego pomnika bohaterów rewolucji. (Fot. Marcin Czajka)

Przebudowa Szanghaju.

16. CHINY, Szanghaj. Stare dzielnice są sukcesywnie wyburzane, ustępując miejsca nowoczesnym osiedlom i centrom biznesowym. (Fot. Marcin Czajka)

Pekiński Plac Tiananmen 22 lata po krwawym stłumieniu zamieszek.

17. CHINY, Pekin. Plac Tiananmen jest znany światu przede wszystkim z krwawo stłumionych zamieszek w 1989 roku. Obecnie jest on częstym miejscem rodzinnych spacerów. (Fot. Marcin Czajka)

Ofiary Czerwonych Kmerów.

18. KAMBODŻA, Phnom Penh. Muzeum Tuol Sleng. Fotografie przedstawiające ofiary rządów Czerwonych Kmerów. W czasie 4 letnich rządów komunistów życie stracił co czwarty mieszkaniec Kambodży. (Fot. Marcin Czajka)

Napis na ścianie Muzeum Tuol Sleng w Phonom Penh.

19. KAMBODŻA, Phnom Penh. Napis pozostawiony przez jednego z zachodnich turystów na ścianie muzeum Tuol Sleng. (Fot. Marcin Czajka)

Marcin Czajka

Fotografia i podróżowanie to dla niego idealnie uzupełniające się rzeczy. W swoim najczęstszym koszmarze zapomina na wyjazd aparatu. Jego blog: www.czajek.net/blog

Komentarze: (1)

xavi 16 kwietnia 2015 o 21:55

Contras – antysandynistyczna, antykomunistyczna partyzantka walcząca w Nikaragui przeciwko Ortedze i jego reżimowi ,aktualnie zjednoczona w Unidad Resistencia Nacional ( URN ) Związek Narodowy Oporu Nikaragui wraca do działań wojennych.

Odpowiedz