Pierwsza od ponad 30 lat polska wyprawa w góry Afganistanu będzie tematem kolejnego spotkania z cyklu „W środy na jagody”.

Do Afganistanu jeździ bardzo niewielu turystów. Prawie nikt nie wyjeżdża tam po to, aby się wspinać… Oni pojechali. Zdobywając dziewicze szczyty, wchodząc w nienazwane dotąd doliny.

Afganistan 2010 to pierwsza od ponad trzydziestu lat polska wyprawa w góry Afganistanu. Poza górami kilkunastoosobowa ekipa odkrywała także mało znaną kulturę tych regionów.

Bartek Tofel, który był kierownikiem wyprawy, tak relacjonuje pobyt w Afganistanie: „Z okolicznych osad zjechali wszyscy zainteresowani, znudzeni siedzeniem w domu lub w ten czy inny sposób spokrewnieni z panem lub panną młodą i zasiedli w specjalnie przygotowanych jurtach. Na „podłogę” wjechały specjalne małe placuszki a la faworki (mniej słodkie i bez cukru) smażone w gorącym oleju oraz szir czoj (herbata z mlekiem i solą). Gdy już wszyscy mężczyźni sobie pojedli (podczas wesel kobiety ucztują w osobnych namiotach) i wyszli na zewnątrz, przyszła pora na poczęstunek z rozmaitych szirin (słodyczy), które każdy garściami zagarniał do kieszeni. Finałem tego etapu było zarżnięcie przeznaczonej do konsumpcji, zaraz po zakończeniu części sportowej, czarnej owcy.”

Zapraszamy 12 stycznia o godz 19
Tarabuk
ul. Browarna 3, Warszawa

Wstęp wolny!

Redakcja

Redakcja

O załodze peronu czwartego przeczytacie tutaj. Zapraszamy do współpracy.

Komentarze: Bądź pierwsza/y