Chciałbym zaprosić na krótki spacer po Esfahanie, pięknym irańskim mieście malowniczo położonym u stóp Gór Zagros. Mogliście już przeczytać krótką relację z naszego pobytu, czas na małą galerię zdjęć.
1. IRAN, Esfahan. Most Khaju daje tak pożądany cień wielu mieszkańcom Esfahanu. Ponad 40 stopni Celsjusza to normalna temperatura w lipcu. Sam most położony jest na rzece Zayandeh. Został zbudowany w połowie XVII w. z polecenia Szacha Abbasa II. Ma 105 metrów długości i 14 szerokości. (Fot. Bartek Borys)
2. IRAN, Esfahan. Pod mostem mężczyźni w różnym wieku spotykają się oddając solowym popisom wokalnym. (Fot. Maria Pajek)
3. IRAN, Esfahan. Wyschnięta przez część roku rzeka Zayandeh służy jako droga na skróty pomiędzy dwoma częściami miasta. (Fot. Bartek Borys)
4. IRAN, Esfahan. Wejście do meczetu na Placu Naghsh-i Jahan, znanym też jako Plac Imama (a przed rewolucją w 1979 roku jako Plac Szacha). Budowę placu zakończono w pierwszej połowie XVII wieku. Jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. (Fot. Bartek Borys)
5. IRAN, Esfahan. Jeden ze sklepów w drodze na Plac Naghsh-i Jahan. Wielu sprzedawców nie zna języka angielskiego, stąd osoby wyglądające na obcokrajowców nie są, jak chociażby w Stambule, zbyt intensywnie namawiane do zakupu. (Fot. Bartek Borys)
6. IRAN, Esfahan. Meczet Imama. W tle pasmo gór Zagros otaczających miasto. (Fot. Bartek Borys)
7. IRAN, Esfahan. Meczet Sheikh Lotf Allah na Placu Naghsh-i Jahan. (Fot. Bartek Borys)
8. IRAN, Esfahan. Kobieta w czadorze spaceruje na Placu Naghsh-i Jahan. (Fot. Bartek Borys)
9. IRAN, Esfahan. Tradycyjnie ubrany mężczyzna i młoda Iranka przed wejściem na bazar przy Placu Naghsh-i Jahan. (Fot. Bartek Borys)
10. IRAN, Esfahan. Irańczycy w miejscu, w którym znajduje się Âtašgâh-e Esfahân, świątynia ognia wyznawców zoroastryzmu, przedislamskiej religii dominującej na obszarze dzisiejszego Iranu. (Fot. Bartek Borys)
11. IRAN, Esfahan. Zachód słońca na górze obok Âtašgâh-e Esfahân. W dole Esfahan. (Fot. Bartek Borys)
12. IRAN, Esfahan. Sklepienia w sali kolumnowej Meczetu Jameh, położonego na północ od centrum miasta. Jest to jeden z najstarszych meczetów w Iranie, zbudowany w VIII wieku n.e. i rozbudowywany aż po wiek XX. (Fot. Maria Pajek)
13. IRAN, Esfahan. Młody chłopiec z karabinem – zabawką na placu przy Meczecie Jameh. (Fot. Bartek Borys)
14. IRAN, Esfahan. Sala kolumnowa Meczetu Jameh. (Fot. Bartek Borys)
15. IRAN, Esfahan. Europejczycy byli dla Irańczyków niezłą atrakcją. Po dłuższej obserwacji zostaliśmy poproszeni przez kobietę z córką o wspólną fotografię. (Fot. Bartek Borys)
16. IRAN, Esfahan. Moda damska na Wielkim Bazarze. (Fot. Bartek Borys)
17. IRAN, Esfahan. Wielki Bazar w Esfahanie zlokalizowany jest obok Meczetu Jameh i istnieje od XI wieku n.e. Oferuje niezliczoną ilość towarów i jest pewnego rodzaju centrum usługowo – towarzyskim dla wielu mieszkańców miasta. (Fot. Bartek Borys)
18. IRAN, Esfahan. Typowy irański ogród, pełen drzew i otoczony wysokim murem. Miejsce w którym Irańczycy (choć, jak widać, nie tylko oni ;)) oddają się niekończącym się rozmowom przy herbacie i pysznym tradycyjnym jedzeniu. Od lewej: Latife i jej mąż Reza, wraz z córką Yasaman, a także Marysia i Bartek. Fotografował mąż Yasaman – Mahdy. (Fot. Bartek Borys)
19. IRAN, Esfahan. Jedna z atrakcji Esfahanu, trzęsące się minarety zwane Manur Jomban. Co jakiś czas mężczyzna wchodzi na górę i ku uciesze sporej grupy ludzi, którzy kupili bilet (jedyne 5 tys. riali, czyli ok. 1,25 zł), trzęsie minaretami, które są skonstruowane w taki sposób, by się nie rozpaść. (Fot. Bartek Borys)
20. IRAN, Esfahan. Serial South Park czy firma Lacoste są w Iranie jak najbardziej znane ;) (Fot. Bartek Borys)
21. IRAN, Esfahan. Dwie małe dziewczynki szukają wytchnienia od wszechogarniającego południowego upału. Środek Placu Naghsh-i Jahan, w tle znajduje się Pałac Ali Qapu. (Fot. Bartek Borys)
22. IRAN, Esfahan. Od 11 do 17 w najbardziej upalne dni wszelka aktywność ludzka zamiera. Odpoczynek obok wejścia do meczetu na Placu Naghsh-i Jahan. (Fot. Bartek Borys)
23. IRAN, Esfahan. Kobieta w czadorze odpoczywa przed wejściem do Meczetu Imama, obok młode Iranki. Plaster widoczny jest na wielu nosach irańskich kobiet. Operacje tej części twarzy są w Iranie bardzo popularne. (Fot. Bartek Borys)
24. IRAN, Esfahan. Przejazd po Placu Naghsh-i Jahan to atrakcja nie tylko dla turystów zza granicy, ale i dla Irańczyków. (Fot. Bartek Borys)
Komentarze: 4
Natalia 1 marca 2012 o 20:09
dzięki za miły spacer ;-)
OdpowiedzMaciek 1 marca 2012 o 20:14
Ten tradycyjnie ubrany mężczyzna na zdjęciu nr 9 to mułła, ciekawe czy zdjęcia polskich księży też są tak podpisywane:)
OdpowiedzMichał 1 marca 2012 o 21:09
świetne zdjęcia, super światło na większości, w dobrych momentach robione(pod względem oświetlenia np 9 ). 10 wygląda jak kadr z filmu :D Tylko na niektórych zdjęciach wg mnie zbyt intensywna i trochę pogarszająca zdjęcie winieta 20, 15.
OdpowiedzBartek Borys 2 marca 2012 o 0:50
@ Maciek: się popisałem, dzięki za uwagę ;)
Odpowiedz