Czym jest podróż? Poznawaniem? Odkrywaniem? Podziwianiem? Udowadnianiem sobie czegoś? A może po prostu podążaniem przed siebie? I – z tym dziwnym uściskiem w żołądku – czekaniem na to co będzie za kolejnym zakrętem… Bo często to Droga staje się celem samym w sobie.

Trasa Transfoegarska w Rumunii

1. RUMUNIA, szosa Transfagarska. Miejsce niemal kultowe wśród tysięcy zmotoryzowanych turystów. Choć przez położenie asfaltu straciła nieco ze swojego uroku niesamowitości – to w dalszym ciągu dostarcza masy wrażeń. Pamiętać tylko trzeba o tym, że jak przystało na drogę górską, jest zamknięta przez około 6 miesięcy w roku. (Fot. Mariusz Jajesniak)

Podróż przez Meksyk

2. MEKSYK, Jukatan. Drogi Jukatanu pełne są nie tylko „topes” – w wolnym tłumaczeniu „upierdliwych progów zwalniających”, ale też pojazdów jak żywcem wyjętych z filmów Tarantino. (Fot. Mariusz Jajesniak)

Jazda przez amerykański Nowy Meksyk

3. USA, Nowy Meksyk. Bezkres amerykańskich prerii potrafi przytłoczyć. Warto czasem patrzeć w lusterko, bo szeryf raczej nie ma litości dla „piratów”. (Fot. Mariusz Jajesniak)

Podróż przez 90mile beatch w Nowej Zelandii

4. NOWA ZELANDIA, Wyspa Północna. Ninety Mile Beach – jak sama nazwa wskazuje, plaża ta ma 55 mil długości. Ponoć nie wolno tu wjeżdżać autami z wypożyczalni, są za to regularnie kursujące autokary wycieczkowe, a jakość nawierzchni przewyższa większość tego, co na polskich drogach. (Fot. Mariusz Jajesniak)

Łódką przez Fiji

5. FIJI, Yasawa Islands. Jak na prawdziwą Oceanię przystało, drogi są takie jakie są. (Fot. Mariusz Jajesniak)

Podróż przez Monument Valley w Arizonie

6. USA, Arizona. Droga pośród górek zwanych Monument Valley. Na szczęście nie wszystkie atrakcje są wyasfaltowane, choć wskazane auto z wysokim zawieszeniem – lub auto z wypożyczalni. (Fot. Mariusz Jajesniak)

Ruta 40 - podróż przez Argentynę

7. ARGENTYNA, Los Lagos. Ruta 40 na północ od Bariloche wije się pośród przedgórza Andów. Trasa ta liczy sobie ponad 5000 kilometrów i łączy La Quiaca na pograniczu z Boliwią z Rio Gallegos na południowych krańcach kraju. (Fot. Mariusz Jajesniak)

Zimą przez Alaskę

8. USA, Alaska, Parkway Highway. Mityczna kraina na północy kontynentu słynie z kilku rzeczy. Te najważniejsze to komary ludobójcy, piękna pogoda i bezkresne morze zieleni (nie dotyczy zimy). (Fot. Mariusz Jajesniak)

Salar de Uyuni w Boliwii

9. BOLIWIA, Altiplano. Ponad 10 tysięcy kilometrów kwadratowych płaskiego jak stół Salaru pozwala na wielowariantowe podróżowanie. (Fot. Mariusz Jajesniak)

Poligon wojskowy w Nowej Zelandii

10. NOWA ZELANDIA, Wyspa Południowa. Najlepsze widoki w NZ mają krowy na pastwiskach, a najlepsze trasy wojacy na poligonie w okolicach Mt Cook. (Fot. Mariusz Jajesniak)

Australijski outback. Przez Kata Tjuta

11. AUSTRALIA, Terytorium Północne. Kata Tjuta zwana też The Olgas – to położone niecałe 40 kilometrów na zachód od Uluru formacje skalne. Nieco mniej popularne od Ayers Rock – w niczym jednak nie ustępują swojej słynnej sąsiadce. (Fot. Mariusz Jajesniak)

Amiesze jadą na rowerach

12. USA, Indiana. Choć największe ich skupisko jest w Pensylwanii, to Amisze mają swoje gminy także w innych stanach. Rower to jeden z bardziej zaawansowanych technologicznie pojazdów, jakich używają. Warto wspomnieć, że Mennonici (których odłamem są Amisze) zamieszkiwali przez pewien czas okolice Sowińskiego Parku Narodowego. (Fot. Mariusz Jajesniak)

Podróż przez Chile - zdjęcia

13. CHILE, Patagonia. Pasmo Torres del Paine działa jak magnes na tysiące turystów z całego świata. Choć miejsce to kapryśne, to swoją urodą potrafi zaczarować każdego, kto je odwiedzi. (Fot. Mariusz Jajesniak)

 

Droga przez San Francisco

14. USA, Kalifornia. San Francisco nie bez przyczyny zwane jest Fog City, choć w jednej części miasta mamy fantastyczne widoki, to w drugiej – trzeba się posiłkować broszurką, żeby zobaczyć cel swojej podróży. (Fot. Mariusz Jajesniak)

 

Malownicza droga przez Boliwię

15. BOLIWIA, Altiplano. Jadąc na Salar de Uyuni z Tupizy już drugiego dnia rano zapomina się o celu podróży a żyje drogą, która tak naprawdę sama w sobie staje się celem. (Fot. Mariusz Jajesniak)

Podróż samochodem przez Australię

16. AUSTRALIA, Australia Zachodnia. Okolice Albany. (Fot. Mariusz Jajesniak)

 

Szutrowa droga przez Argentynę

17. ARGENTYNA, Salta. Droga do Cachi, dzięki Bogu niezbyt obszernie opisywana jest w przewodnikach. Dzięki czemu przez całą trasę można spotkać tylko jeden-dwa samochody miejscowych i zero turystów. Spora część trasy to szutrowa droga wijąca się pośród gór. (Fot. Mariusz Jajesniak)

Icefields Parkway - podróż przez Kanadę

18. KANADA, Alberta. Icefields Parkway to jedna z piękniejszych tras widokowych na świecie. Droga prowadzi z parku narodowego Jasper do Banff (lub jak kto woli – na odwrót). Ta część Rocky Mountains jest jak magnes, niestety nie tylko na nas – ilość samochodów z turystami potrafi zepsuć cały urok. (Fot. Mariusz Jajesniak)

 

Richardson Highway na Alasce

19. USA, Alaska. Richardson Highway to jedna z piękniejszych widokowo dróg 50-tego stanu kraju Wuja Sama. Prowadzi z Fairbanks do Valdez. To właśnie w okolicy tego drugiego miasta jest najbardziej spektakularna, jęzory lodowców schodzących niemal do samej drogi i znaki drogowe podziurawione kulami lokalesów (jest co robić w długie zimowe wieczory). (Fot. Mariusz Jajesniak)

Na salarze w Boliwii

20. BOLIWIA, Salar de Uyuni. 25 pasów w każdą stronę… (Fot. Mariusz Jajesniak)

Podróż przez Transylwanię

21. RUMUNIA, Transylwania. Sielsko, po europejsku, całkiem niedaleko… (Fot. Mariusz Jajesniak)

 

Mariusz Jajesniak

Zawodowo pracownik wielkiej korporacji, prywatnie KAOwiec wyprawy W Pogoni Za Szczęściem. Przez niektórych dość dawno uznany za niepoczytalnego.

Komentarze: 9

holomouse 25 lutego 2013 o 13:52

Swietne zdjecia :)
Dodam tylko, ze Menonici mieszkali w Polsce nie tylko w okolicach Sowińskiego PN. Całkiem sporą kolonię mieli pomiędzy Wisłą a Puszczą Kampinoską – więcej tutaj: http://www.kampinoska.waw.pl/historia/mennonici/index.html

Odpowiedz

Patryk 26 lutego 2013 o 9:39

Jedna z najlepszych galerii jakie tu oglądałem!

Odpowiedz

rangzen 4 marca 2013 o 20:32

galeria naprawde przednia!
aż trochę zazdroszcze bo mialem podobny pomysł, tylko jakoś tak brak zapału, a może raczej czasu spowodowało, że poprzebierane fotki tkwią sobie niewykorzystane na dysku :)

Odpowiedz

Patryk 6 marca 2013 o 10:12

Pozwoliłem sobie wrzucić jedno z tych zdjęć na mój „fanpejdż” na FB. Oczywiście z nazwiskiem autora oraz linkiem do strony wpzs.pl

Odpowiedz

Romaniak 22 marca 2013 o 17:03

Szosa Transfogaraska!!!

Odpowiedz

Justyna 1 kwietnia 2013 o 13:28

Rewelacyjna galeria!!! Jedna z lepszych jakie ostatnio widziałam. Aż chce się zapomnieć o śniegu za oknem i ruszyć w drogę… :)

Odpowiedz

Desmond 2 kwietnia 2013 o 8:02

Drogi potrafią zaprzeć dech. Mnie najbardziej przypadła do gustu droga rumuńska. Pewnie niezłe uczucie podróżować tymi serpentynami. Zazdroszczę tych podróży

Odpowiedz

Magda 16 czerwca 2013 o 22:53

piękne zdjęcia:) Piękne podróże:)

Odpowiedz

Pojechana 15 stycznia 2014 o 8:49

Fantastyczna galeria i tak, to prawda, często droga staje się celem samym w sobie :-)

Odpowiedz