Gunung Rinjani zajmuje jedną trzecią indonezyjskiej wyspy Lombok, a jego kaldera ma wymiary sześć na osiem i pół kilometra. W jej sercu rośnie Gunung Baru (Nowa Góra) otoczona wodami jeziora Segara Anak. Dziecko morza – jak je nazwano od morskiego koloru – sięga dwustu metrów głębokości i ukryte jest między sześćsetmetrowymi, stromymi ścianami. Ten widok pozwala wyobrazić sobie skalę wybuchu datowanego na 1257 rok n.e., który uformował kalderę i w rezultacie miał spowodować krótkotrwałe globalne ochłodzenie.

Góra uznawana jest przez muzułmanów Sasak oraz balijskich wyznawców hinduizmu za świętą, z tego powodu odbywają się u jej zboczy pielgrzymki oraz obchody religijne. Dla turystów jednak największą atrakcją jest trekking na szczyt Rinjani i chłonięcie pięknych widoków nad ranem i o zachodzie słońca w miejscach noclegu. Wspinaczka w ciemności na sam szczyt jest dość trudna i nieprzyjemna ze względu na duże ilości kamieni i pyłu oraz spore nachylenie terenu, jednak widok z wysokości 3726 metrów o wschodzie słońca wszystko wynagradza.

Wyprawa na szczyt Gunung Rinjani

1. INDONEZJA, Lombok. Szczyt Gunung Rinjani o świcie. Piękna nagroda za trud wspinaczki. (Fot. Oliwia Papatanasis)

Wyprawa na wulkan w Indonezji przez dżunglę - zdjęcia

2. INDONEZJA, Lombok. Pierwszy dzień wędrówki wiedzie głównie przez parną dżunglę. Sprytne małpy dobrze wiedzą, że gdzie ludzie tam i jedzenie, towarzyszą więc nam prawie do końca wyprawy. (Fot. Oliwia Papatanasis)

Trekking na wyspie Lombok - foto

3. INDONEZJA, Lombok. Na Rinjani można wejść tylko z przewodnikiem, a przewodnicy zatrudniają tragarzy. Dzielni Indonezyjczycy wbiegają na wulkan w japonkach taszcząc jedzenie i namioty. (Fot. Oliwia Papatanasis)

Krajobrazy Indonezji - zdjęcia z podróży

4. INDONEZJA, Lombok. Ponad chmurami wilgotność powietrza i temperatura spadają, mi ta zmiana sprawiła ogromną ulgę. (Fot. Oliwia Papatanasis)

Zdjęcia z podróży do Indonezji - zachód słońca na Lombok

5. INDONEZJA, Lombok. Niesamowity zachód słońca z widokiem na balijski Gunung Agung w miejscu pierwszego noclegu. (Fot. Oliwia Papatanasis)

Sagara Anak - jezioro w Indonezji

6. INDONEZJA, Lombok. O poranku przywitało nas jezioro Segara Anak – kolor wody szybko przypomniał nam czemu zostało nazwane „dzieckiem morza”. (Fot. Oliwia Papatanasis)

Indonezyjskie wulkany - foto

7. INDONEZJA, Lombok. Wyrastający w kraterze stożek zrobił na nas duże wrażenie. (Fot. Oliwia Papatanasis)

Trekking w górach Indonezji - zdjęcia z podróży

8. INDONEZJA, Lombok. Jego wielkość uświadomiły nam dopiero choinki rosnące u jego zboczy. (Fot. Oliwia Papatanasis)

Siarkowe źródła - zdjęcia z Lombok w Indonezji

9. INDONEZJA, Lombok. Chętni mogli popływać w jeziorze po dość długim i stromym zejściu do krateru. Większość jednak zdecydowała się poczekać na kąpiel w gorących źródłach siarkowych zwanych Aik Kalak. (Fot. Oliwia Papatanasis)

Wyprawa przez Indonezję - foto

10. INDONEZJA, Lombok. Po kilku godzinach wędrówki czekał nas kolejny piękny zachód słońca i widok jeziora ozdobionego chmurami. (Fot. Oliwia Papatanasis)

Wulkany na Bali - zdjęcia z Indonezji

11. INDONEZJA, Lombok. Dwa wulkany – zbocza Gunung Rinjani i Agung górujący nad Bali. (Fot. Oliwia Papatanasis)

Trekking na Lombok - zdjęcia z Indonezji

12. INDONEZJA, Lombok. Koło godziny drugiej w nocy wyruszyliśmy na najtrudniejszy fragment trasy – do pokonania było tysiąc osiemdziesiąt siedem metrów przewyższenia. (Fot. Oliwia Papatanasis)

Zdjęcia z trekkingu w górach Indonezji

13. INDONEZJA, Lombok. Po ciemku szło się trudno, a osuwające się podłoże nie ułatwiało wspinaczki – pył i kamienie dostawały się wszędzie. (Fot. Oliwia Papatanasis)

Wschód słońca na Lombok - zdjęcia z Indonezji

14. INDONEZJA, Lombok. Wiele osób myślało o rezygnacji ze zdobywania szczytu – jednak na tych, którzy się nie poddali czekał piękny wschód słońca. (Fot. Oliwia Papatanasis)

Kaldera wulkanu w Indonezji

15. INDONEZJA, Lombok, Strome zbocze kaldery opadające wprost do jeziora, nad chmurami szczyt Gunung Agung. (Fot. Oliwia Papatanasis)

Trekking na indonezyjskiej wyspie Lombok - zdjęcia

16. INDONEZJA, Lombok. Patrząc z góry na kalderę Rinjani nabierało się do niego jeszcze większego szacunku. Jest ogromna. (Fot. Oliwia Papatanasis)

Trekking w górach Indonezji - foto

17. INDONEZJA, Lombok. Dopiero przy zejściu mogliśmy obejrzeć pokonaną trasę. Może i dobrze, bo robiła wrażenie. Po lewej stronie na zboczu można zauważyć sylwetki wspinających się ludzi. (Fot. Oliwia Papatanasis)

Wulkan Gunung Rinjani w Indonezji - foto

18. INDONEZJA, Lombok. Najwyższy punkt znacznie góruje nad kalderą. (Fot. Oliwia Papatanasis)

Pustynny krajobraz na zboczach wulkanu - zdjęcia z podrózy do Indonezji

19. INDONEZJA, Lombok. Nawet w takich warunkach roślinność da sobie radę. Krajobraz trochę pustynny. (Fot. Oliwia Papatanasis)

Krajobrazy Indonezji - wulkan Gunung Rinjani

20. INDONEZJA, Lombok. Z góry znów można było się przekonać w jakim malowniczym miejscu przyszło nam spać poprzedniej nocy. W tym trekkingu piękny jest nie tylko cel wyprawy, ale i cała trasa. (Fot. Oliwia Papatanasis)

Trekking na Gunung Rinjani - foto

21. INDONEZJA, Lombok. Nasze namioty rozstawione nad zboczem Gunung Rinjanji. Po posiłku czekała nas ciężka, niestabilna i pylista droga w dół. Męka dla zmęczonych nóg. (Fot. Oliwia Papatanasis)

Zdjęcia z trekkingu na wulkany Lombok

22. INDONEZJA, Lombok. Trasa do najbliższej miejscowości nie była krótka, jednak zieleń stała się miłą odmianą po ostatnim dniu i pozwoliła oczyścić trochę płuca i nosy z pyłu. (Fot. Oliwia Papatanasis)

Oliwia Papatanasis

Lubi przygody i miejsca, o których najpierw dużo czyta i zapala się do podróży, a następnie kombinuje jak tam dotrzeć. Pewnego dnia dostała do ręki aparat i odważyła się dokumentować otaczające ją podczas podróży widoki, co okazało się być fascynującym zajęciem. Postanowiła rozwijać swój warsztat i na blogu the-ollie.com pokazywać miejsca, które odwiedza. Dokładnie tak jak ona je widzi, pamięta, wspomina.

Komentarze: 3

AgaFru 24 kwietnia 2015 o 20:04

Piękne widoki, piękne zdjęcia!

Odpowiedz

Kinga 24 kwietnia 2015 o 20:04

Cudowne zdjęcia! Jak następnym razem będę w Indonezji, koniecznie muszę dotrzeć na Lombok!

Odpowiedz

Kasia 6 października 2015 o 20:47

Przepiękne widoki! Oglądając takie zdjęcia osoba żyjąca w dużym mieście (jak ja ;p) uświadamia sobie, że na świecie jest jeszcze wiele takich dzikich miejsc nieskażonych postępem cywilizacji..

Odpowiedz