Grupka mężczyzn z nożami wycelowanymi we własną pierś krąży w amoku i próbuje się przebić. Wykonują dziwny taniec w takt muzyki, trzęsą się, wodzą błędnie wzrokiem, czasem pokrzykują. Są w transie. Proste.

A przynajmniej dla Balijczyka, bo chociaż dla Europejczyka jest to pojęcie abstrakcyjne i odległe, w Indonezji stan ten jest jak najbardziej normalny, a taki widok na Bali nie należy do rzadkości. Tancerze zmagają się z duchem, który wszedł w ich ciało. Walka dobra ze złem trwa.

Zwyczaje na indonezyjskiej wyspie Bali

1. INDONEZJA, Bali. Tancerzy nazywamy babuten od słowa buta oznaczającego niewidomy, ponieważ podczas transu stają się oni ślepi na zewnętrzne bodźce, koncentrując się jedynie na sobie i demonie zwanym - Rangda. (Fot. Barbara Kowalewska)

Krwawy rytuał na Bali

2. INDONEZJA, Bali. Chociaż sztylety nie są na tyle ostre, aby mogły wyrządzić dużą krzywdę, nie są to również zabawki (mają mniej więcej ostrość noża do obiadu). Przyciskane do skóry pozostawiają ślad. (Fot. Barbara Kowalewska)

Procesja na Bali - zdjęcia z Indonezji

3. INDONEZJA, Bali. Całej uroczystości zawsze towarzyszy procesja i rytmiczna muzyka bębnów. (Fot. Barbara Kowalewska)

Balijczyk je kwiatki

4. INDONEZJA, Bali. Jeden z tancerzy zrywa w pewnym momencie kwiatek z ozdoby na głowie jednej z kobiet… (Fot. Barbara Kowalewska)

Tancerz z wyspy Bali w Indonezji

5. INDONEZJA, Bali. ... by po chwili wypluć go i dalej oddać się siłowaniu się ze sztyletem. (Fot. Barbara Kowalewska)

Tancerz z Bali przekłuwa się sztyletem

6. INDONEZJA, Bali. Kris to tradycyjny balijski sztylet, zazwyczaj ma pofalowany kształt. Współcześnie używany jest jedynie w przedstawieniach tanecznych i uroczystych ceremoniach. (Fot. Barbara Kowalewska)

Krwawy taniec - zdjęcia z Indonezji

7. INDONEZJA, Bali. Zazwyczaj tancerze używają jednego sztyletu, jednak niektórzy bardziej zdeterminowani mogą mieć ich tyle, ile tylko zdołają utrzymać. (Fot. Barbara Kowalewska)

Zdjęcia z podróży na Bali - uroczystości w wiosce

8. INDONEZJA, Bali. Mimo, że na Bali co chwilę odbywa się jakaś uroczystość religijna, na każdą z nich przygotowywane są pracochłonne ozdoby, stroiki, a ludzie ubierają się odświętnie w tradycyjne stroje. (Fot. Barbara Kowalewska)

Mieszkańcy Bali w trakcie religijnej uroczystości

9. INDONEZJA, Bali. W uroczystościach na Bali uczestniczą całe rodziny. Dzieci od małego uczone są tradycji - może właśnie dlatego religia odgrywa później tak ważną rolę w ich życiu. (Fot. Barbara Kowalewska)

Młodzi mieszkańcy Indonezji

10. INDONEZJA, Bali. Młodzi Balijczycy. Ciekawe ilu z nich w przyszłości będzie potrafiło wejść w trans? (Fot. Barbara Kowalewska)

Tancerz z Bali w transie

11. INDONEZJA, Bali. Tancerze wkładają w trans tyle energii, że po zakończeniu padają na ziemię wyczerpani. (Fot. Barbara Kowalewska)

 

Basia Kowalewska

Studentka psychologii, kinomanka, couchsurferka. O tym jak przez pół roku mieszkała i studiowała w Indonezji możecie przeczytać na jej blogu: Where Is Basia

Komentarze: 2

Obiektywny Obserwator 7 czerwca 2013 o 8:05

Strasznie słabe zdjęcia. Schodzicie na psy.

Odpowiedz

Europcar Polska 29 lipca 2013 o 11:35

Nie rozumiem wcześniejszego komentarza. Większość z tych zdjęć jest bardzo dobra. Nie ma tu kokieterii i cukierkowej ułudy, ale autentyczna sytuacja. Kolory rewelacyjne, i głębią doznan tych gości.
ja daje plus zdjeciom

Odpowiedz