Jesteśmy miłośnikami gór i podróży, szczególnie po południowej i wschodniej części Europy, więc prędzej czy później musieliśmy trafić do Albanii. A ona… jak żadne inne miejsce, w którym byliśmy, od razu zainspirowała nas do tworzenia.

Nasza przygoda z Albanią zaczęła się w 2011 roku, kiedy to razem ze Speleoklubem Bielsko-Biała uczestniczyliśmy w wyprawie poświęconej eksploracji jaskiń w albańskich górach Prokletije. Po tym wyjeździe powstał pomysł na połączenie pasji – gór, podróży i filmowania – i stworzenie filmowego przewodnika po Albanii. Od tamtego czasu sukcesywnie powiększamy swoją wiedzę oraz zbieramy materiały dotyczące Albanii, pragnąc się nimi podzielić, ponieważ chcemy obalić stereotypy na temat tego kraju. Nawiązaliśmy kontakt z Towarzystwem Polsko-Albańskim, a dzięki niemu – w wieloma osobami, które podzieliły się z nami swoimi albańskimi doświadczeniami. Obecnie jesteśmy na etapie organizacji naszego ostatniego wyjazdu, a zarazem możemy się pochwalić już pierwszym zmontowanym materiałem.

Albanię uważamy za wschodzącą gwiazdę Europy, jeśli chodzi o regiony turystyczne. Już dzisiaj wzdłuż wybrzeża znajdziemy bardzo ciekawe ośrodki turystyczne o przyzwoitym standardzie. Nieco inna sytuacja ma miejsce w głębi kraju, na terenach górskich, gdzie brak profesjonalnej infrastruktury turystycznej, dopiero w ostatnich latach Polacy zaczęli znakować tam szlaki. Naszym zdaniem ten kontrast jest wielkim atutem Albanii, ponieważ możemy wybrać się tam na miłe wakacje, a także przeżyć prawdziwą przygodę. Albania kryje w sobie niesamowity potencjał i każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Góry Prokletije

1. ALBANIA, Góry Prokletije. Na miłośników gór czekają dzikie, nieprzetarte szlaki i upragniona cisza. (Fot. Tomasz Szopa)

Widok na Szkodrę

2. ALBANIA, Szkodra. Mury zamku Rozafa. Widok na miasto. (Fot. Tomasz Szopa)

3. ALBANIA, Szkodra. Zamek Rozafa. Tomek w czasie kręcenia filmu. (Fot. Karolina Juroszek)

Zamek Rozafa w Szkodrze

4. ALBANIA, Szkodra. Zamek Rozafa. Nasza przyjaciółka Lule, która wiele nam opowiedziała o swoim kraju. (Fot. Karolina Juroszek)

Meczet w Szodrze

5. ALBANIA, Szkodra. W Albańskich miastach rano obudzą cię śpiewy z meczetów. (Fot. Tomasz Szopa)

Przełęcz Llogara

6. ALBANIA, Przełęcz Llogara. Drogi wzdłuż wybrzeża są bardzo dobre, część przejedziemy nawet autostradą. (Fot. Tomasz Szopa)

Albańskie plaże

7. ALBANIA, Himara. W Albanii poza plażami piaszczystymi znajdziemy plaże kamieniste oraz klify. (Fot. Karolina Juroszek)

Apollonia - archeologiczny zabytek

8. ALBANIA, Apollonia. Historia Albanii sięga starożytności, trwają tam badania archeologiczne. (Fot. Karolina Juroszek)

Spotkania z Albańczykami

9. ALBANIA. Po drodze spotkaliśmy mnóstwo naprawdę sympatycznych i gościnnych ludzi. (Fot. Tomasz Szopa)

Panorama Albanii o zachodzie słońca

10. ALBANIA. W oczekiwaniu na zachód słońca. (Fot. Karolina Juroszek)

Karolina Juroszek i Tomasz Szopa

Jesteśmy miłośnikami gór i podróży, szczególnie po południowej i wschodniej części Europy, więc prędzej czy później musieliśmy trafić do Albanii. A ona jak żadne inne miejsce, w którym byliśmy, od razu zainspirowała nas do tworzenia - i tak zaczął powstawać filmowy przewodnik "Kierunek Albania".

Ostatnie posty

Komentarze: (1)

rem 27 września 2015 o 10:57

Apetyczna ta wasza Lule jest ;))) wlasnie wrocilem i ja z Albanii. Brdzo przyjemny kraj i ludzie. Pozdrawiam

Odpowiedz