Mongolia to nie tylko bezkresne zielone stepy i błękitne niebo. To kraina dzikich gór, krystalicznie czystych rzek i jezior oraz gorącej pustyni. To kraj zachwycający pięknem przyrody i gościnnością ludzi, w którym podczas kolejnych podróży zawsze odkrywam coś nowego.

Mongolskie bezdroża

1. MONGOLIA, gdzieś w ajmaku dzawchańskim. Podróżowanie po tym kraju wymaga przemierzania setek kilometrów po nieutwardzonych drogach… i bezdrożach. (Fot. Jakub Czajkowski)

Rzeka w Mongolii

2. MONGOLIA, okolice Terkhiin Tsagaan Nuur. Jedna z licznych rzek płynących w szerokich dolinach. (Fot. Jakub Czajkowski)

Góry Changaj w Mongolii

3. MONGOLIA, Góry Changaj. Podczas wedrówki na najwyższy szczyt tego pasma, Otgon Tenger, można natknąć się na formacje skalne wprost z Wyspy Wielkanocnej… (Fot. Jakub Czajkowski)

Pustynia Gobi, Mongolia

4. MONGOLIA, gdzieś w ajmaku południowogobijskim. Na południu kraju rozciąga się druga pod względem powierzchni pustynia świata – Gobi. Dominują tu rozległe, kamienisto-żwirowe płaskowyże. (Fot. Jakub Czajkowski)

Płonące Klify na Pustyni Gobi

5. MONGOLIA, Pustynia Gobi. Bayanzag, miejsce znane też jako Płonące Klify. To tutaj po raz pierwszy odnaleziono skamieniałe jaja dinozaurów. (Fot. Jakub Czajkowski)

Wydmy Khongoryn Els na Pustyni Gobi

MONGOLIA, Pustynia Gobi. Park Narodowy Gurvansaikhan obejmuje między innymi jedne z najwyższych wydm świata zwane Khongoryn Els (Śpiewające Piaski).

Dolina Orkhon

7. MONGOLIA, niedaleko wodospadu Orkhon. Krajobraz doliny najdłuższej mongolskiej rzeki – Orkhon. (Fot. Jakub Czajkowski)

Mongolskie góry

8. MONGOLIA, niedaleko wodospadu Orkhon. Duża przejrzystość powietrza sprawia, że nawet znacznie oddalone szczyty wydają sie być w zasięgu ręki. (Fot. Jakub Czajkowski)

Jurty w Mongolii

9. MONGOLIA, okolice Terkhiin Tsagaan Nuur. Jurty – to najlepsze schronienie dla ludzi żyjących w surowym, kontynentalnym klimacie. (Fot. Jakub Czajkowski)

Okolice Tsetserleg w Mongolii

10. MONGOLIA, niedaleko Tsetserleg. Coraz częściej, obok niezmienionej od setek lat konstrukcji mongolskiej jurty, można zobaczyć kolektory słoneczne… (Fot. Jakub Czajkowski)

Zdjęcia z podróży do Mongolii. Rzeka Orhon

11. MONGOLIA, rzeka Orkhon. Takie mosty zdarzają się nadal rzadko. Zwykle rzeki przekracza się szukając dogodnego przejazdu przez wodę. (Fot. Jakub Czajkowski)

Kharkhorin w Mongolii. Zdjęcia z podróży

12. MONGOLIA, Kharkhorin. Pogoda na stepie potrafi zmieniać się bardzo szybko. Często zdarza się doświadczyć czterech pór roku w ciągu jednego dnia… (Fot. Jakub Czajkowski)

Malownicze jezioro Chubsuguł w Mongolii

13. MONGOLIA, jezioro Chubsuguł. Z południowego brzegu jeziora widać jego odległy o ponad sto kilometrów północny kraniec i ośnieżone szczyty Sajanów. (Fot. Jakub Czajkowski)

Brzegi jeziora w Mongolii

14.MONGOLIA, jezioro Chubsuguł. W głębokim na prawie 270 m zbiorniku, znajduje się blisko 70 % zasobów słodkiej wody Mongolii… (Fot. Jakub Czajkowski)

Khovsogol Lake in northern Mongolia

15. MONGOLIA, jezioro Chubsuguł. Przez Mongołów zwane morzem, jest jednym z najczystszych jezior na świecie. Akwen wraz z okolicznymi górami objęty jest ochroną w postaci parku narodowego. (Fot. Jakub Czajkowski)

Zdjęcia z podróży do Mongolii. Góry Chubsugulskie

16. MONGOLIA, Góry Chubsugulskie. Widok na jezioro ze szczytów rozciągających się na jego zachodnim brzegu. (Fot. Jakub Czajkowski)

Krajobrazy Mongolii to nie tylko pustynia

17. MONGOLIA, Góry Chubsugulskie. Szczyty tego pasma wznoszą się kilkaset metrów ponad taflę jeziora (1645 m n.p.m.). (Fot. Jakub Czajkowski)

Wyprawa w mongolskie góry

18. MONGOLIA, Góry Chubsugulskie. Dziewicza tajga i krystalicznie czyste potoki – na to możemy liczyć zapuszczając się w głąb gór. (Fot. Jakub Czajkowski)

Jakub Czajkowski

Geograf, który połączył pracę z pasją odkrywania świata. Lubi wędrować samotnie po górach i odkrywać nowe miejsca w Azji, fascynuje go dzika przyroda > www.jakubczajkowski.com

Ostatnie posty

Komentarze: 12

Aga Sawala Doberschuetz 18 maja 2012 o 11:28

powiemy – jak najbardziej!!!

Odpowiedz

Monika Lyszkiewicz 18 maja 2012 o 11:43

jestem za :D

Odpowiedz

Artur Traczyk 18 maja 2012 o 16:53

Cuuuudnie. Byłem, widziałem… można się zakochać.

Odpowiedz

SERWIS KONSULARNY 18 maja 2012 o 19:11

dziko

Odpowiedz

Marcin Klimkiewicz 18 maja 2012 o 22:51

zajebiste foty

Odpowiedz

Michał 19 maja 2012 o 14:00

Świetne zdjęcia, świetne kolory i światło (8-jak na stadionie ta trawa :D) no i jakie przestrzenie !

Odpowiedz

Pawel Zalewski 20 maja 2012 o 7:49

Przepięknie! Muszę się wybrać.

Odpowiedz

Anna Dominika Woźniak 20 maja 2012 o 22:06

Gratulacje Kuba :) Skąś te foty znam ;)

Odpowiedz

Kuba 30 maja 2012 o 5:20

Dziekuje, ciesze sie ze sie podoba. Mongolia jest fantastyczna, polecam sie tam wybrac.

Pozdrowienia z Tadzykistanu
Kuba

Odpowiedz

karol 21 września 2012 o 19:25

witam. Super fotki… jaki aparat/obiektyw? :)

Odpowiedz

Kuba 22 września 2012 o 2:24

Czesc, obiektywy sigma 17-70 i canon 24-105.

Pozdrowienia

Odpowiedz

Rafał 6 grudnia 2016 o 12:37

Świetne zdjęcia :-)

Odpowiedz