Mostar i Sarajewo to miasta wyjątkowe. Z jednej strony przypominają o wielokulturowości byłej Jugosławii, z drugiej są żywą pamiątką, choć w różnym stopniu, rozpadu tego państwa w wyniku wojny domowej, która pochłonęła wiele ofiar.

Obok siebie stoją tu meczety i kościoły, obok napisów w alfabecie łacińskim możemy spotkać również te w alfabecie arabskim. Jednak ani cerkwi ani napisów w cyrilicy, atrybutów które mogły przypomnieć o obecności ludności prawosławnej na tym obszarze, już nie zobaczymy. Znajdziemy je dopiero „za granicą”, w Republice Serbskiej, tej ze stolicą w Banja Luce, nie w Belgradzie.

My jednak zapraszamy na krótki spacer po katolickiej i muzułmańskiej części Bośni i Hercegowiny. Fotografie, autorstwa Marii Pajek, są efektem naszej podróży po Bałkanach w lipcu 2012 roku.

Stary most w Mostar

1. BOŚNIA, Mostar. Stary Most, najbardziej charakterystyczne miejsce w mieście. Zburzony przez armię chorwacką w czasie wojny domowej w 1993 roku. Ponownie otwarty w 2004 r. (Fot. Maria Pajek)

Widok na Mostar

2. BOŚNIA, Mostar. Widok na miasto z 24 – metrowego minaretu przy meczecie Karadjozbeg, zbudowanego w drugiej połowie XVI w. (Fot. Maria Pajek)

Stara część Mostaru

3. BOŚNIA, Mostar. Stare Miasto ma niewątpliwy urok, a wąskie uliczki pełne ludzi, dźwięków, zapachów i kolorów nie pozwolą nam szybko go opuścić. (Fot. Maria Pajek)

Mieszkańcy Bośni

4. BOŚNIA, Mostar. Młodzi chłopcy skaczący ze Starego Mostu. Jak “głosi” Wikipedia – czynią to aby udowodnić swoją męskość. Z naszych obserwacji wynika, że zbieranie pieniędzy ‘za skok’ również ma niebagatelne znaczenie. (Fot. Maria Pajek)

Wystawa fotograficzna Wade'a Goddarda

5. BOŚNIA, Mostar. Wieża obok Starego Mostu skrywa wystawę fotografii autorstwa Wade’a Goddarda. Ten Nowozelandczyk w wieku 22 lat znalazł się w pogrążonym działaniami wojennymi Mostarze. Jego zdjęcia A.D. 1992 robią duże wrażenie. (Fot. Maria Pajek)

Polacy w Bośni

6. BOŚNIA, Mostar. Napis zachęcający turystów z Polski do zakupów. Zorganizowanych grup naszych rodaków, przyjeżdżających z nieodległego Dubrownika, w Mostarze nie brakuje. (Fot. Maria Pajek)

Muzułmański cmentarz w Mostarze

7. BOŚNIA, Mostar. Muzułmański grób na cmentarzu obok meczetu Karadjozbeg. Na zdecydowanej większości nagrobków widnieje data śmierci „1993”. (Fot. Maria Pajek)

Herbata podana w turecki sposób

8. BOŚNIA, Mostar. Herbata „po turecku” w charakterystycznych małych szklaneczkach jest w muzułmańsko – katolickiej części federacji Bośni i Hercegowiny bardzo popularna. (Fot. Maria Pajek)

Uliczne koty

9. BOŚNIA, Mostar. Liczba kotów na ulicach Mostaru jest… niepoliczalna. Te zwierzaki towarzyszą nam na każdym kroku, od placu przy meczecie, przez starą część miasta po Stary Most. (Fot. Maria Pajek)

Napisy na murach w Bośni

10. BOŚNIA, Mostar. 95 lat zwycięstwa nad faszyzmem. Napisy na murach w Mostarze zdecydowanie częściej nawiązują do ideologii lewicowej niż chociażby w Serbii, gdzie popularniejsze są hasła w stylu „Kosowo je Srbija”. (Fot. Maria Pajek)

Flaga Bośni i Hercegowiny

11. BOŚNIA, Mostar. Flaga Bośni i Hercegowiny i bośniackiej armii na cmentarzu przy ul. Marszałka Tito. (Fot. Maria Pajek)

Ruiny w Mostarze

12. BOŚNIA, Mostar. Ruiny budynku zniszczonego w czasie wojny domowej. Ślady tego konfliktu od zrujnowanych budowli po ślady kul można znaleźć na każdym kroku. (Fot. Maria Pajek)

Stare miasto w Sarajewie

13. BOŚNIA, Sarajewo. Ulica Mule Mustafe Baseskije 5 minut po burzy. Stara część miasta ma cechy charakterystyczne dla architektury dawnych Austro – Węgier… (Fot. Maria Pajek)

Minarety w Bośni

14. BOŚNIA, …oraz Imperium Osmańskiego, o czym świadczą chociażby wszechobecne minarety. Mimo dużych nakładów finansowych na odbudowę miasta wciąż można znaleźć wiele zniszczonych bądź zaniedbanych budynków. (Fot. Maria Pajek)

Tramwaj w Sarajewie

15. BOŚNIA, Sarajewo. Trawmaj na przystanku Baščaršija, tuż przy głównym wejściu na sarajewskie stare miasto. (Fot. Maria Pajek)

Plac Gołębi, Sarajewo

16. BOŚNIA, Sarajewo. Plac Gołębi na starym mieście. Wielu ludzi karmi te ptaki, zwłaszcza w sytuacji gdy niedrogo można kupić dla nich pokarm od miejscowych sprzedawców. Z tego powodu czasem trudno jest znaleźć na placu choć trochę wolnej od gołębi przestrzeni. (Fot. Maria Pajek)

Sarajevo Film Festiwal

17. BOŚNIA, Sarajewo. Sarajevo Film Festiwal to jedna z wielu, ale nie jedyna, atrakcja która czeka w bośniackiej stolicy. W Sarajewie trudno się nudzić, zwolennicy muzeów, teatrów czy koncertów znajdą tu coś dla siebie. (Fot. Maria Pajek)

Ulice Sarajewa

18. BOŚNIA, Sarajewo. Ferhadija, główny deptak miasta, pełen klubów, restauracji, sklepów oraz – oczywiście – ludzi. (Fot. Maria Pajek)

Kościół w Sarajewie

19. BOŚNIA, Sarajewo. Kościół św. Antoniego. Architektura katolicka sąsiaduje bardzo często z islamską. Tuż obok znajduje się meczet Careva. (Fot. Maria Pajek)

uniwersytet w sarajewie

20. BOŚNIA, Sarajewo. Wydział Prawa Uniwersytetu w Sarajewie. Budynek pochodzi z połowy XIX wieku. (Fot. Maria Pajek)

Akademia Sztuki w Sarajewi

21. BOŚNIA, Sarajewo. Akademia Sztuki w Sarajewie. Do budynku prowadzi nas charakterystyczny most na rzece Miljaćka. (Fot. Maria Pajek)

Coffee Shop w Sarajewie

22. BOŚNIA, Sarajewo. Coffee [tutaj akurat „Caffe”

Ulice Sarajewa

23. BOŚNIA, Sarajewo. W lipcu 1995 roku bośniaccy Serbowie zamordowali ponad siedem tysięcy bośniackich muzułmanów, którzy schronili się przed serbskim wojskiem w małym miasteczku Srebrenica. Pamięć o tym wydarzeniu jest do dziś bardzo silna. (Fot. Maria Pajek)

Cmentarz w Sarajewie

24. BOŚNIA, Sarajewo. Cmentarz ofiar wojny domowej. Na środku znajduje się grób byłego prezydenta Aliji Izetbegovicia, który w 1995 roku w Dayton podpisał (reprezentując bośniackich muzułmanów) ze Slobodanem Miloseviciem i Franjo Tudjmanem porozumienie, które formalnie kończyło konflikt. (Fot. Maria Pajek)

Ruiny w Sarajewie

25. BOŚNIA, Sarajewo. Jedna z ruin przy ulicy Baseskije. (Fot. Maria Pajek)

Maria Pajek

Studentka grafiki. Fotografuje od trzech lat, specjalizuje się w portretach. Kocha podróże i dobrą muzykę. Więcej zdjęć można znaleźć na jej stronie

Komentarze: 5

Człowiek Przygoda 10 września 2012 o 9:23

Mhm. Właśnie się przymierzałem aby napisać co nieco o Mostarze. Ładne zdjęcia, ale bardziej taka foto relacja.
Przydało by się napisać gdzie można wypić najlepszą kawę w mieście, o rzemieślnikach robiących ręcznie zestawy do parzenia kawy które są niesamowite i sam mam jeden u mnie w domu na ławie, ciekawostki w postaci rzeki Neretwy, że jak się będzie szło wzdłuż jej brzegu to ona zmienia kolor. Mnie przede wszystkim zauroczyły ciemne alejki które do tej pory są nieruszone przez ludzką rękę i widać na nich dziury po kulach z karabinu, a czasem i większego działka. Ale zdjęcia na Bdb :)

Odpowiedz

Wojciech Pietrzak 10 września 2012 o 11:19

Człowieku Przygodo, to jest galeria, nie artykuł. Dlatego też i warstwy tekstowej niewiele. Zapraszamy natomiast do opisania, z chęcią poczytamy o tych ciemnych alejkach, o rzemieślnikach i Twoich wrażeniach :)

Odpowiedz

Człowiek Przygoda 10 września 2012 o 12:45

Wojtku, zauważyłem że to galeria chyba o tym też wspomniałem :) Artykuł o Mostarze i Sarajewie napiszę i podzielę się z tobą moimi wrażeniami może Ci się przyda i innym czytelnikom w przyszłości podczas zwiedzania :)

Odpowiedz

Michał 10 września 2012 o 22:40

Ta część Europy musi być niesamowicie ciekawa a te zdjęcia tylko nakręcają apetyt na Bałkany !!

Odpowiedz

Naokolo Zawsze Blizej 21 lipca 2013 o 10:32

BiH z latwoscia mozna zwiedzic autostopem:)

https://www.facebook.com/NaokoloZawszeBlizej

Odpowiedz