Naadam – mongolskie igrzyska
Coroczny festiwal Naadam to największe święto w Mongolii. Do Ułan Bator, przyjeżdżają wtedy tysiące ludzi z najdalszych zakątków kraju oraz wielu turystów, by uczestniczyć w wielkim festynie, który towarzyszy zawodom.
Uczestnicy festiwalu Naadam mierzą swoje siły w trzech konkurencjach: zapasach, łucznictwie i jeździe konnej. Dwie pierwsze odbywają się na stadionach w centrum Ułan Bator, a ostatnia na otwartym stepie, 40 kilometrów od stolicy.

01. MONGOLIA, Ułan Bator. Zapaśnicy w tradycyjnych mongolskich strojach oczekują na swoją kolej, by stanąć do walki. (Fot. Katarzyna Kipigroch-Paczek)

02. MONGOLIA, Ułan Bator. Tradycyjny strój zawodnika składa się z odkrywającej pierś kamizelki, zwanej zodog, oraz skąpych majtek, shuudag. (Fot. Katarzyna Kipigroch-Paczek)

03. MONGOLIA, Ułan Bator. Masywni zawodnicy, często stają do walki przeciwko cherlawym chłopcom, bo podczas zawodów nie ma podziału na kategorie wagowe. (Fot. Katarzyna Kipigroch-Paczek)

04. MONGOLIA, Ułan Bator. Walkę wygrywa zawodnik, który zmusi przeciwnika do dotknięcia ziemi jakąkolwiek częścią ciała, poza stopami i rękami. (Fot. Katarzyna Kipigroch-Paczek)

05. MONGOLIA, Ułan Bator. Całe rodziny przyjeżdżają kibicować swoim ulubieńcom, tu: dziewczynka z namalowaną na policzku flagą Mongolii. (Fot. Katarzyna Kipigroch-Paczek)

06. MONGOLIA, Ułan Bator. Na festiwalu królują tradycyjne stroje, w tym mongolskiebuty z krowiej skóry, z wyszywanymi aplikacjami, tak zwane gutul.(Fot. Katarzyna Kipigroch-Paczek)

07. MONGOLIA, Ułan Bator. Po kilku godzinach zapaśniczych walk, na trybunach pozostają jedynie najbardziej zagorzali kibice. (Fot. Katarzyna Kipigroch-Paczek)

08. MONGOLIA, Ułan Bator. Łucznicy występują w 10-osobowych drużynach, a każdy z zawodników ma do wykonania 4 strzały. Co najmniej 33 strzały każdej drużyny muszą trafić do celu. (Fot. Katarzyna Kipigroch-Paczek)

09. MONGOLIA, Ułan Bator. Mężczyźni wykonują strzały z odległości 75m od celów. (Fot. Katarzyna Kipigroch-Paczek)

10. MONGOLIA, Ułan Bator. Tradycyjny mongolski łuk zbudowany jest z trzech warstw: brzozowego rdzenia, warstwy rogu (kozła lub bawoła) oraz płytki ze ścięgien zwierzęcych. (Fot. Katarzyna Kipigroch-Paczek)

11. MONGOLIA, Ułan Bator. Zawodnik w tradycyjnym stroju w drodze na swoją pozycję strzelecką. (Fot. Katarzyna Kipigroch-Paczek)

12. MONGOLIA, Ułan Bator. W zawodach łuczniczych z powodzeniem biorą udział również kobiety. (Fot. Katarzyna Kipigroch-Paczek)

13. MONGOLIA, Ułan Bator. Wielokrotna zwyciężczyni Naadamu w skupieniu przygotowuje się do oddania strzału. (Fot. Katarzyna Kipigroch-Paczek)

14. MONGOLIA, Ułan Bator. 30-kilometrowy wyścig odbywa się na otwartym stepie, więc publiczność może zobaczyć jedynie końcowy odcinek morderczego biegu.(Fot. Katarzyna Kipigroch-Paczek)

15. MONGOLIA, Ułan Bator. Kibice skryci pod parasolami, w upale oczekują na mecie na zaledwie kilkuletnich dżokejów. (Fot. Katarzyna Kipigroch-Paczek)

16. MONGOLIA, Ułan Bator. Konie mongolskie, choć bardzo małe, są duma narodową i każdy mieszkaniec stepu zaczyna jeździć konno, gdy tylko nauczy się chodzić. (Fot. Katarzyna Kipigroch-Paczek)
Komentarze: 2
Michał 17 października 2012 o 21:23
Ciekawe zdjęcia ale i niesamowicie ciekawe zawody, nigdy o tym nie słyszałem. Ten 30 kilometrowy wyścig z 14tego zdjęcia to jest bieg czy konno ??
Kasia i Marcin 20 października 2012 o 10:04
Wyścig konny. Na Naadamie rozgrywane są tylko trzy główne konurencje: zapasy, łucznictwo i właśnie wyścigi konne.