Raz do roku, w maju, w niewielkim miasteczku Azambuja w środkowej Portugalii, ma miejsce niezwykłe widowisko. Przez kilka dni z rzędu sześć byków jest wypuszczanych na ulice…

Jednak nie jest to gonitwa jak słynne encierro w hiszpańskiej Pampelunie, w którym zwierzęta biegną wyznaczoną trasą z metą na arenie byków goniąc grupę śmiałków. W Portugalii wypuszczanie byków nie ma formy biegu przez miasto, jednak emocje towarzyszące zdarzeniu są równie duże. Podobne wydarzenia odbywają się w wielu innych miejscowościach w regionie Ribatejo w różnych miesiącach.

Tradycja wypuszczania byków na ulice jest kultywowana od wieków. Wzięła się stąd, że gdy campino przeganiali byki przez wieś w drodze na i z pastwiska, ludzie dla rozrywki uciekali przed zwierzętami. Dzisiejsze uroczystości w dużej mierze mają na celu oddanie hołdu ludziom pracującym z bydłem.

Przygotowania do gonitwy byków ulicami Azambuji

1. PORTUGALIA, Azambuja. Przygotowania zaczynają się kilkanaście dni przed rozpoczęciem obchodów. Wzdłuż ulic stawiane są drewniane barykady, okna zasłaniane są deskami. Każdy mieszkaniec na własny koszt zabezpiecza elewację swojego domu. Wszystkie najmniejsze boczne uliczki zostają zagrodzone, jednak w taki sposób, aby zostawić szczelinę, przez którą zmieści się człowiek, ale nie byk. Balkony dekorowane są ozdobnymi kocami i gałązkami palmowymi, a nad ulicami powiewają chorągiewki. Na ulice wysypywana jest kilkucentymetrowa warstwa piasku. (Fot. Tomek Głuszak)

Portugalscy kowboje

2. PORTUGALIA, Azambuja. Campino – portugalscy kowboje, poganiacze bydła. Noszą tradycyjne stroje w jakich od lat pracują pasterze bydła w regionie Ribatejo. Każdy dzierży długą lancę zakończoną ostrym, metalowym szpicem. Są pośród nich przedstawiciele trzech pokoleń. (Fot. Tomek Głuszak)

Przygotowania do gonitwy byków - foto

3. PORTUGALIA, Azambuja. Campino przepędzają stado byków i wołów przez ogrodzoną część miasta. (Fot. Tomek Głuszak)

Byki na portugalskich ulicach

4. PORTUGALIA, Azambuja. Na dźwięk wystrzału byki wypuszczane są jeden po drugim. Każdy z nich umieszczany jest w innej, odseparowanej części miasta. (Fot. Tomek Głuszak)

Walka z Bykami - foto

5. PORTUGALIA, Azambuja. Rogi rozwścieczonego byka uderzają raz za razem w drewnianą barykadę, która po każdym ciosie nieco się odchyla. Wiwatujący tłum, który się za nią schronił, wydaje radosny okrzyk po każdym ciosie. (Fot. Tomek Głuszak)

Uliczna corrida - zdjęcia z Portugalii

6. PORTUGALIA, Vila Franca de Xira. Co chwilę ktoś przebiega obok czarnej góry mięśni usiłując ją klepnąć, jak podczas zabawy w berka. Byk próbuje gonić śmiałków, lecz tym zawsze udaje się wskoczyć na płot. Czasem w ostatnim momencie. (Fot. Tomek Głuszak)

Coroczne święto byków w Portugalii - fotoreportaż

7. PORTUGALIA, Azambuja. Byk słyszy prowokujące okrzyki z każdej strony, przez co czasem zdezorientowany nie wie na czym skupić uwagę. (Fot. Tomek Głuszak)

Byki na ulicach Vila Franca Xira, Portugalia

8. PORTUGALIA, Vila Franca de Xira. Z lewej: byk tuż przed zadaniem ciosu w balustradę. Z prawej: mężczyzna okrzykami i tupaniem próbuje sprowokować zwierzę do szarży w swoją stronę. (Fot. Tomek Głuszak)

Walka z bykiem - uliczna corrida - foto

8. PORTUGALIA, Vila Franca de Xira. Od czasu do czasu ktoś łapie byka za ogon i kręci się za nim rysując butami kręgi na piasku. Taki wyczyn zostaje nagrodzony gromkimi brawami i okrzykami. (Fot. Tomek Głuszak)

Ucieczka przed bykiem w trakcie ulicznej gonitwy - zdjęcia z Portugalii

9. PORTUGALIA, Azambuja. W gotowości do wskoczenia na ogrodzenie. (Fot. Tomek Głuszak)

Byk, corrida - foto

10. PORTUGALIA, Vila Franca de Xira. Po ulicy nie biega potulne, udomowione ciele, lecz wielka, agresywna góra mięśni z ostrymi rogami i instynktem każącym atakować wszystko co się rusza. (Fot. Tomek Głuszak)

Portugalska corrida - zdjęcia

11. PORTUGALIA, Azambuja. Zgromadzona publiczność oczekuje widowiskowych akcji. (Fot. Tomek Głuszak)

Dzieci oglądaja uliczną gonitwę byków - zdjęcia z Portugalii

12. PORTUGALIA, Azambuja. W tych specyficznych zabawach biorą udział prawie wyłącznie mężczyźni, zarówno nastolatkowie, jak i ci w sile wieku. Jednak wśród widowni zgromadzonej na ogrodzeniach znajdują się również kobiety i dzieci, także te najmłodsze. Z głośników leci portugalska muzyka, panuje atmosfera rodzinnego festynu. (Fot. Tomek Głuszak)

Portugalscy torreadorzy - foto

13. PORTUGALIA, Azambuja. Młodzi torreadorzy dwójkami wychodzą naprzeciw agresywnej bestii. Jako mulety używają kocy, kurtek czy parasoli, którymi potrząsają prowokująco. (Fot. Tomek Głuszak)

Uliczna corrida - zdjęcia z Portugalii

13. PORTUGALIA, Azambuja. Gdy byk nadbiega śmiałkowie usuwają się z linii szarży jak profesjonaliści, obiegają go i powtarzają manewr. Dokładnie wiedzą na co mogą sobie pozwolić, widać że nie robią tego pierwszy raz. Zdają sobie sprawę z tego, że byk jest szybki ale ma ograniczoną zwinność. Wiedzą, że zwierzę ważące ponad siedemset kilogramów nie jest w stanie momentalnie przyspieszyć, co raz po raz wykorzystują. (Fot. Tomek Głuszak)

Groźny byk w trakcie ulicznej corridy

14. PORTUGALIA, Azambuja. Gdy byk uderza rogami w barierę, na której stoisz, nogi miękną a serce podchodzi do gardła. To co dla turysty wygląda na niewiarygodny wyczyn, na mieszkańcach zdaje się nie robić większego wrażenia. (Fot. Tomek Głuszak)

Torreador amator w ulicznej walce z bykiem

15. PORTUGALIA, Vila Franca de Xira. Pozornie niewinna zabawa z bykiem jest w rzeczywistości bardzo niebezpieczna. Biorący udział w spektaklu wiele ryzykują. Ubodzenie rogami czy stratowanie może skończyć się tragicznie. Lecz mimo to chętnych na zademonstrowanie swojej odwagi jest wielu. (Fot. Tomek Głuszak)

Ucieczka przed rozwścieczonym bykiem - foto

16. PORTUGALIA, Azambuja. Ulica zapełnia się ludźmi, gdy byk przebiega na jej drugi koniec. Lecz gdy tylko zwierzę się odwraca wszyscy w popłochu wskakują na ogrodzenie. (Fot. Tomek Głuszak)

Tatuaż z bykiem

17. PORTUGALIA, Vila Franca de Xira. Tauromachia jest głęboko zakorzeniona w świadomości mieszkańców. Wielu uczestników wydarzenia nosi koszulki z wizerunkiem byka, nad drzwiami niektórych domów i barów można zauważyć malowidła byków, zdarzają się też bycze tatuaże. Mieszkańcy zdają się być dumni z tej wieloletniej tradycji. (Fot. Tomek Głuszak)

Groźne byki podczas tradycyjnej gonitwy - zdjęcia z Portugalii

18. PORTUGALIA, Azambuja. Dźwięk dzwonków zapowiada bliski koniec przedstawienia. Wydobywa się on z dzwonków pasterskich przypiętych do szyj wołów, w towarzystwie których byki, jeden po drugim, zaganiane są do zagród. Obecność wołów wpływa uspokajająco na zmęczonego ale ciągle agresywnego byka. (Fot. Tomek Głuszak)

 

Tomek Głuszak

Lubi być w drodze. Poza spontanicznymi podróżami z plecakiem wolny czas zajmują mu wspinaczka, góry, fotografia i perkusja.

Komentarze: Bądź pierwsza/y