Pacu Jawi, to nie są tylko zawody, to kwintesencja kultury Minangkabau, grupy etnicznej zamieszkujących Sumatrę Zachodnią. Ludzie Minang czują się związani poprzez tradycję z krowami, a zwłaszcza bawołami. To bawół i jego zwycięstwo nad Jawajczykami dało początek ich historii, a kształt jego rogów znaleźć można w tradycyjnych dachach domów i strojach kobiet.

Wyścig byków na Sumatrze

1. INDONEZJA, Batusangkar. Pacu Jawi - wyścigi krów to tradycyjne zawody ludu Minangkabau, grupy etnicznej zamieszkującej Sumatrę Zachodnią. (Fot. Hanka Kurczyna)

Pacu Jawi to wyścigi byków. Biegną parami, ciągnąc za sobą jeźdźca, którego zadaniem jest utrzymać równowagę stojąc tylko na bambusowych ramach, wspartych na grzbietach zwierząt i trzymając się jedynie ich ogonów. Pędzą poprzez pole ryżowe zalane wodą. Dystans to zazwyczaj kilkaset metrów, ale to jak szybko, czy w linii prostej i czy z jeźdźcem dotrą do mety zadecyduje o wyniku. Zwycięzcą jest nie człowiek, a byk. Po wygranej jego cena wzrasta nawet kilkukrotnie, a właściciel zyskuje poważanie i szacunek wśród lokalnej ludności.

Zawody Pacu Jawi odbywają się tylko na Sumatrze i tylko w jej zachodniej części, w mieście Batusangkar. Nigdzie indziej. Batusangkar to miasto królewskie, gdzie znajdował się pałac (jego replika jest jednym z najważniejszych atrakcji turystycznych regionu) i były to zapewne zawody królewskie.

Zawody pacu Jawi w Indonezji

2. INDONEZJA, Batusangkar. Chłopcy marzący o zostaniu dżokejem zdobywają doświadczenie pomagając podczas zawodów. (Fot. Hanka Kurczyna)

Wyścig w błocie na Sumatrze

3. INDONEZJA, Batusangkar. Zawodnicy pędzą na oślep przez pola ryżowe zalane wodą . (Fot. Hanka Kurczyna)

Mieszkaniec Sumatry gryzie byka w ogon

4. INDONEZJA, Batusangkar. Czasem, aby pośpieszyć krowy zawodnicy „podgryzają” ich ogony. Gest ten jest też manifestacją kunsztu i zdolności jeźdźca. (Fot. Hanka Kurczyna)

Wyścig w błocie - zdjęcia z Sumatry

5. INDONEZJA, Batusangkar. Nie zawsze byki biegną w jednej linii. Wtedy zawodnicy szybują tuż ponad powierzchnią wody. (Fot. Hanka Kurczyna)

Wyścig na polach ryżowych w Indonezji

6. INDONEZJA, Batusangkar. Pacu Jawi odbywają się zawsze po zbiorach ryżu, trzy razy do roku. Po zakończonych zawodach pola zostaną ponownie obsadzone. (Fot. Hanka Kurczyna)

Zawodnik Pacu Jawi

7. INDONEZJA, Batusangkar. Po zakończonym biegu ciało zawodnika całkowicie pokryte jest błotem. (Fot. Hanka Kurczyna)

Pokryty błotem mężczyzna z Sumatry

8. INDONEZJA, Batusangkar. Błoto dostaje się wszędzie, do oczu, nosa i ust. (Fot. Hanka Kurczyna)

Zdjęcia z Indonezji - zawody Pacu Jawi

9. INDONEZJA, Batusangkar. Błotne rydwany. (Fot. Hanka Kurczyna)

Pacu Jawi to atrakcja turystyczna Sumatry - zdjęcia

10. INDONEZJA, Batusangkar. Pacu Jawi odbywa się tylko w jednej miejscowości Batusangkar, nigdzie więcej na świecie. (Fot. Hanka Kurczyna)

Fotoreporterzy na zawodach Pacu Jawi w Indonezji

11. INDONEZJA, Batusangkar. Od czasu, gdy Malezyjczyk Wei Seng Chen wygrał WordPress Photo 2013, zawody stały się bardzo popularne wśród fotografów, zwłaszcza z Malezji. (Fot. Hanka Kurczyna)

Zawodnik Pacu Jawi - foto

12. INDONEZJA, Batusangkar. Najstarszy zawodnik ma za sobą ponad pięćdziesiąt lat doświadczenia. (Fot. Hanka Kurczyna)

Wyścigi bawołów - foto z Sumatry

13. INDONEZJA, Batusangkar. Najstarszy zawodnik, lokalna legenda, w spektakularnym biegu. (Fot. Hanka Kurczyna)

Zawodnicy wyścigów Pacu Jawi na Sumatrze - foto

14. INDONEZJA, Batusangkar. Zawodnicy czekają na swoją kolej. Ci, którzy właśnie zakończyli bieg trzęsą się z zimna pomimo trzydziestopięciostopniowego upału.. (Fot. Hanka Kurczyna)

Zdjęcia z zawodów Pacu Jawi w Indonezji

15. INDONEZJA, Batusangkar. Zawodnik niesie bambusową ramę, która stanowi jedyne podparcie w czasie biegu. (Fot. Hanka Kurczyna)

Podróż na Sumatrę - zdjęcia

16. INDONEZJA, Batusangkar. Właściciel krowy towarzyszy jej podczas odpoczynku po biegu. (Fot. Hanka Kurczyna)

Szalone wyścigi w błocie - foto

17. INDONEZJA, Batusangkar. Dżokeje stojąc na bambusowych ramach opartych na grzbietach krów pędzą przed siebie trzymając się jedynie ogonów. (Fot. Hanka Kurczyna)

Dzieci z Sumatry bawią się w błocie - zdjęcia z podróży do Indonezji

18. INDONEZJA, Batusangkar. Lokalne dzieciaki wykorzystują czas, gdy dorośli są zajęci zawodami, do zabawy w błocie. (Fot. Hanka Kurczyna)

Wyścigi byków na Sumatrze - foto z podróży do Indonezji

19. INDONEZJA, Batusangkar. Zwycięzcą nie jest jeździec, a byk. Cena takiego zwierzęcia rośnie nawet o dwieście, trzysta procent. Na zakończenie wyścigu zwierzęta prowadzone są w kolorowej procesji, przy akompaniamencie muzyki, przystrojone girlandami kwiatów i osłonięte błyszczącymi pelerynami, ogłaszając triumf byka i dumę jego właściciela. (Fot. Hanka Kurczyna)

Hanka Kurczyna

Marzycielka, włóczykij, kolekcjonerka ludzi i opowieści. Dużo czyta i robi dużo zdjęć. Nałogowo gubi rzeczy i siebie. Ostatnio zgubiła się na trzy lata na Sumatrze. www.swiatloczula.com / www.savetitanarum.wixsite.com

Komentarze: Bądź pierwsza/y