– Ja jednak sobie nie poradzę – powiedziałam do męża, patrząc na kupiony przed momentem bilet. – Poradzisz sobie! – przekonywał. Wierzył we mnie bardziej niż ja w samą siebie. Byłam pewna, że sobie nie poradzę.

Wyjeżdżałam po raz pierwszy sama, tak daleko i na tak długo. Na prawie pięć miesięcy do Ameryki Środkowej, o której nie wiedziałam niemal nic. Dręczyły mnie wciąż te same obawy: że się nie dogadam (nie znałam języka hiszpańskiego), że się zgubię już na lotnisku (słabo u mnie z orientacją w terenie), zastanawiałam się czy będę bezpieczna (przecież wszyscy wkoło przekonywali, że Gwatemala, Salwador, Meksyk i Honduras to kraje opanowane przez gangi i kartele narkotykowe). Przychodzi jednak czasem taki dzień w życiu, w którym czujesz, że musisz wyjechać. Po prostu musisz, potrzebujesz tego. Wówczas przestaje się liczyć wszystko i choć strach jest – i zawsze będzie – w końcu tylko ludzie bez wyobraźni się nie boją, to kupujesz bilet, stwierdzając, że będziesz się martwić później.

O kraju, do którego się jedzie, można przeczytać w przewodniku, na portalach internetowych, popytać innych na forach podróżniczych. Ale co z obawami? Ja, kobieta miałam wyruszyć w świat w pojedynkę. Mimo że podróż kobiety ogólnie nie różni się aż tak bardzo od podróży mężczyzny, to w szczegółach jednak różnice można dostrzec.

Jako kobieta, która miała wyruszyć w świat sama, potrzebowałam więc rady nie od mężczyzny, lecz od innych kobiet. Potrzebowałam usłyszeć od nich, że to wcale nie takie niebezpieczne jak wszyscy mówią, że da się, że sobie poradzę. Szukałam więc kobiet podróżujących w pojedynkę. Szukałam u nich wsparcia. W końcu wyjechałam i już wtedy, gdy byłam w drodze i potem po powrocie wciąż dostawałam maile z pytaniami od potencjalnych podróżniczek: Jak to zrobić? Jak zacząć? Jak przełamać strach?

I tak zrodził się pomysł TRAMPEK – Spotkań Podróżujących Kobiet, które mają dawać odpowiedzi na te pytania i wiele innych, mają rozwiewać wątpliwości, łagodzić strach, dawać wsparcie i pozwolić uwierzyć, że wyjechać wcale nie jest tak trudno, trzeba tylko chcieć i odważyć się na ten pierwszy krok.

1.5 TRAMPKI – Spotkania Podróżujących Kobiet to pierwsza edycja w Warszawie, ale druga ogólnie. Pierwsza, dwudniowa, miała miejsce w Gdańsku na przełomie lutego i marca tego roku. Gdańsk jest i pozostanie rodzimym miejscem Trampek. Jednak lawina zapytań o wydarzenie i zaproszeń do zorganizowania siostrzanych spotkań w innych miastach, skłoniły mnie do zorganizowania ich również w Warszawie. Już 27 września, od 10 rano, będzie można posłuchać dziewięciu prezentacji kobiet, które zwykle podróżują w pojedynkę. Będzie o podróżach z dziećmi, o wyjazdach rowerowych, o tym jak zorganizować trekking do Nepalu, o sztuce improwizacji w trakcie podróży, o tym jak przestać się bać i wyjechać.

Wraz ze wszystkimi prelegentkami postaramy się odpowiedzieć na dręczące Was obawy. Nazwa spotkań może sugerować, że są to spotkania tylko dla kobiet i to głównie do nich faktycznie są skierowane, ponieważ to panie mają zwykle więcej obaw, uważając, że na kobietę w podróży czyha więcej niebezpieczeństw niż na mężczyznę. Nie zamykamy się jednak na panów, których serdecznie zapraszamy. Wstęp jest wolny dla wszystkich.

Spotykamy się już 27 września, w sobotę, w Cafe 8 stóp przy ul. Ratuszowej 2 w Warszawie.

PROGRAM
SOBOTA 27 września 2014 10.00 – 22.00

 • 10.00 – 10.15 otwarcie
 • 10.15 – 11.05 Martyna Skura Chiny dla początkujących, czyli jak wyjechać do pracy w Chinach
 • 11.15 – 12.30 Ewelina Domańska Sama w górach oraz krótki warsztat z orientacji w terenie
 • 12.40 – 13.30 Anita Demianowicz Nie bój się. Jedź!
 • 13.40 – 14.30 Magda Jończyk Jak przygotować się na trekking w Nepalu
 • Przerwa 14.30 – 15.00
 • 15.00 – 15.50 Ola Wysocka O podróżach z dzieckiem
 • 16.00 – 16.50 Aldona Klebowska Jedzenie w podróży
 • 17.00 – 17.50 Joanna Kędzierska Jak zorganizować wyjazd rowerowy
 • 18.00 – 18.50 Dorota Chojnowska Czeczenia – o improwizacji w podróży
 • 19.00 – 19.50 Małgorzata Maniecka Autostopem po Antypodach
 • 19.50 – 24.00 Losowanie nagród i afterparty z dj’ką

Organizator: www.banita.travel.pl
Więcej szczegółów na: www.trampki.travel.pl

Anita Demianowicz

Ukończyła kilka kierunków studiów, długo szukała własnej drogi. Od 2012 roku, wydaje się, że jest w końcu na tej właściwej. Wyjechała po raz pierwszy sama, na pięć miesięcy do Ameryki Środkowej, co uświadomiło jej, że nie ma rzeczy niemożliwych. Pracuje jako dziennikarz – freelancer. Prowadzi bloga Banita – podążam swoją drogą.

Komentarze: Bądź pierwsza/y