Ostatnią zimę spędziłam w śniegach i mrozach północnej Norwegii. Chcę się z Wami podzielić widokami, jakie zaskakiwały mnie podczas krótkich ciemnych dni i długich kolorowych nocy.

Do Norwegii pierwszy raz pojechałam autostopem. Trafiłam tam z wizją zarobienia kupy kasy (jak chyba każdy ;)). Wyszło na to, że podczas tej podróży, będąc w jednym z najdroższych państw świata przez trzy miesiące, wydałam raptem 3,50 PLN, rozdzieliłam się z kompanem, trafiłam na wolontariat na psytransowym festiwalu odbywającym się na wyspie Værøy na Lofotach, dotarłam ze złapanym na stopa Niemcem na Nordkapp i koniec końców znalazłam wspaniałych przyjaciół, którzy dali mi pracę na końcu świata – w maleńkiej miejscowości Mørsvikbotn, w północnej Norwegii.

Dzięki tej historii, udało mi się, z pomocą wcześniej wspomnianej rodziny, dostać stałą pracę właśnie w tych okolicach. Łącznie w Norwegii spędziłam prawie półtora roku. Pierwsze lato było spełnieniem pogodowych marzeń, później lodowa kraina pokazała swoje chłodne oblicze i nie szczędziła śniegów, mrozów, deszczu, chmur i wspaniałej zorzy polarnej!

Północna Norwegia zimą - foto

1. NORWEGIA, Bodø. Dużo nalatałam się w tę i z powrotem z Norwegii do Polski i z Polski do Norwegii. Zimą czasem mogłam podziwiać przepiękne wschody z samolotu, bo z ziemi widać było jedynie niebo usłane dywanem chmur, który nie pozwalał na przedarcie się ani jednego promienia ciepłego słońca… (Fot. Martyna Piasecka)

Zdjęcia z podróży po północnej Norwegii

2. NORWEGIA, Bodø, Løpsmarka. Zazwyczaj jednak zima ukazywała śnieg, lód, chmury i wszelkie odcienie błękitów. Surowy i mroźny krajobraz przeszywał aż do szpiku kości. Jednak mając taki widok z okna, jak ten, łatwo przetrwać pogodowe niedogodności i oglądać świat przez szybę, z ciepłej, domowej kanapy. (Fot. Martyna Piasecka)

Zdjęcia z północnej Norwegii - foto Martyna Piasecka

3. NORWEGIA, Bodø, Keiservarden. Na szczęście czasem można jeszcze było ujrzeć słońce. Głównie ten przywilej zarezerwowany był dla twardych piechurów, którzy nie bali się wejść na pobliski szczyt, by móc podziwiać zachodzące słońce. (Fot. Martyna Piasecka)

Zima w Norwegii - zdjęcia z północy kraju - foto Martyna Piasecka

4. NORWEGIA, Arstaddalsdammen. Takie widoki towarzyszyły mi codziennie w pracy (pracowałam w pobliżu tamy, wysoko w górach, gdzie budowana była elektrownia wodna). To zdjęcie o dziwo było zrobione w maju, gdy u nas w Polsce można było się już wygrzewać w promieniach wiosennego słońca i podziwiać budzącą się do życia przyrodę. (Fot. Martyna Piasecka)

Mørsvikbotn w Norwegii. Niesamowite zimowe zdjęcia z podróży

5. NORWEGIA, Mørsvikbotn. Zimą w Norwegii można podziwiać wspaniałe widowiska zachodzącego i wschodzącego słońca. Pomimo, że byłam w miejscu, gdzie przez dwa miesiące słońce w ogóle nie pokazywało się zza horyzontu, to w dalszym ciągu mogłam być świadkiem prawdziwych widowisk świetlnych. (Fot. Martyna Piasecka)

Norwegia, malowniczy zachód słońca - zdjęcia z podróży

6. NORWEGIA, Mørsvikbotn. Krajobraz widniejący na zdjęciu miałam dosłownie na wyciągnięcie ręki. Wystarczyło wyjrzeć przez okno, by zobaczyć, że zaczyna się przedstawienie zachodzącego słońca, założyć milion warstw, czapki, rękawiczki, szybko złapać aparat i wybiec na dwór, by uwiecznić np. taki zachód. (Fot. Martyna Piasecka)

Mørsvikbotn w Norwegii - zima na fotografiach

7. NORWEGIA, Mørsvikbotn. Zimą panował przeraźliwy, ciągły mrok więc wszyscy w koło chodzili przygnębieni. Zdarzały się na szczęście momenty, które sprawiały, że trud i wysiłek włożony w przetrwanie mrozów w domu, został wynagradzany pięknymi widokami zachodzącego słońca, które okrywało magicznym światłem całą okolicę. (Fot. Martyna Piasecka)

Północna Norwegia zimą - zdjęcia z podrózy - Martyna Piasecka

8. NORWEGIA, Mørsvikbotn. Czasem, gdy pogoda nie odstraszała deszczem lub przeszywającym do szpiku kości mrozem, pozwalałam sobie na spacery w głąb fiordu na tzw. fjære. Trzeba było jednak uważać, gdyż przypływy i odpływy w Norwegii są dwa razy dziennie i można zostać zaskoczonym przez wracającą i nagle napływającą zewsząd wodę. (Fot. Martyna Piasecka)

Zachód słońca na północy Norwegii - foto

9. NORWEGIA, Mørsvikbotn. Czasem zachody słońca przerastały najśmielsze oczekiwania. (Fot. Martyna Piasecka)

Norwegia, krajobrazy Mørsvikbotn

10. NORWEGIA, Mørsvikbotn. Gdy słońce przestało wychylać się zza horyzontu, szukałam przynajmniej ułamków sekund, by móc ujrzeć światło i kolory na niebie. Zima zimą, ale przecież nie można siedzieć ciągle w domu! Jeśli pogoda pozwalała i wiatr był spokojny, wybieraliśmy się na wycieczki w głąb fiordu, już nie piesze, a łódką. Eksploracja wybrzeża czasem owocowała w ciekawe znaleziska. Np. kości foki. (Fot. Martyna Piasecka)

NORWEGIA, Mørsvikbotn - zdjęcia z podróży

11. NORWEGIA, Mørsvikbotn. Gdy nadszedł czas, kiedy słońce zaczęło pokazywać się zza horyzontu, wybieraliśmy się na wycieczki, by móc nacieszyć oczy okrytymi słonecznymi promieniami górskimi widokami. (Fot. Martyna Piasecka)

NORWEGIA, Mørsvikbotn - góry północnej Norwegii

12. NORWEGIA, Mørsvikbotn. Wracające z zimowego letargu słońce można było najpierw oglądać na zboczu najbardziej charakterystycznej na tym obszarze góry. (Fot. Martyna Piasecka)

Kobbvatnet, północna Norwegia - foto

13. NORWEGIA, Kobbvatnet. Z nadmorskiego Mørsvikbotn wystarczyło wsiąść do samochodu i przejechać ok. dziesięciu minut tunelem pod pasmem górskim, by znaleźć się w całkiem innym wymiarze krajobrazu. Kobbvatnet zimą było zdecydowanie zimniejsze (czasem nawet o piętnaście stopni (!)), nie ma tu dostępu do łagodzącego klimat morza. Jest tu zaś jezioro Njuorjojávri otoczone strzelistymi górami. (Fot. Martyna Piasecka)

Zorzxa polarna w Norwegii - foto

14. NORWEGIA, Mørsvikbotn, Salhus. Zaskakująca zorza polarna, przypominająca twarze na niebie. To jedna z pierwszych zórz, które było mi dane zobaczyć. Spełnienie marzeń! Niezapomniane przeżycie! (Fot. Martyna Piasecka)

NORWEGIA, Kobbvatnet, zorza polarna - foto

15. NORWEGIA, Kobbvatnet. Gdy w środku nocy przyjechaliśmy w to miejsce, termometr w samochodzie pokazywał minus dwadzieścia siedem stopni (!). Chyba nigdy w życiu nie byłam cieplej ubrana, jednak pomimo przygotowania, nie dało się wysiedzieć na zewnątrz dłużej niż parę minut bez przerw, podczas których ogrzewaliśmy się w samochodzie. Warto było jednak wymarznąć dla takiego fantastycznego widowiska! (Fot. Martyna Piasecka)

NORWEGIA, Beiarn, magia zorzy polarnej - zdjęcia z podróży na północ

16. NORWEGIA, Beiarn. Do pracy zazwyczaj jeździłam w nocy, by nie tracić wolnego czasu w domu. Dzięki temu, czasem trafiały się zjawiskowe pokazy zorzy polarnej, w pięknej scenerii, z dala od znanych kątów. (Fot. Martyna Piasecka)

Mørsvikbotn - Krajobrazy północnej Norwegii

17. NORWEGIA, Mørsvikbotn. Rodzina, u której mieszkałam, codziennie odwoziła swoje dziecko do szkoły mieszczącej się ok. dwudziestu – trzydziestu kilometrów od domu. Często wolałam wstać trochę wcześniej i zabrać się z nimi, by rankiem móc napatrzyć się na piękne, surowe i mroźne krajobrazy, czasem spowite w porannej mgle i okryte pastelowymi kolorami listopadowego słońca. (Fot. Martyna Piasecka)

Północna Norwegia - zdjęcia z zimowej podróży

18. NORWEGIA, Mørsvikbotn. Dla takich widoków warto wstać wcześniej z ciepłego łóżka i wskoczyć do zimnego auta. Wschody słońca potrafią zapierać dech w piersiach. Zwłaszcza te listopadowe w Norwegii. (Fot. Martyna Piasecka)

Martyna Piasecka

Skończona turystka ;), miłośniczka podróży bez planu, spełniająca swoje marzenia, nosząca cały swój dobytek na plecach i wożąca się głównie autostopem. Aparat towarzyszy mi w każdej sekundzie podróży. Fotograf w Martyna Piasecka Photography i autorka bloga Catching Dreams.

Komentarze: 65


Hello 8 kwietnia 2025 o 20:45

ubawn LlPbrMi GfdZq CEAE

Odpowiedz


John 9 kwietnia 2025 o 16:11

GjDlcq KCAZBt EjnpMGSL THytB

Odpowiedz

Thomasacces 10 kwietnia 2025 o 17:57

Транспортировка и перемещение грузов в офисах или лабораториях, есть дополнительное навесное оборудование.
Оптимальный выбор напрямую зависит от характера рабочего груза. На стоимость будут значительно влиять грузоподъемность и максимальная высота подъема.
Гидравлический подъемный стол SMARTLIFT PT 150A (г/п 150 кг; 740×450 мм; 0.74 м)
Грузоподъёмность: 100 кг. Высота подъёма: 1220 мм. Размер стола: 700х445 мм. Колеса: 125х40 мм. Гарантия: 15 месяцев.
Подъемный стол с рольгангами.
Гидравлический подъемный стол OXNY-100 способен поднять до 1000 кг на высоту 1,01 м всего за 16 секунд.

Odpowiedz


Williamwaype 12 kwietnia 2025 o 9:08

Join Abacus Market and connect with a secure online community
Explore Abacus Market, the hidden web’s top pick
Abacus Market Mirror

Odpowiedz


marketing 12 kwietnia 2025 o 15:02

Как ЗОЖ-блогеру начать зарабатывать и масштабироваться в multilevel marketing?

? Я знаю очень много примеров, когда соцсети не помогали бизнесу масштабироваться и увеличивать продажи. И хотя вроде бы люди всё делали правильно, достойных результатов не было.
? Меня это сначала обескураживало: “Как так? Что происходит?” Пока я не понял одной элементарной вещи.
? Как привлечь внимание к себе в соц.сетях?
? Как получать десятки входящих заявок?
? Как привлекать в команду осознанных людей, а не „уснушек” и „сетевых бабочек”?

» https://multi-level-marketing.ru/

» https://t.me/s/siberian_wellnass_rf

Дело в том, что все запросы, которые мы получаем от квалифицированных специалистов, — это результат работы системы, состоящей из множества элементов. Вы контролируете эти элементы и можете целенаправленно влиять на них.

Odpowiedz

criar conta na binance 15 kwietnia 2025 o 19:26

Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.

Odpowiedz

Thomasacces 16 kwietnia 2025 o 12:44

Модели, представленные в действующем каталоге, подходят для эксплуатации в помещении и на улице. Подъёмным механизмом является гидравлическая система (домкрат), которая приводит в движение столешницу. Стол гидравлический передвижной за счёт колёсного основания и 4 колёс. Для управления используется удобная ручка. Колёса с удобным ножным тормозом.
Вы можете оценить товар.
Конструкцию стола отличает повышенная устойчивость, плавное регулирование уровня подъема и достаточная мобильность.
Удлиненная платформа для поднятия громоздких агрегатов и механизмов.
Гидравлические подъёмные столы с ножничным механизмом используются для подъема тяжелых грузов и последующего их удержания на высоте. Как правило, устанавливаются на складах, в цехах крупных промышленных предприятий, сервисных мастерских и местах отгрузки товаров.
Гидравлические столы совершают оперативный подъем различных грузов на небольшую высоту. Они используются в складских помещениях, на промышленных предприятиях, погрузочно-разгрузочных пунктах, в лабораториях.

Odpowiedz

Registrera 17 kwietnia 2025 o 3:16

Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.

Odpowiedz

binance referencní bonus 21 kwietnia 2025 o 11:51

I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.

Odpowiedz

binance 26 kwietnia 2025 o 10:13

Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.

Odpowiedz

binance 26 kwietnia 2025 o 22:59

Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?

Odpowiedz