Jeszcze kilka dni i znów nadejdą Święta Bożego Narodzenia. Wymieniać związane z nimi symbole można by długo. Jednym jest puste krzesło pozostawiane przy stole dla niespodziewanego gościa. Zaraz, dlaczego puste? Krzesło, tak jak flaszka, lepiej, gdy jest pełne.

Z podobnego założenia wyszli zapewne członkowie CouchSurfing Team, którzy zachęcają do dzielenia się swoim domem także, a może szczególnie, w święta.

Akcję pod nazwą Adopt a couchsurfer for Christmas promują w mailach do członków społeczności, na stronie portalu oraz na facebooku. Pomysł powstał w głowie pewnego młodego Portugalczyka, który zauważył, że wielu obcokrajowców przebywających w jego kraju, z różnych powodów nie wraca do rodzinnych domów. Założył grupę na portalu, a potem CouchSurfing Team przejęło pieczę nad rozpropagowaniem i usprawnieniem akcji. Dodatkowo zachęcają, by po świętach podzielić się kanapowymi historiami.

Jak wypełnić święta couchsurfingowym duchem? To proste: przyjmijcie jednego lub dwóch cudzoziemców na kolację wigilijną, a może i na obiad w pierwszy dzień świąt, aby mogli spróbować regionalnych potraw, z lokalną rodziną. Nie wymaga to ogromnego wysiłku, a pozwoli poczuć komuś pozytywną atmosferę.

To nie pierwszy i z pewnością nie ostatni taki spontaniczny pomysł społeczności CS’a. Prawdę mówiąc, jest ich tyle, że powstał osobny kanał na portalu pokazujący jak kanapowi surferzy robią w społecznościach pozytywne fale. A o tym już niedługo opowiemy na peronie.

Świątecznego surfowania!

Jagoda Pietrzak

Jagoda Pietrzak

Lubi ciekawe historie i zmieniający się krajobraz. Od pewnego czasu próbuje wrócić z Bliskiego Wschodu. Robi mapy i Peron4.

Komentarze: 3

Kuba Fedorowicz 22 grudnia 2010 o 16:53

świetna idea, może nie nowa w samym zamierzeniu, ale wyraźnie w nowym wykonaniu i z nową siłą dzięki CS i facebook’owi! Z swojej strony mogę powiedzieć iż prawdą jest to, że perspektywa zmienia się w podróży. Gdy wrócę do kraju na wiele rzeczy będę patrzeć inaczej, także i na to puste miejsce przy stole w wigilię..

pozdrawiam z krańca świata,
wesołych świąt dla calego peronu

Odpowiedz

Jagoda Pietrzak 22 grudnia 2010 o 17:23

Wesołych i Tobie, Kuba!
od całego peronu ;)

Odpowiedz

Ewa Serwicka 22 grudnia 2010 o 22:55

Bardzo dobra idea, którą zamierzam wprowadzić w życie za parę dni, dam znać, co z tego wyszło :) Wesołych z Dominikany!

Odpowiedz