Valparaiso to jedno z najbardziej kolorowych miast świata i jednocześnie kulturalna stolica Chile. Autobusy z Santiago jeżdżą tu co dwadzieścia minut. Latem to najbardziej oblegany kurort chilijski. Bez obaw jednak – każdy znajdzie miejsce dla siebie. Firmy przewozowe dwoją się i troją, by zabrać i zadowolić wszystkich pasażerów.

Valparaiso to swego rodzaju latynoskie “muzeum pod gołym niebem”. Obok gospodarczych walorów i nadmorskiego położenia, to właśnie wielkie murale i malowidła ścienne przyciągają większość podróżników. Te są niemal wszędzie, od małych wejść do domów i sklepów, po wielkie ściany budynków, nawet te trudno dostępne.

To wielka galeria sztuki przedstawiająca praktycznie wszystko, co się da, którą można zwiedzać całą dobę i która zmienia się co chwila dzięki lokalnej bohemie artystycznej. Nie ma dnia, aby nie pojawił się nowy obraz ścienny.

Miasto dzięki temu wygląda jak puzzle z kolorowych domków. Barwy są jaskrawe, pełne słonecznej energii. Prosty i efektowny pomysł, by tchnąć życie w zdegradowane uliczki. Paradoksalnie, nowy i niepomalowany budynek wprowadza dziwny dysonans, wśród kolorowych wymalowanych sąsiadów.

Graffiti w chilijskim Valparaiso - foto

1. CHILE, Valparaiso. Miasto graffiti i bohemy artystycznej. (Fot. Sebastian Placzek)

Street Art w Chile. Valparaiso

2. CHILE, Valparaiso. Na malunki i różnego formy street-artu można się natknąć wszędzie. (Fot. Sebastian Placzek)

Valparaiso - podróż po Chile

3. CHILE, Valparaiso. Gdzieś w centrum miasta. (Fot. Sebastian Placzek)

Spacer po Valparaiso. Zdjęcia z podróży do Chile

4. CHILE, Valparaiso. Najbardziej kolorowe miasto świata. (Fot. Sebastian Placzek)

Jak kolorowe są ściany budynków Valparaiso, tak bogata i kolorowa jest historia tego miasta. Po odzyskaniu przez Chile niepodległości w 1818 r. Valparaiso, dzięki swojemu położeniu, stało się głównym portem dla statków okrążających przylądek Horn. Po otwarciu Kanału Panamskiego w 1914 roku, łączącego oceany Spokojny i Atlantycki, sytuacja się zmieniła. Znaczenie Valparaiso jako portu zmalało, jednak obecnie jest nadal największym portowym miastem na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej. Miasto często doświadczało tragicznych wydarzeń. Do dziś niewiele kolonialnych budowli przetrwało liczne najazdy piratów, groźne burze, ogień i wielokrotne niszczenie przez trzęsienia ziemi często występujące w tym rejonie.

Osiedlająca się ludność budując domy niemal przylepione do otaczających zatokę wzgórz, starała się przeciwstawić trzęsieniom ziemi, tworząc budowle o najdziwniejszych konstrukcjach. Na niektóre ze wzgórz można się dostać specjalnymi kolejkami ascensores. Prawdziwa przygoda, szczególnie, gdy trafi się na trzeszczącą i sprawiającą wrażenie, że to jeden z ostatnich jej, a przy okazji i naszych, kursów. Są one jednak elementem lokalnego kolorytu niczym żółte taksówki w Nowym Yorku czy tramwaje w Lizbonie.

Podróż doi Chile. Bary w Valparaiso

5. CHILE, Valparaiso. W mieście znajduje się niezliczona ilość klimatycznych kafejek i małych barów. (Fot. Sebastian Placzek)

Valparaiso - portwe miasto w Chile

6. CHILE, Valparaiso. Miasto ma bardzo niewiele wspólnego z turystycznym miasteczkiem pełnym plażowiczów. (Fot. Sebastian Placzek)

Kręte uliczki Valparaiso - zdjęcia z Chile

7. CHILE, Valparaiso. Im dalej w górę, tym bardziej ulice zamieniają się w labirynt wąskich i krętych uliczek. (Fot. Sebastian Placzek)

Zdjęcia z podrózy do Chile, Valparaiso

8. CHILE, Valparaiso. Zabudowania miasta ciągną się wzdłuż portu. (Fot. Sebastian Placzek)

Wzgórza Valparaiso pokrywa istny labirynt małych uliczek, niezliczonych schodów, krętych przejść i ślepych zaułków. Trzeba się tu urodzić, by bezbłędnie znaleźć drogę. Ruch uliczny przytłacza na równi z upałem. Zacne trolejbusy, stare busy i busiki zatrzymywane machnięciem ręki, kolebią się powoli wśród ulicznych sprzedawców i maszerujących we wszystkie strony mieszkańców. Ruchliwe centrum Valparaiso może przytłoczyć, podobnie jak zatłoczony jest jego port i plaża gęsta od opalonych ciał w sąsiednim Vina dal Mar.

Polecamy: Sztuka uliczna w malezyjskim George Town

Typowe dla całej Ameryki Południowej jest to, że na każdym kroku można spotkać psy. Pojedynczo, w parach czy większych grupkach. Te chilijskie nieco jakby śnięte letnim upałem. I chyba tylko tutaj można spotkać wystawione dla nich budy. Z oknami, szybkami i nieraz kwiatkami w doniczkach wokół nich. Zupełnie tak, jakby psom w Valparaiso udzielała się twórcza atmosfera miasta i dzięki temu miały dar postrzegania estetyki otoczenia. Może tu się takie rodzą?

Ameryka Południowa, Valparaiso w Chile

9. CHILE, Valparaiso. Stare miasto wpisane jest na listę zabytków UNESCO. (Fot. Sebastian Placzek)

Panorama Valparaiso w Chile - zdjęcia z podróży

10. CHILE, Valparaiso. Panorama miasta. (Fot. Sebastian Placzek)

Podróż przez Amerykę Południową - port w Valparaiso

11. CHILE, Valparaiso. Port w Valparaiso zaliczany jest do najważniejszych w Ameryce Południowej. (Fot. Sebastian Placzek)

Chilijskie Valparaiso - zdjęcia z podrózy przez Ameryke Południową

12. CHILE, Valparaiso. W ciągu swej wieloletniej historii miasto było wielokrotnie niszczone przez trzęsienia ziemi. (Fot. Sebastian Placzek)

Street art w Chile, Valparaiso

13. CHILE, Valparaiso. Na urok i wyjątkowość Valparaiso wpływa wszechobecna sztuka uliczna. (Fot. Sebastian Placzek)

Uliczna partia szachów, Valparaiso w Chile

14. CHILE, Valparaiso. Uliczny relaks. (Fot. Sebastian Placzek)

Ameryka Południowa, sztuka uliczna w Chile

15. CHILE, Valparaiso. Sztuka uliczna jest obecna niemal wszędzie. (Fot. Sebastian Placzek)

Graffiti w Ameryce Południowej, Chile

16. CHILE, Valparaiso. W 1996 roku Sting napisał i skomponował utwór „Valparaiso“. (Fot. Sebastian Placzek)

Ulica w Valparaiso, podróż przez Chile i Amerykę Południową

17. CHILE, Valparaiso. Choć to drugie co do wielkości miasto w kraju, nie ma tu wielkomiejskiego zgiełku. (Fot. Sebastian Placzek)

Zakamarki Valparaiso w Chile - foto

18. CHILE, Valparaiso. Idealne dla marzycieli i romantycznych dusz. (Fot. Sebastian Placzek)

Plaża w Vina del Mar, podróż przez Chile

19. CHILE, Vina del Mar. Plaza w Vina del Mar, w tle wzgórza Valparaiso. (Fot. Sebastian Placzek)

Miasta Ameryki Południowej, Valparaiso w Chile

20. CHILE, Valparaiso. Finansowe centrum miasta. (Fot. Sebastian Placzek)

 

Sebastian Placzek

Uwielbia podróże te małe i te duże. Wolne chwile dzieli pomiędzy pasje jakimi są malarstwo, góry, morze i muzyka. Podróżuje od lat po malowniczych rejonach, poznając historie z przeszłości dawnych kultur, jak i dzisiejsze życie.

Komentarze: Bądź pierwsza/y